به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - آستارا را با فرهنگش بشناسیم – عیسی پاشاپور**

حقیقت نیوز

آستارا را با فرهنگش بشناسیم – عیسی پاشاپور**

تاریخ:دوشنبه 4 دی 1396-06:10 ب.ظ

شهرستان مرزی و گردشگرپذیر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، بیش از آنکه به خاطر دهها جاذبه گردشگری و اقتصادی اش مشهور باشد، از نظر غنا و اصالت فرهنگی شهره است و نام این دیار زیبا، فرهنگ و اخلاق ستودنی را در ذهن ها تداعی می کند.

به گواهی تاریخ، روزگاری که در بسیاری از شهرهای ایران برای تحصیل دانش آموزان پسر مدرسه دایر نبوده، در شهر آستارا برای دختران مکتبخانه فعال بوده است و بنای نخستین کتابخانه گیلان در آستارا در سال 1302 نیز موید توجه مردان و زنان گذشته این دیار به علم و فرهنگ است و باید این ویژگی منحصر به فرد به نیکویی پاسداشته شود.
نامگذاری هفته فرهنگی و اجتماعی آستارا از 29 آذرماه تا پنج دی ماه، صرف نظر از اینکه برگرفته از سوابق مدیریتی، تجربیات و رویکرد فرهنگی اجتماعی فرماندار خوشفکر این شهرستان است، از این نظر که برای نخستین بار در استان گیلان اتفاق می افتد نیز حائز اهمیت است و به یقین سال به سال بر رونق برنامه ها و تاثیرگذاری آن افزوده خواهد شد.
شهر مرزداران دریادل، محل تدریس نیما و دانش آموختگی نام آوران بزرگ، نقطه تلاقی مذاهب شیعه و سنی، مسیر اتصال جنگل و دریا، سرزمین 166 لاله گلگون، دیار نمادهای تاریخی و فرهنگی و بقاع متبرکه و اکسیر عشق و هنر در ورودی استان گیلان با زبان ها و گویش های شیرین فارسی، ترکی و گیلگی نمایشگاهی از سرمایه های فرهنگی اجتماعی کم نظیر است و همچون ویترینی در برابر دیدگان هزاران گردشگر و مسافر داخلی و خارجی قرار گرفته است.
شمار بالای نویسندگان و شعرا، تعدد کتاب های ادبی و فرهنگی چاپ شده، حضور فرهیختگان و هنرمندان نام آور معاصر، فعالیت اصولی انجمن ها و گروه های هنری و ادبی، برپایی نمایشگاه های خوشنویسی، نقاشی، صنایع دستی، تکاپوی نونهالان و نوجوانان برای یادگیری علم و هنر، میزبانی المپیادهای علمی و ورزشی ملی و بین المللی و میزبانی شایسته گردشگران و مسافران در نوار ساحلی بیانگر زیرساخت تاریخی و فرهنگی اصیل آستاراست و امروز فرزندان خلف این مرز و بوم، با درخشش در حوزه های فرهنگی و اجتماعی یاد اسلاف نیکنام خود را گرامی می دارند.
فرهنگ ترافیکی مردم شهر صرف نظر از گردشگرپذیر بودن آن، ناشی از احترام مضاعف رانندگان نسبت به همدیگر در گذرگاه ها و تقاطع هاست و یک راننده آستارایی در حال حرکت با خودرو در خیابان اصلی، بیش از آنکه به حق تقدم خود نسبت به خودروهای در انتظار حرکت در خیابان های فرعی اصرار بورزد، با مکث موقت، چراغ و سر تکان دادن، تمایل به گذشتن از حق خود و اجازه عبور دادن به خودروهای دیگر را اعلام می دارد؛ چه منظره ای زیباتر از این می تواند در خیابان های یک شهر به چشم آید؟!
پرهیز از نزاع و رعایت نظافت شهری از ویژگی های آستارایی های اصیل است . مردمان آستارا علاوه بر لباس ظاهری، خود را به پوششی از عفت و حیا آراسته اند و هر تازه واردی در نخستین ورود خود به این شهر و برخورد با آستارایی های اصیل، مسحور تبسم و تواضع آنها شده و به این واقعیت زیبا پی می برد.
اکنون که آستارا این آستانه زیبایی های گیلان با فرهنگ ایرانی اسلامی اصیلش شناخته می شود، مردمان این دیار آرزو دارند زادگاهشان از نظر عمرانی و اقتصادی نیز توسعه یابد و این شهر مرزدار و مرزبان به موازات بعد فرهنگی اش، از حیث عمران و آبادانی نیز به رونق لازم دست یابد و تحقق این امر با وجود ظرفیت هایی نظیر ارتباط دریایی، خشکی و ریلی با خارج از کشور، قابلیت های گردشگری متنوع و مسئولان و مدیران دلسوز و آینده نگر، آرزویی محال نیست.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic