تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - آستارا

حقیقت نیوز

آستارا

تاریخ:دوشنبه 24 اردیبهشت 1397-07:56 ب.ظ

اهم فعالیت گمرک بندرآستارا از بدو تأسیس تاکنون

 • قدمت اداره کل گمرک بندرآستارا در حدود دو قرن[۳۷]
 • ورود نخستین خودرو به کشور ازطریق مرز زمینی آستارا در دوره مظفرالدین شاه
 • رتبه اول تجارت چمدانی کشور[۸۷]
 • رتبه اول صادرات در میان گمرکات شمال کشور به روسیه و جمهوری آذربایجان و گرجستان و ترکیه[۳۸]
 • سومین مرز فعال کشور در زمینهٔ صادرات و واردات[۳۶]
 • امن‌ترین مرز زمینی ایران طی چندین سال اخیر[۳۹]

منطقه ویژه اقتصادی

لایحه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در تاریخ ۱۳۸۸/۳/۲۷ در مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول شده و پس از تصویب نهایی در تاریخ ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ به دولت ابلاغ گردید.[۸۸] متعاقباً در جلسهٔ ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ هیئت وزیران ایران دستور ایجاد منطقهٔ ویژه اقتصادی بندر آستارا با ۶۱ هکتار وسعت و با گرایش‌های بندری، دریایی، صنایع و لجستیکی، تصویب و توسط معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ گردید.[۸۹] اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، این مصوبات را در تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۳ برای اجرا به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ابلاغ کرد.[۹۰]

تأسیسات گاز

بهره‌برداری از پروژه انتقال گاز توسط محمدرضا پهلوی شاه ایران (در حال فشردن دکمه آغاز انتقال) و نیکلای پادگورنی ‏(en) صدر هیئت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی ‏(en) (فرد نشسته)
لوله‌های خطوط انتقال گاز از آذربایجان به ایران

از تاریخ ۱۳۸۴/۸/۱۰ واردات گاز از جمهوری آذربایجان بر اساس قراداد معاوضه گاز (SWAP) مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان صورت می‌پذیرد، واردات روزانه حداکثر یک میلیون متر مکعب گاز از جمهوری آذربایجان از طریق آستارا انجام و معادل آن از طریق ایستگاه جلفا در آذربایجان شرقی به جمهوری خودمختار نخجوان صادر می‌شود که طبق قرارداد تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت.[۹۱] محمد رضا پهلوی در روز سه‌شنبه ۵ آبان ۱۳۴۹[۹۲] با حضور در آستارا، خطوط انتقال گاز ایران به شوروی را افتتاح کرده بود،[۹۳] در آن زمان، آستارا گاز نواحی جنوب شرقی جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی را تأمین می‌کرد.

پاساژ و بازارها

 • بازار بزرگ ساحلی آستارا (بساط):

این بازار به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری گیلان به‌شمار می‌رود، که از سال ۱۳۶۸ پس از بازگشایی مجدد مرز ایران با کشور تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان با نام «بساط یا تخته بازار» رونق گرفت و مشهور شد.

پس از استقبال هموطنان با خرید متوالی از این بازار، طرحی سنتی توسط شهردار وقت با بام‌های سفالین که بومی منطقه‌است، طراحی و احداث شد. حال پس از گذشت ۲۳ سال از احداث این مرکز تجاری کمتر کسی از هموطنان است که از آن بازدید یا از غرفه‌های آن خرید نکرده باشد.

در این بازار می‌توان انواع البسه متناسب با فصول سال، لباس ورزشی، لوازم آرایشی و بهداشتی، وسایل بازی کودکان، لوازم خانگی و وسایل تزئینی منازل تولید داخل و خارج کشور را به وفور و با نازل‌ترین قیمت یافت کرد.

در بازار بزرگ ساحلی آستارا بالغ بر ۱۵۰۰ مغازه موجود می‌باشد که سهم بسزایی در اقتصاد این شهر ایفا می‌کند. روبروی بازار بزرگ ساحلی از پل فارابی تا پارکینگ بازار بزرگ ساحلی، پاساژها، بازارها و مجتمع‌های تجاری متعددی قد علم کرده‌است؛ که با این وجود می‌توان تعداد مغازه‌های بازار بزرگ ساحلی آستارا را به انضمام ۲۸ پاساژ، بازار و مجتمع تجاری مذکور به چیزی در حدود ۲۵۰۰ مغازه تخمین زد.

لیست بازارها، پاساژها و مجتمع‌های تجاری بازار بزرگ ساحلی

جهانگیری

فانوس دریا

جهانی

برادران مردانه

پوریا سعید سیفی درویش
امیرحسین پورزارع مدرن آذربایجان بخشپوری
سعادتی نظرنیا فانوس شمال امیر
حسین‌نژادی ساحلی رضا کاسپین
میلاد زحمتکش تیراژه (مکانی) طاهری
سالار شیروان فغانی سفیدگر
 • مجموعه بازارهای نور

در شهرستان آستارا بازارهای متعددی وجود دارد که پس از بازار بزرگ ساحلی، مجموعه بازارهای نور از آن جمله‌اند. این بازار که در مرکز شهر آستارا واقع شده‌است بیش از پنجاه سال قدمت دارد و پاساژها و بازارهای مدرن متعددی در آن احداث شده‌است. اکثر کالاهای ارائه شده در این مرکز از تولیدات کشورهای مختلف از قبیل، ترکیه، چین، اکراین، آلمان، آذربایجان، تایلند، مالزی، هند و دیگر کشورها می‌باشند. از سایر پاساژها و مجتمع‌های مجموعه بازارهای نور می‌توان به پاساژ نور، پاساژ بزرگ رضا، بازار بزرگ عمیدی، پاساژ وصلی، پاساژ حیدرزاده، مرکز خرید ایدئال و بازار روس را نام برد.

 • پاساژ ولیعصر

پاساژ ولیعصر اواخر دهه ۷۰ شمسی در خیابان شهید نادر حاجی عباسی (مرکز شهر) احداث شد. بنای اولیه در دو طبقه ساخته شد ولی بعدها طبقه سوم نیز به پاساژ ولیعصر اضافه گردید. وضعیت مغازه‌ها و نمای داخلی پاساژ در حد مطلوبی ساخته شده‌است.

هم اکنون در پاساژ ولیعصر بالغ بر ۶۰ مغازه در زمینه البسه ورزشی، مجلسی، زنانه، شال و روسری، لوازم آرایشی و بهداشتی، بچه گانه، کیف و کفش، مانتو، بدلیجات و… مشغول به فعالیت می‌باشند که اجناس این پاساژ به‌طور گسترده از کشورهای ترکیه، اندونزی، ویتنام، درجه یک چین وارد می‌گردد. از عمده مشکلات این پاساژ می‌توان به نمای بیرونی آن اشاره کرد که پس از طی بیش از یک دهه از تأسیس آن به حالت آجر و بدون نمای خاصی رها شده‌است.

 • پاساژ سیدان

پاساژ سیدان روبروی بانک توسعه صادرات ایران شعبه آستارا پس از راه‌اندازی پاساژ ولیعصر افتتاح شد، پاساژ سیدان تقریباً در دو و نیم طبقه طراحی و ساخته شده‌است که از لحاظ قوانین در نوع خود منحصربه‌فرد می‌باشد، زیرا مغازه‌ها در طول روز نباید به هیچ وجه بسته شوند و ساعت ورود و خروج مغازه داران در یک بازه مشخص از سوی مدیریت پاساژ می‌باشد.

پاساژ سیدان نیز در زمینه‌های گوناگونی از قبیل لباس مردانه، زنانه، مجلسی، مانتو، بچه گانه، کیف و کفش و… مشغول به فعالیت می‌باشد؛ که اکثر اجناس مغازه داران به مانند پاساژ ولیعصر درجه یک بوده از کشورهای معتبر در زمینه البسه نظیر ترکیه و جین خریداری می‌گردد.

 • پاساژ ایدئال

پاساژ ایدئال در خیابان شهیدنادر حاجی عباسی مجاورت پاساژ ولیعصر، پس از راه‌اندازی پاساژ ولیعصر و سیدان احداث شد. فاز اول پاساژ ایدئال در ۴ طبقه با امکاناتی نظیر آسانسور و پله برقی به همراه یک پاساژ در زیرزمین به مغازه داران تحویل داده شد، یکی از مجموعه پاساژهای ایدئال بعدی که ساخته شد در مجموعه بازارهای نور در طبقات دو، سه، چهار قرار داشت که هیچگاه رونق پاساز ایدئال را به خود ندید.

مجموعه‌های دیگری که توسط سرمایه‌گذار پاساژهای ایدئال طراحی و ساخته شد پاساژ بزرگی جنب فلکه بانک ملی بود که پس از اتمام نصف ملک به صاحب پاساژ ولیعصر فروخته شد.

 • پروژه شرکت لاله بزرگ با مشارکت شهرداری بندرآستارا: در حال احداث
 • پروژه سیتی سنتر(city center): در حال احداث
 • پروژه کاکتوس بزرگ: در حال احداث

ترابری

پایانه مسافربری

ردیف شهر فاصله (کیلومتر)
۱ تهران ۵۱۴
۲ تبریز ۲۹۶
۳ باکو ۴۰۰
۴ اردبیل ۷۵
۵ بندرعباس ۱۸۴۸
۶ استانبول ۲۰۷۶
۷ باتومی ۱۰۲۸
۸ بوشهر ۱۵۳۳
۹ رشت ۱۸۹
۱۰ بندرانزلی ۱۵۰
۱۱ اولین فرودگاه بین‌المللی (اردبیل) ۶۸
۱۲ اولین راه آهن بین‌المللی (آستارا) ۵
۱۳ مشهد ۱۲۵۶
۱۴ چابهار ۲۴۷۵
۱۵ شیراز ۱۴۳۸
۱۶ اصفهان ۹۵۳
۱۷ ارومیه ۴۳۵
۱۸ بازرگان ۵۷۶
۱۹ بندرامام خمینی ۱۴۰۳
۲۰ میرجاوه ۲۱۶۵

پایانه ترانزیت

ترمینال ترانزیت آستارا دریچه‌ای مرزی برای وصل کردن اروپا، روسیه و کشورهای آسیای میانه به پایانه راه آهن آستارای آذربایجان در مرزهای ایران - آذربایجان به وسیله خط آهن است. همچنین ترمینال آستارا به عنوان محل ورود برای کالاهای حمل شده با کشتی از طرف اروپا و کشورهای آسیای میانه به کار می‌رود. این کالاها از طریق ایران به وسیله تریلرهای جاده‌ای به عراق ترانزیت می‌شوند. صادرات محموله‌های ایرانی به وسیله جاده به آستارا و از آستارا به روسیه و کشورهای آسیای میانه و اروپا با خط آهن از دیگر مزیت‌های ترمینال آستارا است. کالاها با راه آهن از اروپای غربی در مدت ۱۵ روز ‚ یا ظرف مدت ۱۰–۵ روز از روسیه و کشورهای آسیای میانه، به آستارا می‌رسند. از آستارا، به وسیله جاده، به مقصدهای نهایی در ایران فرستاده می‌شوند.[۹۴]

بندر


دیوار دریایی محدودهٔ اسکلهٔ آستارا (چپ). کشتی لایروب پهلو گرفته در محدودهٔ اسکلهٔ آستارا (راست)..
تصویری از اسکله چوبی بندر آستارا در سال ۱۲۹۰. تأسیسات بندر آستارا پس از انقلاب روسیه، به علت سیاست مقابله با کمونیسم، دچار رکود شده و به مرور زمان متروکه و نابود شد.

ملگونف در سفرنامهٔ خود حدود ۱۴۰ سال پیش می‌نویسد «آستارا بندری است که هرساله از حاجی ترخان(آستراخان کنونی) و باکو ۵۰ کشتی به آنجا می‌آید و اغلب بارشان آهن است» این اسکله در دوران پهلوی از رونق می‌افتد تا زمانی که پس از انقلاب اسلامی اسکله‌ای مدرن شروع به احداث گردید و بخش صیادی آن به بهره‌برداری رسید.[۹۵] و امروزه بندرآستارا، نخستین بندر خصوصی و چندمنظوره کشور و پنجمین بندر فعال ترانزیتی شمال کشور می‌باشد.[۹۶]

اسکله تجاری آستارا با عنوان نخستین بندر خصوصی کشور[۹۷] به صورت رسمی در نیمه دوم فروردین ۱۳۹۲ شمی با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت افتتاح شد[۹۸]، در تاریخ ۱۳۹۱٫۱۲٫۱۹ نخستین کشتی پهلوگرفته در بندرآستارا یک کشتی با ۳۶۰۰ تن گندم و بار کانتینری از آکتائو قزاقستان بود.[۹۹] همچنین در تاریخ ۱۳۹۲٫۰۱٫۲۰ نخستین محموله صادراتی بندر آستارا به مقصد جمهوری آذربایجان و بندرباکو بارگیری شد.[۱۰۰] در هفت‌ماهه سال ۱۳۹۲ نیز ۱۲۰۰ تن کالا به ارزش ۱ میلیون و ۴۲۷هزار دلار از طریق اسکله بندر آستارا با ۱۵ فروند کشتی به کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان صادر شده‌است. عمده کالاهای صادره شامل کربنات کلسیم، پودر پی وی سی، سرامیک، کاشی، پودر صابون، سیمان سفید و تیتانیوم دی‌اکسید بوده‌است. در همین مدت زمان یک هزار تن کالای وارداتی (تخته) به ارزش ۲۰ میلیارد ریال در اسکله بندر آستارا ترخیص شده که از کشور روسیه وارد شده‌است.[۱۰۱] از زمان بازگشایی بندر تا اردیبهشت ۱۳۹۳، ۲۷ فروند کشتی در این لنگرگاه پهلو گرفته که فعالیت‌های بندری در این اسکله کماکان ادامه دارد.[۱۰۲]

مشخصات اسکله[۱۰۳]
ردیف تعداد پست اسکله طول آبخور نوع سازه نوع کاربری
۱ ۱ ۱۵۰ متر ۵٫۵ متر بتنی شرکت کاوه (تجاری)
۲ ۱ ۲۰ متر ۳ متر فلزی نیروی دریایی (نظامی)
۳ ۱ ۲۰ متر ۵٫۱ متر فلزی دریابانی مرزی (نظامی)

راه آهن

ماکت پل ریلی آستارا-آستارا که تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی، بر روی رودخانه مرزی آستاراچای توسط دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان احداث خواهد شد.

تکمیل طرح راه‌اندازی راه آهن قزوین، رشت، بندرانزلی و بندرآستارا می‌تواند کمک شایانی در رشد اقتصادی ایران و به طبع استان گیلان و بندرآستارا باشد. تکمیل این طرح می‌تواند تأثیر به سزایی در رشد صنعت حمل و نقل در ایران داشته باشد. موقعیت استراتژیک بندر آستارا در در دریای خزر و هزینه کمتر حمل و نقل بار به جمهوری آذربایجان از طریق راه آهن و کشتی موجب افزایش اهمیت اتمام هر چه سریعتر این طرح می‌گردد. خط‌آهن قزوین - رشت - انزلی - آستارا به عنوان یکی از قطعات کریدور شمال به جنوب برای منطقه اهمیت دارد. در صورت تکمیل این کریدور بسیاری از کشورها ترجیح می‌دهند به دلیل کوتاه بودن طول مسیر و ارزان شدن هزینه‌های حمل و نقل، جابه‌جایی کالای ترانزیتی خود را از طریق این کریدور و کشور ایران انجام دهند که این امر موجب افزایش درآمد کشور از محل ترانزیت خواهد شد.[۱۰۴]

با توجه به طولانی شدن احداث راه آهن قزوین-رشت-آستارا، با رایزنی‌های انجام شده وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، شاهین مصطفی‌یف و وزیر راه و شهرسازی ایران، عباس آخوندی قرار بر ساخت ۱۰ کیلومتر راه آهن بین‌المللی میان دو کشور ایران-آذربایجان تا پایان سال میلادی ۲۰۱۶ شد که ۸ کیلومتر طرف خارجی و ۲ کیلومتر از سوی طرف ایرانی ساخته شده و از طریق پل ریلی به طول ۸۰ متر از روی رودخانه مرزی آستاراچای به هم متصل خواهند شد.[۱۰۵][۱۰۶]

نیروهای نظامی

هنگ مرزی

محدوده مرزی آستارا(روستای قلعه)

آستارا پس از جدایی آذربایجان کنونی از ایران و ملحق شدن به شوروی سابق توسط عهدنامه‌های ننگین دولت قاجاریه دوتکه شد. قسمت شمالی آستارا در ترکیب شوروی سابق و آستارای جنوبی در ترکیب ایران قرار گرفت. بالطبع حساسیت‌های مرزی باعث می‌شد افرادی در هر دو سوی مرزها از خاک کشور خود محافظت نمایند. در اواخر دولت قاجاریه و اوایل پهلوی مردمان آستارا و خوانین حیران از خاک کشور دفاع می‌کردند که پس از تشکیل یکپارچه فرماندهی مرزبانی و سامان بخشیدن به شرایط موجود، پاسگاه‌های مرزی توسط سربازان و مأموران نظامی آموزش دیده شروع به کار کرد.

آستارا به هیچ وجه چهره یک شهر مرزی را که با افکار مردم تداعی می‌شود را ندارد، و یکی از بی تنش‌ترین و آرامترین مرزهای زمینی کشور در طول دهه‌های گذشته به‌شمار رفته‌است. این امر زمانی نمود می‌یابد که خانه‌های مردم آستارا در ۱۰ متری مرزها ساخته می‌شود و کشاورزان در روستاهای مرزی نظیر کشفی در یک‌وجبی سیم خاردارها به کاشت برنج مشغول می‌شوند.[۱۰۷][۱۰۸]

آستارا نزدیک به ۳۷٫۵ کیلومتر مرز زمینی و با حدود ۱۵ کیلومتر مرز استراتژیکی دریایی در حساس‌ترین نقطه ممکن با دولت آذربایجان قرار دارد.[۱۰۹] پاسگاه‌ها و برجک‌های متعددی در داخل شهر، روستاها و جاده‌های منتهی به آستارا وجود دارد که وظیفه خطیر دفاع از کیان مملکت را برعهده دارند.[۱۱۰][۱۱۱]

فرماندهی هنگ مرزی شهرستان آستارا زیر نظر فرماندهی هنگ مرزی استان گیلان به مرکزیت بندرانزلی به فعالیت می‌پردازد.[۱۱۲] نکته قابل تأمل در مرکزیت انزلی اینکه این شهر چهرهٔ یک شهر مرزی در حوزه مرز زمینی را ندارد ولی مقر فرماندهی استان در این شهر قرار گرفته‌است.[۱۱۳] آستارا تنها مرز زمینی استان و اتصال دهندهٔ گیلان به سرزمین‌های قفقاز می‌باشد علاوه بر مرز زمینی، مرز دریایی آستارا نیز به فعالیت خود در پاسداری از حوزهٔ آبی می‌پردازد.

فرماندهی مرزبانی آستارا در خیابان ملت و معاونت عملیات و امور مرزی روبروی پارک معلم جنب اداره گل گمرک بندرآستارا با ساختمان بسیار قدیمی ساخته شده‌است. پاسگاه‌ها و برجک‌های داخل شهر در محدوده پل مرزی ایران و کشور آذربایجان و در کنار گمرک زمینی آغاز می‌گردد و تا انتهای بلوار جانبازان که انتهای حوزه شهری محسوب می‌شود پایان می‌باید. پاسگاه‌های حوزه جغرافیایی مرزبانی آستارا از روستاهای آستارا تا تونل آستارا-اردبیل به صورت زیر قرار گرفته‌است:[۱۱۴]

در بین پاسگاه‌ها برجک‌های مرزبانی متعددی وجود دارد که روی آن‌ها از طریق اعداد اسم‌گذاری شده‌است. (به عنوان مثال برجک مرزی شماره ۱۰ آستارا)

با توجه به مرز دریایی در حدود ۱۵ کیلومتری با کشور آذربایجان، فرماندهی مرزبانی در حوزه دریایی نیز دارای دو پایگاه ثابت دریایی به نام‌های پاسگاه مرزی ساحلی چلوند و ناوگروه شناوری در محدوده اسکله تجاری آستارا می‌باشد.[۱۱۵][۱۱۶]

نیروی دریایی

نیروی دریایی در شمال کشور از سابقه دیرینه‌ای برخوردار است، ناوگان شمال به عنوان ارشد نظامی ارتش در استان گیلان، منطقه چهارم دریایی انزلی، پایگاه دریایی آستارا، فرماندهی تخصص‌های دریایی در رشت و تفنگداری دریایی در منجیل را زیرمجموعه خود دارد. حفاظت از محدوده تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر از طریق گشت‌های سطحی، هوایی و نیز حفظ امنیت سکوی نفتی امیر کبیر از جمله وظایف مهم ناوگان شمالی نیروی دریایی ارتش است.[۱۱۷]

آستارا به عنوان پیشانی ورودی دریای خزر از سمت کشور آذربایجان دارای پایگاه دریایی ارتش در محدوده روستای سیبلی و پایگاه مستقر در محدوده اسکله تجاری آستارا به فرماندهی ناخدا سوم مرتضی یوسفی به فعالیت خود می‌پردازد.[۱۱۸]

خدمات شهری

شهرداری (بلدیه)

پیشینه نخستین نهادهای رسمی برای اداره امور شهر بر می‌گردد به چند دهه قبل از انقلاب مشروطیت و به دوران حکومت سلسله قاجار در سال ۱۲۸۶ شمسی که قبلاً شهرداری را به عنوان بلدیه می‌شناختند و به تصویب مجلس شورای ملی رسید و اولین بلدیه بر اساس قانون بلدیه در شهر تهران تأسیس گردید و تا سال ۱۳۰۰ شمسی فقط در ۹ شهر به نام‌های کرمان - تبریز - همدان - دزفول - مراغه - مشهد - ماکو و آستارا بلدیه تشکیل شد و از آغاز سلطنت رضا شاه تا سال ۱۳۰۹ شمسی حدود ۵۲ شهرداری در سراسر کشور تأسیس گردید.[۱۱۹]

تاریخچه فعالیت‌های شهرداری و شهرداری آستارا به سه قسمت کلی می‌توان تقسیم نمود:

 • شهرداری آستارا برای اولین بار در سال ۱۲۸۷ شمسی از سوی عده‌ای از فرهیختگان و بزرگان شهر با هدف حمایت از اهالی آستارا و ایجاد امکانات رفاهی و خدمات نوین به سبک شهرهای مدرن دنیا تحت نظر حکومت وقت به شکل انجمنی به نام انجمن ولایتی – فرهنگی و بلدی ایجاد شد.
 • دومین دوره فعالیت شهرداری در آستارا از سال ۱۳۰۱ شمسی با تصویب قانون بلدیه در مجلس ملی شروع شد. از مهم‌ترین اتفاقات این دوره می‌توان احداث اولین خیابان‌های آستارا به سبک امروزی و ایجاد پارک و خرید دستگاه موتور برق و ایجاد تأسیسات مربوط به تأمین و اداره شهر اشاره نمود.
 • سال ۱۳۱۱ شمسی آغاز سومین دوره شهرداری آستارا به حساب می‌آید که توسط دولت و انجمن بلدیه اداره می‌شد که مهم‌ترین وقایع این دوره شهرداری پایه‌گذاری اولین سری از قوانین و مقررات شهری و رونق چشمگیر فعالیت‌های شهرداری را می‌توان نام برد. همچنین در این دوره و به سال ۱۳۲۹ اولین انجمن شهر آستارا به صورت مستقل تشکیل و شهرداری از بخش داری مجزا شد و و اولین شهردار رسمی آستارا به نام جلیل حسینی انتخاب گردید.

از وقایع ناگوار این دوره از شهرداری، می‌توان به از بین رفتن تجهیزات و امکانات شهری در کودتای شهریور ۱۳۲۰ اشاره نمود.[۳]

مراکز بهداشتی و درمانی

 • بیمارستان دکترشریعتی(۱۳۰۸)
 • بیمارستان شهیدبهشتی آستارا(۱۳۵۳)
 • اورژانس و پلی کلینیک تخصصی بیمارستان شهید بهشتی
 • درمانگاه تأمین اجتماعی آستارا
 • بیمارستان ۱۳۲ تختخوابه آستارا (درحال احداث)[۱۲۰]

طی سال‌های اخیر بیمارستان شریعتی تغییر نام داده و از زیر مجموعه‌های بیمارستان شهید بهشتی شده‌است. به‌طور کلی شهر از نظر خدمات درمانی، دارویی و واکسیناسیون در سطح مطلوبی به سر می‌برد، اما رویهٔ معمول آن است که اهالی شهر برای اکثر بیماریهای مهم به شهرهای اردبیل یا رشت مراجعه می‌کنند.[۴۷]
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Veola
شنبه 28 اردیبهشت 1398 03:45 ب.ظ
Amazing! Its actually amazing article, I have got much clear idea about
from this article.
http://tinyurl.com/
شنبه 28 اردیبهشت 1398 11:32 ق.ظ
It is perfect time to make a few plans for the longer term and
it is time to be happy. I've read this put up and if I may just I
want to recommend you few fascinating things or tips.
Perhaps you can write next articles relating to this article.
I desire to learn more things about it!
Kléber Leite
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 08:08 ق.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between superb usability and visual appeal.

I must say that you've done a excellent job with
this. Additionally, the blog loads very fast for me on Internet explorer.
Outstanding Blog!
Hazel
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 04:20 ب.ظ
Your style is really unique compared to other people I have read stuff from.

Many thanks for posting when you have the opportunity,
Guess I will just book mark this page.
http://tinyurl.com/yyupmhb7
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 03:44 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say
that I've truly enjoyed browsing your blog posts.

After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
gamefly free trial
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 05:33 ق.ظ
I am really thankful to the owner of this site who has
shared this fantastic piece of writing at at this time.
Bichara Previc
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 05:03 ب.ظ
Hurrah! Finally I got a webpage from where I be capable of actually get helpful
data regarding my study and knowledge.
Bichara Previc
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 05:07 ق.ظ
Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I
came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Terrific blog and excellent design and style.
Sebastian
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 12:29 ق.ظ
whoah this blog is great i like reading your articles.
Stay up the great work! You understand, many persons are hunting
around for this info, you could aid them greatly.
gamefly free trial
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 04:31 ب.ظ
Good day I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say
kudos for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to look
over it all at the minute but I have bookmarked it and also
added in your RSS feeds, so when I have time
I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.
Bichara Previc
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 07:05 ب.ظ
This is a topic that's close to my heart... Many thanks!
Exactly where are your contact details though?
http://bit.ly/
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 05:18 ق.ظ
The other day, while I was at work, my sister stole my iPad
and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she
has 83 views. I know this is totally off topic but I had to
share it with someone!
Leonore
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 05:28 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills as well
as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see
a nice blog like this one today.
Carlos Magno Nunes Barcelos
جمعه 6 اردیبهشت 1398 02:18 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you
Carlos Eduardo Veiga Petrobras
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 12:36 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
My blog site is in the exact same area of interest as yours and my
users would genuinely benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this ok with you. Thank you!
http://tinyurl.com/y295xxfz
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 06:44 ب.ظ
I blog often and I truly thank you for your information. Your article has really peaked my interest.
I'm going to book mark your site and keep checking for new details about
once a week. I opted in for your RSS feed as well.
Julie
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 10:02 ب.ظ
Thank you, I've just been searching for information about this subject for a long time and yours is the best I've found out till now.

But, what in regards to the bottom line? Are you
positive concerning the supply?
Antonia
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 04:16 ب.ظ
That is very interesting, You're an overly professional blogger.
I've joined your rss feed and stay up for in the hunt for
extra of your great post. Additionally, I have shared your web site in my social networks
Mario Celso Lopes
شنبه 31 فروردین 1398 02:43 ب.ظ
I always spent my half an hour to read this web site's
posts all the time along with a cup of coffee.
Grupo Coral
پنجشنبه 29 فروردین 1398 01:11 ب.ظ
It's impressive that you are getting thoughts from this piece of writing
as well as from our dialogue made here.
Laurie
پنجشنبه 29 فروردین 1398 08:16 ق.ظ
Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a
great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back at some point.
I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice morning!
Leandro Martins de Almeida
پنجشنبه 29 فروردین 1398 03:51 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable information to
work on. You've done an impressive job and our entire community will be grateful
to you.
Christi
پنجشنبه 29 فروردین 1398 12:30 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
though you relied on the video to make your point.

You definitely know what youre talking about, why waste your
intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?
http://tinyurl.com/y2sfxwy3
چهارشنبه 28 فروردین 1398 02:25 ب.ظ
Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your
RSS. I don't understand why I am unable to subscribe to it.

Is there anyone else having the same RSS problems?
Anybody who knows the solution can you kindly respond?
Thanks!!
tinyurl.com
دوشنبه 26 فروردین 1398 06:54 ب.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?

Plz respond as I'm looking to construct my own blog and
would like to find out where u got this from. thank you
Rodrigo Branco
دوشنبه 26 فروردین 1398 06:12 ب.ظ
I couldn't resist commenting. Well written!
Grupo Coral
دوشنبه 26 فروردین 1398 04:47 ق.ظ
Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to exchange methods with others, be sure to shoot me
an email if interested.
Leandro Martins de Almeida
سه شنبه 20 فروردین 1398 09:08 ب.ظ
If you wish for to get much from this paragraph then you have
to apply these strategies to your won weblog.
http://tinyurl.com
سه شنبه 20 فروردین 1398 09:56 ق.ظ
Everyone loves it when folks come together and share opinions.
Great blog, keep it up!
http://tinyurl.com/yy86gw5d
سه شنبه 20 فروردین 1398 09:53 ق.ظ
Good information. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon).
I have book marked it for later!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo