تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - مطالب اسفند 1394

حقیقت نیوز

تبریك روز تولد سه جانباز بیسجی ایثارگر آستارایی

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-10:33 ب.ظ

تبریك روز تولد سه جانباز بیسجی ایثارگر آستارایی

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-10:32 ب.ظ

عمو ضیا صلاحی  بسیجی جانباز هشت سال مقدس تولدت مبارك

مهدی اسدی  اولین جانباز بسیجی دانش آموز‌استارایی و اولین وبلاگ نویس جانباز بسیجی  شمال  كشور تولدت مبار  ك

 سردار جانباز دكتر صفر نعیمی  نماینده محترم آستارا توادت مبارك

چه خوب است  این سه جانباز و سردار بسیجی هشت سال دفاع مقدس  در یكم فروردین بدنیا آمدند.

شورای سردبیری  سایت های آستارا نیوز و درد نیوز و گیلان من   و گروه تلگرامی فرزندان آستارا  و حامیان دادش هالو  و اصلاح طلب ان و حامیان دولت تدبیر و امید به این سه ایثارگر جانباز روز تولدشان را تبریك می گه

ASTARANEWS.COM        DARDNEWS.IR       ASTARA1.IR         ASTARANEWS1.IR         gilanman.ir
عموضیا تولدت مبارك

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-10:20 ب.ظ

عموضیا تولدت مبارك.. فرزندان آستارا   یكم فروردین

   داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سال نو پیشاپیش مبارک مهندس پاك بین -آستارا

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-09:09 ب.ظ

http://www.axgig.com/images/73874607839077517675.jpgروزهای رفته ی سال را ورق میزنم .......
چه خاطراتی که زنده نمیشوند.......
چه روزهاکه دلم میخواست تا ابد تمام نشوند
وچه روزهاکه هر ثانیه اش یک سال زمان میبرد.......
چه فکرها که آرامم کرد و چه فکرها که روحم را ذره ذره فرسود.......
چه لبخندهاکه بی اختیار برلبانم نقش بست و چه اشک هاکه بی اراده از چشمانم سرازیر شد......
چه آدم هاکه دلم راگرم کردند چه آدم ها که دلم را شکستند......
چه چیزهاکه فکرش را هم نمیکردم وشد و چه چیزهاکه فکرم را پرکردو نشد.......
چه آدم هاکه شناختم و چه آدم هاکه فهمیدم هیچگاه نمیشناختمشان.......
وچه.......
و سهم یک سال دیگر هم یادش بخیر میشود.......
کاش ارمغان روزهایی که گذشت آرامشی باشد از جنس خدا......
آرامشی که هیچگاه تمام نشود......  Dardnews.ir
سال نو پیشاپیش مبارک    مهندس پاك بین  -آستارا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دكتر میر آرمان واعظی مدیر كل شیلات استان اردبیل ( فرزند آستار ) در حرم مطهر امام هشتم

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-08:42 ب.ظ

دكتر میر آرمان واعظی مدیر كل شیلات استان اردبیل ( فرزند آستار ) در حرم مطهر امام هشتم   dardnews.ir

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دروغ از منظر قرآن و روایات

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-07:27 ب.ظ

دروغ از منظر قرآن و روایات

 dardnews.ir     دكتر محمد علی هالو

 دروغ از بدترین معایب، زشت ترین گناهان و منشأ بسیاری از مفاسد است و بالطبع از کارهای زشت و ناپسند و عادت به آن از رذایل اخلاقی و از گناهان کبیره است و تا ضرورت و مصلحت مهمی در میان نباشد ، دروغ گفتن جایز نمی باشد.

دروغ در دنیا و آخرت انسان را از رحمت الهی محروم می کند و در میان مردم بی اعتبار می نماید و اعتماد عمومی را سلب و جامعه را به بیماری نفاق دچار می سازد و از آفات زبان و خراب کننده ایمان است.

علت اصلی دروغ ، عقده حقارت و خود کم بینی انسان دروغگو است و این یکی از نکات روانی است که به عنوان روانشناسی اخلاقی در کلمات معصومین به آن اشاره شده است.

سرچشمه دروغ نیز گاهی به خاطر ترس از فقر، پراکنده شدن مردم از دور او ، از دست دادن موقعیت و مقام و زمانی نیز به خاطر علاقه شدید به مال و جاه و مقام و ...است که شخص از این وسیله نامشروع برای تامین مقصود خود کمک می گیرد.

ابزار بسیاری از گناهان دروغ است اینکه افراد دروغگو بدبینی و سوء ظن خاصی نسبت به همه کس و همه چیز دارند ، با دروغ خود را بزرگ جلوه می دهند، با دروغ هزار گونه تملق می گویند و یکی از راههای درمان دروغ این می باشد که قبل از هر چیز باید مبتلایان را به عواقب دردناک و آثار سوء معنوی و مادی آن متوجه ساخت و نیز باید باید متوجه ساخت که اگر چه دروغ در پاره ای از موارد نفع شخصی دارد ولی نفعش بسیار آنی و زودگذر است و یکی دیگر از موثرترین راههای درمان دروغ پرورش شخصیت در افراد و کوشش برای تقویت پایه های ایمان در دل آنان است و باید محیط های تربیتی و معاشرتی مبتلایان را از وجود افراد دروغگو پاک کرد تا تدریجا طبق اصل محاکات و تاثیرپذیری محیط وجود آنها از این رذیله پاک گردد.

در سراسر جهان هستی قانون صداقت و صراحت و حقیقت جاری است . هر چند به حسب ظاهر در عالم هستی تضادها و تعارض هایی دیده می شود ولی دروغ و خیانت در طبیعت اصلا وجود ندارد. اصولا حقایق ناب را در طبیعت و هستی باید جستجو کرد و از زبان آفرینش باید شنید. مگر جز این است که تمام قوانین علمی و فلسفی برداشتی است نسبی از جهان هستی و قوانین حاکم بر آن و طالبان حقیقت همه و همه در اسرار هستی می اندیشند و از آن الهام می گیرند و جز با هستی و قوانین حاکم بر آن سروکاری ندارند؟

خلاصه کلام آنکه بنای خلقت و طبیعت بر حقیقت و راستی استوار است ، لکن این انسان ظالم و ستمکار است که حق را با باطل به هم آمیخته و آن را وارونه جلوه می دهد، زیرا باطل محض را نمی شود به مردم ارائه داد که طبع حقیقت جوی مردم خود به خود آن را دفع می کند.

خداوند سبحان چه با زبان تکوین و چه با زبان تشریع با صداقت و راستی با بندگانش سخن می گوید و می فرماید که صداقت برای شما بهتر است. علی(ع) در نهج البلاغه می فرمایند« ولکن یُوخَذُ مِن هذا ضِغثٌ و من هذا ضغث فَیُمزجان ...»(1) مردم قسمتی از حق و قسمتی از باطل را گرفته و در هم می آمیزند و از این راه ، باطل را به خورد مردم می دهند.

یکی از محرمات و آفت های خطرناک زبان، دروغ گفتن است و دروغ از گناهان کبیره می باشد.(2)

معنای دروغ

کذب بر وزن وِزر و کَتِف به معنی دروغ گفتن می باشد. صحاح و قاموس و اقرب و ... هر دو وزن را مصدر گفته اند ولی استعمال قرآن نشان میدهد که کذب بر وزن وزر مصدر است.(3)

کذب بر وزن کَتِف اسم مصدر است به معنی دروغ مثل « یَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِب‏» (4) چون کذب مفعول به یفترون است لذا اسم است نه مصدر یعنی بر خدا دروغ می بندند.

 تکذیب آن است که دیگری را به دروغ نسبت دهی و بگویی دروغ می گوید.

 کذّاب مبالغه است یعنی بسیار دروغگو« إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ كَذَّاب(5)» .

 کاذبه مصدر است مثل عاقبه ، عافیه و باقیه« إِذا وَقَعَتِ الْواقِعَةُ - لَیْسَ لِوَقْعَتِها كاذِبَة»(6)

 کذب در لغت به معنای عدم مطابقت است و همانگونه که سخن به دروغ متّصف می شود اعتقاد و عمل هم به آن متّصف می گردد. گمان و اعتقاد مخالف با واقع دروغ است ، همانگونه که عمل مخالف با سخن و وعده نیز دروغ است.(7)

دروغ از منظر آیات و روایات:

آیات و روایات بسیاری در زمینه زشتی دروغ سخن می گویند و آیات تکان دهنده ای حتی دروغگ را در ردیف کافران و منکران آیات الهی می شمارند.

« إِنَّما یَفْتَرِی الْكَذِبَ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِآیاتِ اللَّهِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْكاذِبُون‏»(8) گرچه در این آیه دروغ و افترا بر خدا و پیامبر است ولی به هر حال زشتی دروغ اجمالا در این آیه مجسم شده است و در تعلیمات اسلام به مساله راستگویی و مبارزه با کذب و دروغ فوق العاده اهمیت داده شده است که نمونه های آن را در زیر می آوریم.

    دروغ سرچشمه همه گناهان

در روایات اسلامی دروغ به عنوان " كلید گناهان" شمرده شده است، على (ع) مى‏فرماید: « الصدق یهدى الى‏ البر، و البر یهدى الى الجنة»(9) " راستگویى دعوت به نیكوكارى مى‏كند، و نیكوكارى دعوت به بهشت".

در حدیثى از امام باقر( ع) مى‏خوانیم:« ان اللَّه عز و جل جعل للشر اقفالا، و جعل مفاتیح تلك الاقفال الشراب، و الكذب شر من الشراب» "(10) خداوند متعال براى شر و بدى، قفلهایى قرار داده و كلید آن قفلها شراب است (چرا كه مانع اصلى زشتیها و بدیها عقل است و مشروبات الكلى عقل را از كار مى‏اندازد) سپس اضافه فرمود: دروغ از شراب هم بدتر است" .

امام حسن عسكرى (ع) مى‏فرماید: «جعلت الخبائث كلها فى بیت و جعل مفتاحها الكذب»(11)" تمام پلیدیها در اطاقى قرار داده شده، و كلید آن دروغ است" .

رابطه دروغ و گناهان دیگر از این نظر است كه انسان گناهكار هرگز نمى‏تواند، راستگو باشد، چرا كه راستگویى موجب رسوایى او است، و براى پوشاندن آثار گناه معمولا باید متوسل به دروغ شود. و به عبارت دیگر، دروغ انسان را در مقابل گناه آزاد مى‏كند، و راستگویى محدود.

اتفاقا این حقیقت در حدیثى كه از پیامبر (ص) نقل شده ،كاملا تجسم یافته، حدیث چنین است:

شخصى به حضور پیامبر( ص) رسید، عرض كرد نماز مى‏خوانم و عمل منافى عفت انجام مى‏دهم، دروغ هم مى‏گویم! كدام را اول ترك گویم؟! پیامبر( ص) فرمود: دروغ، او در محضر پیامبر( ص) تعهد كرد كه هرگز دروغ نگوید: هنگامى كه خارج شد، وسوسه‏هاى شیطانى براى عمل منافى عفت در دل او پیدا شد، اما بلافاصله در این فكر فرو رفت، كه اگر فردا پیامبر( ص) از او در این باره سؤال كند چه بگوید، بگوید چنین عملى را مرتكب نشده است، اینكه دروغ است و اگر راست بگوید حد بر او جارى مى‏شود، و همین گونه در رابطه با سایر كارهاى خلاف این طرز فكر و سپس خود دارى و اجتناب براى او پیدا شد و به این ترتیب ترك دروغ سرچشمه ترك همه گناهان او گردید.

    دروغ سرچشمه نفاق است

چرا كه راستگویى یعنى هماهنگى زبان و دل، و بنا بر این دروغ ناهماهنگى این دو است، و نفاق نیز چیزى جز تفاوت ظاهر و باطن نیست.

در آیه 77 سوره توبه مى‏خوانیم: فَأَعْقَبَهُمْ نِفاقاً فِی قُلُوبِهِمْ إِلى‏ یَوْمِ یَلْقَوْنَهُ بِما أَخْلَفُوا اللَّهَ ما وَعَدُوهُ وَ بِما كانُوا یَكْذِبُونَ:"(12)اعمال آنها نفاقى در دلهایشان تا روز قیامت ایجاد كرد، به خاطر اینكه عهد خدا را شكستند و به خاطر اینكه دروغ مى‏گفتند".

    دروغ با ایمان سازگار نیست

این واقعیت نه تنها در قرآن بلکه در احادیث نیز ثابت می شود: در حدیثى چنین مى‏خوانیم: سئل رسول اللَّه (ص) یكون المؤمن جبانا؟ قال نعم، قیل و یكون بخیلا؟ قال نعم، قیل یكون كذابا؟ قال لا!" (13) از پیامبر پرسیدند آیا انسان با ایمان ممكن است (گاهى) ترسو باشد فرمود: آرى، باز پرسیدند آیا ممكن است (احیانا) بخیل باشد فرمود: آرى، پرسیدند آیا ممكن است كذاب و دروغگو باشد؟ فرمود نه"!  

چرا كه دروغ از نشانه‏هاى نفاق است و نفاق با ایمان سازگار نیست.

و نیز به همین دلیل این سخن از امیر مؤمنان (ع)نقل شده است:

«لا یجد العبد طعم الایمان حتى یترك الكذب هزله وجده»(14)

" بنده ای مزه ایمان را نچشد تا دروغ را وانهد چه شوخی باشد و چه جدی" .

    دروغ نابود كننده سرمایه اطمینان است

مى‏دانیم مهمترین سرمایه یك جامعه اعتماد متقابل و اطمینان عمومى است، و مهمترین چیزى كه این سرمایه را به نابودى مى‏كشاند دروغ و خیانت و تقلب است، و یك دلیل عمده بر اهمیت فوق العاده راستگویى و ترك دروغ در تعلیمات اسلامى همین موضوع است.

در احادیث اسلامى مى‏خوانیم كه پیشوایان دین از دوستى با چند طایفه از جمله دروغگویان شدیدا نهى كردند، چرا كه آنها قابل اطمینان نیستند.

على( ع ) در كلمات قصارش مى‏فرماید:

«ایاك و مصادقة الكذاب فانه كالسراب، یقرب علیك البعید، و یبعد علیك القریب»(15)

" از دوستى با دروغگو بپرهیز كه او همچون سراب است، دور را در نظر تو نزدیك و نزدیك را دور مى‏سازد" .

خدا نکند کسی معروف شود به دروغگویی که هیچ چیز شاید بیشتر از این به حیثیت انسان لطمه نمی زند.(16)

البته سخن در باره زشتیهاى دروغ و فلسفه آن و همچنین علل پیدایش دروغگویى از نظر روانى و طرق مبارزه آن بسیار زیاد است كه باید آن را در كتب اخلاق جستجو كرد.

سوگند دروغ

یکی از موارد رواج دروغ ، سوگند دروغ است. این عمل از زشت ترین گناهان و فاحش ترین عیوب است.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند:« هر کس سوگندی به خدا یاد کند که به اندازه بال پشه ای دروغ در آن باشد نقطه ای سیاه در قلبش پدید می آید و تا روز قیامت باقی می ماند»

حضرت رسول(ص) فرمودند:« چه خیانت بزرگی است که به برادرت چیزی بگویی که تو را تصدیق کند و تو به او دروغ گفته باشی»

پیامبر(ص)فرمودند:« سه گروهند که فردای قیامت خدا با آنها سخن نمی گوید و به آنها توجه نمی کند و آنها را از گناهانشان تزکیه نمی کند اول کسانی که چون چیزی ببخشند منت می گذارند دوم کسانی که کالای خود را با سوگند دروغ به فروش می رسانند و سوم انسانهای متکبر.»

 

    دروغ در ردیف شرک به خدا

رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند: « آیا شما را از بزرگترین گناهان خبر ندهم ؟بزرگترین گناه شرک به خدا و درفتاری نسبت به پدر و مادر و دروغ گفتن است»(17)

دروغ از پستى انسان است

پیامبر(ص) می فرمایند:« دروغ گو دروغ نمی گوید مگر به سبب پستی نفسش» (18)

   دروغ هم گناه است و هم مقدمه فتنه‏ها

علی(ع):« دروغ انسان را به سوی بدیها هدایت می کند و بدیها نیز به سوی آتش جهنم»(19)

    تمام انبیاء دروغ را تحریم كردند

امام صادق(ع) فرموده اند:« خدای عزوجل انبیاء را مبعوث نکرد مگر به راستی سخن و اداء امانت به نیک و فاجر» (20)

    دروغ سبب خرابی ایمان می شود

امام باقر(ع) می فرماید« دروغ ویران کننده ایمان است».

    دروغ بدترین بیماری

حضرت علی (ع) می فرماید« بیماری دروغ ، زشت ترین بیماری است» (21)

    روزی انسان در ارتباط با خدا

رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند: « دروغ روزی انسان را کم می کند»

    دروغ بدترین رباها

رسول خدا(ص) فرمودند:« بدترین و بالاترین رباها دروغ است» (زیرا در ربای اقتصادی سرمایه افراد از میان می رود لکن در دروغ اصل ایمان خدشه دار می شودو ربا خوار مالى دارد و آن را زیاد مى‏كند و دروغ گو از هیچ، چیزى درست مى‏كند). أَرْبَى الرِّبَا الْكذِبُ(22)

    دروغ فراموشی می آورد

امام صادق(ع) فرمودند:« خداوند فراموشی را بر دروغ پردازان مسلط می سازد که انسان علاوه بر اینکه لازم است خود از دروغ گفتن بپرهیزد بایستی از همنشینی و دوستی با افراد دروغگو خودداری کند». قَالَ الصَّادِقُ(ع):إِنَّ مِمَّا أَعَانَ اللَّهُ بِهِ عَلَى الْكذَّابِینَ النِّسْیانَ (23)

از امام صادق(ع) نقل شده که امیرالمومنین علی(ع) مکرر بالای منبر می فرمود« سزاوار است انسان مسلمان از دوستی با سه کس دوری کند: پر روی بی باک و تبه کار – احمق و دروغگو سپس درباره دروغگو فرمود زندگی کردن با دروغگو برای تو سزاوار نیست چون سخنان تو را برای دیگران و سخنان دیگران را برای تو بازگو می کند و هرگاه داستانی را به پایان رساند ، داستان دیگری به آن می افزاید تا آنجا که اگر راست گوید کسی باور نکند».

امیرالمومنین علی(ع) در ضمن حدیثی به امام حسن مجتبی(ع) فرمود« از دوستی با دروغگو برحذر باش زیرا او مانند سراب است که در نظرت دور را نزدیک و نزدیک را دور می سازد»

امام باقر(ع) می فرماید:« خدای تعالی بر بدی ها قفل های فراوانی زده و شراب را کلید آن قرار داده است اما دروغ از شراب بدتر است».

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند:« خیانت بزرگی است که با برادرت سخنی بگویی که او تو را تصدیق کند و تو به او دروغ گفته باشی (24) و نیز می فرماید: دروغ روزی را کم می کند و ممکن است مومن هر خصلتی پیدا کند و حتی با همان خصلت بمیرد اما به خیانت و دروغ آلوده نمی شود».

امیرالمومنین(ع) فرمودند:« بزرگترین کژی ها و لغزشها نزد خدا زبان دروغ پرداز است«.

امام باقر(ع) می فرمایند:« دروغ مایه ویرانی ایمان است».

مواردی که دروغ گفتن جایز است

چنانچه گفته شد دروغ بالطبع از کارهای زشت و ناپسند و عادت به آن از رذایل اخلاق و گناهان کبیره است و تا ضرورت و مصلحت مهمی در کار نباشد گفتن دروغ جایز نیست.

مقام ضرورت و ناچاری

قرآن کریم تقیه را در مقام اکراه و اضطرار جایز دانسته و بدیهی است که تقیه از مصادیق دروغ و خلاف واقع است و انسان در مقام اضطرار می تواند عقیده خود را پنهان کند و بر خلاف عقیده و ایمانش گواهی دهد.

از رسول خدا(ص) نقل شده است که:« ما من شیء إلا و قد أحله الله لمن إضطر ألیه»(25)  هیچ کاری نیست جز آنکه خداوند آنرا برای کسیکه ناچار شده باشد حلال کرده است.

در باب رفع ضرر احادیثی به تواتر رسیده که انسان به خاطر جلوگیری از ضرر مالی و جانی و عرضی و... می تواند سوگند دروغ یاد کند.

    اصلاح میان مردم

یعنی در صورتی که انسان برای ایجاد الفت و محبت و رفع کینه و کدورت دروغ بگوید و بدین وسیله میان آنها صلح و صفا و صمیمیت برقرار کند که در این موارد دروغ حرام نیست.

در وصیت پیانبر(ص) به علی (ع)آمده است که ای علی خداوند دروغ مصلحت آمیز را دوست دارد و از راست فتنه انگیز بیزار است»(26)

    خدعه و نیرنگ

شک نیست که جنگ یک ضرورت دینی و اجتماعی است که به دلایل مختلف عقیدتی، سیاسی و اقتصادی و... بر ملتها و جوامع بشری الزام یا تحمیل می گردد و معمولا برای خروج از این تحمیل و رهایی از این مخمصه و سرعت بخشیدن به شکست دشمن از وسایلی استفاده می شود که در مواقع عادی جایز نیست. یکی از این موارد مهم غافلگیری دشمن است که در این راستا عنصر خدعه و نیرنگ می تواند وسیله خوبی باشد. در وصایای رسول(ص)به علی(ع)آمده است:« ای علی سه چیز است که دروغ بر آنها نیکوست: خدعه و نیرنگ در جنگ – وعده به همسر و اصلاح میان مردم»(27)

    وعده به خانواده و همسر

در دین مقدس اسلام نفقه(هزینه زندگی)زن و فرزند به عهده مرد است . البته نفقه به تناسب امکانات و در حدّ میانه روی است و بیش از آن لزومی ندارد ولی چون بسیاری از اوقات در اثر زیاده طلبی و چشم و هم چشمی تقاضای خانواده فراتر از امکانات مرد و بیش از حد کفایت است در چنین وضعی مرد بر سر دوراهی قرار می گیرد که یا باید با برخورد منفی و ردّ صریح در برابر خواسته های آنان موضع گیری کند و یا با برخورد امیدوار کننده و وعده های مصلحتی تا حدودی آنها را راضی و قانع نماید. اما باید در نظر داشت که اگر سرپرست خانواده بخواهد هر روز به بهانه های پوچ و بی اساس به خانواده اش دروغ بگوید علاوه بر آنکه از نظر تربیتی آثار بدی در پی دارد حسّ اعتماد و اطمینان را در اعضای خانواده از بین می برد و جایگاه رفیع پدر و سرپرست خانواده را متزلزل ساخته و آنرا در معرض سقوط قرار می دهد و در نتیجه اساس خانواده از بین می رود.

 

آثار دروغ

دروغ به جز آثار سوء اخلاقی که در شاکله خود انسان دارد بنیان و شالوده جامعه را ویران می کند مثل موشهایی که سد سبا را با آن استحکام ویران کردند. دروغ در خانه ، دروغ در مدرسه ، دروغ در بازار و محله و اداره و ... نظام خانواده و مدرسه و بازار و اداره و... را از هم می پاشد. دروغ آثار زیانباری از جهت فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی به دنبال دارد .

بی آبرویی

امام علی(ع):«الکذب یزری بالانسان» (28)

رسوایی

« والله مخرج ما کنتم تکتمون»(29)

به قول علامه طباطبایی هر جزء نظام هستی با اجزاء دیگر و لوازمش مرتبط است . دروغگو اگر چیزی را پنهان کند لوازمش را چه کند لذا زود رسوا می شود. بر فرض گرگ یوسف را درید پیراهنش چرا سالم است؟ گندم کاشتی پس چرا جو سبز شد همین است که قرآن می فرماید:

« إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی مَنْ هُوَ كاذِبٌ كَفَّار»(30)

« ْ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ كَذَّاب‏»(31)

دروغ گو در اضطرار است

پیامبر(ص):« راستی آرامش است ولی دروغ هراس است»(32) دروغگو در هیجان است که مبادا حرف امروزش با فردا تضاد داشته باشد

سرچشمه دروغ

همانطور که در سابق هم اشاره شد دروغ معمولا از یکی از نقاط ضعف روحی سرچشمه می گیرد.

گاهی از ضعف ایمان که انسان خدا را شاهد نمی داندیا به خاطر تبرئه خودیا به قصد تفریح و شوخی: علی(ع):« بنده ای مزه ایمان را نچشد تا دروغ را وانهد چه شوخی باشد و چه جدی»(33)

گاهی انسان به خاطر ترس از فقر ، پراکنده شدن مردم از دور او ، از دست دادن موقعیت و مقام دروغ می گوید . زمانی به خاطر علاقه شدید به مال و جاه و مقام و شهرت دیگری زبان به دروغ می گشاید و از این وظیفه نامشروع برای تامین مقصود خود کمک می گیرد. گاهی تعصب های شدید و حبّ و بغض های افراطی سبب می شود که انسان به نفع کسی که مورد علاقه اوست یا به زیان کسی که مورد نفرت و کینه او می باشد بر خلاف واقع سخن بگوید. زمانی برای آنکه خود را بیش از آنچه که هست بنمایاند و اظهار علم کند دروغ می گوید. ولی در تمام این صفات رذیله که ریشه صفت دروغ را تشکیل می دهد باید از کمبود شخصیت و ضعف ایمان نام برد.

یکی دیگر از عوامل مهم دروغگویی ، احساس کمبود شخصیت و عقده حقارت است کسانی که گرفتار چنین عقیده ای هستند با انواع دروغها و لاف و گزافها حقارتی را که در خود احساس می کنند جبران می کنند . و گاهی نیز به خاطر عدم توجه به مضارّ دروغ و اهمیت راستگویی یا آلودگی محیط خانوادگی یا محیط اجتماع و معاشرین این رذیله در انسان ریشه می دواند.

تلقین - احساس کمبود- نجات یافتن- خجالت نابجا- دشمنی و حسد- طمع در مال و مقام-نقل همه چیزو پیش گویی ها از دیگر عوامل دروغگویی به شمار می آیند.

 

 عذاب ویژه دروغگویان

دروغگو از نماز شب محروم است در نتیجه از برکاتی که این عبادت بزرگ دارد محروم می ماند که از آن جمله سعه رزق است.عیسی بن مریم(ع) فرمود: « کسی که دروغگوئیش زیاد شود حسن و جمال و وقارش نزد خدا و خلق از بین می رود به طوریکه مردم از او متنفر و منزجر می شوند»(34)

خداوند او را هدایت نمی کند و راه حق را نشان او نمی دهد:«إن الله لا یهدی من هو مسرف کذاب»(35)

دروغگو قابل رفاقت و برادری نیست .حضرت علی(ع):« مسلمان باید از دوستی و برادری دروغگو بپرهیزد زیرا به سبب دروغ گفتن اگر راست هم بگوید باور نمی شود»(36)

 گوش دادن به دروغ

باید دانست همانطور که دروغ بر دروغگو حرام است نقل دیگری هم حرام و همچنین ثبت کردن و نوشتن یا خواندن و گوش دادنش هم حرام می شود

«سمّاعون للکذب» (37)در مذمت گوش فرادادن به دروغ و با علم به اینكه دروغ است آن را مى‏پذیرند چون اگر علم به دروغ بودن آن نداشته باشند صرف شنیدن دروغ صفت مذموم شمرده نمى‏شود

انواع دروغ

انواع و نمونهای متعددی را می توان نام برد اما به عنوان مثال چند نمونه را ذکر می کنیم

دروغهای نامرئی مانند نفاق و ژشتهای خلاف واقع مثل اینکه کسی کتابخانه بزرگی دارد ولی فقط برای زیبائیش تهیه شده است.

دروغهای عملی مانند ریا و تکذیب حرف راست که این هم دروغ عملی است . نوشتن دروغ و اشاره دروغ و تدلیس یعنی زیبا جلوه دادن جنس هم از مصادیق این گروه اند.

 دروغهای عادی و رایج مانند تعارفات معمولی و تعریف خواب با کم و زیاد کردن.

دروغهای مکتبی مانند : تحریف و کج فهمی و کتمان.

توریه چیست؟

توریه بر وزن توصیه به سخنی گفته می شود که از ظاهر آن چیزی فهمیده می شود درحالیکه منظور گوینده چیز دیگری است. در معنی توریه چنین گفته اند: توریه عبارت از این است که انسان کلامی بگوید و از آن معنی مطابق واقع اراده نموده ولی آن کلام طوریست که شنونده معنی دیگری از آن می فهمد و منظور گوینده نیز همین است که در عین اراده معنی صحیح ، مخاطب چیز دیگری بفهمد .

مشهور در میان فقهای ما این است که در مواردی که دروغ به خاطر ضرورتی تجویز می شود از توریه باید استفاده کرد و تا توریه ممکن است نباید دروغ صریح گفت.

آیا توریه جزء دروغ نیست ؟

آنچه در اینجا کاملا حایز اهمیت است این است که روشن شود آیا توریه داخل در ادله کذب می باشد به طور کلی سه قول دیده می شود : گروهی معتقدند توریه اصلا دروغ نیست و لذا گفته اند باید در موارد ضرورت چنان سخن بگوید که از دروغ خارج گردد. گروه دوم توریه را داخل در کذب می دانند و گروه سوم می گویند توریه مصداق کذب است ولی میزان قبح و فساد آن از کذب معمولی کمتر است.

 

راه درمان دروغ

با توجه به عواملی که در ایجاد این صفت و ریشه دارساختن آن موثر است راه درمان آن نسبتا روشن خواهد بود و به طور کلی برای درمان این انحراف اخلاقی باید از طریق زیر اقدام نمود:

قبل از هر چیز باید مبتلایان را به عواقب دردناک و آثار سوء معنوی و مادی ، فردی و اجتماعی این رذیله زشت متوجه ساخت و با تدبیر و تفکر در آیات قرآن کریم و سخنان پیشوایان بزرگ دین و تجزیه و تحلیل گذشته و گفتار بزرگان به این نکته برسید که دروغ در پاره ای از موارد هر چند نفع شخصی نیز داشته باشد نفعی آنی و زود گذر است.و هیچ سرمایه ای برای یک انسان در اجتماع بالاتر از سرمایه اعتماد و اطمینان مردم نسبت به وی نیست که بزرگترین دشمن آن همین دروغ است.

ایجاد شخصیت: یکی دیگر از موثرترین طرق درمان دروغ پرورش شخصیت در افراد است زیرا همانطور که دانستیم یکی از عوامل مهم روانی دروغ، احساس حقارت و کمبود شخصیت است و در حقیقت دروغ گفتن یک نوع عکس العمل برای جبران این موضوع است.اگر مبتلایان به دروغ احساس کنند صاحب نیروها و استعدادهایی در درون خود هستند که با پرورش آنها می توانند ارزش و شخصیت خود را بالا ببرند نیازی به توسل جستن به دروغ برای ایجاد شخصیت قلابی در خود نمی بینند به علاوه باید اینگونه افراد را متوجه ساخت که ارزش اجتماعی یک انسان راستگو بالاتر است ازهر سرمایه مادی و چیزی با آن برابری نمی کند.

کوشش برای تقویت پایه های ایمان به خدا در دل مبتلایان و توجه دادن آنها به این حقیقت که قدرت خدا مافوق تمام قدرتهاست و قادر برحل تمام مشکلاتی است که افراد ضعیف الایمان به خاطر آن به دروغ پناه می برند . راستگویان در برابر حوادث گوناگون بر خدا تکیه دارند ولی دروغگوها در این گونه موارد تنهایند.

و برای درمان دروغ راههای بسیاری وجود دارد که بویژه در کلام ائمه معصومین به آنها طی احادیثی اشاره شده است.

 

 

[1] نهج البلاغه صبحی صالح خطبه 50

[2] آیت الله محمد رضا مهدوی کنی نقطه هایی آغاز در اخلاق عملی

[3] سید علی اکبر قرشی قاموس قرآن ج7

[4] سوره نساء آیه 50 و مائده 103 و یونس60 و 69 و نحل 116

[5] سوره غافر آیسه 28

[6] سوره واقعه آیات 1 و2

[7] میرزا علی – آیست الله مشکینی ، درسهایی از اخلاق ص 282

[8] سوره نحل آیه 105

[9] مشكاة الانوار طبرسى صفحه 157

[10] اصول كافى جلد 2 صفحه 254

[11] جامع السعادات جلد 2 صفحه 233

[12] سوره بقره آیه77

[13] جامع السعادات جلد 2 صفحه 322

[14] اصول کافی باب دروغ ج5 ص 291

[15] نهج البلاغه كلمات قصار كلمه 37.

[16] روح الله الخمینی چهل حدیث ص 471

[17] ارشادالقلوب ج1 ص185

[18] اختصاص مفید ص 232

[19] أمالی صدوق ص419

[20] کافی ج2 ص 104

[21] غرر الحكم، ص220

[22] من لا یحضره الفقیه، ج4، ص377

[23] كافى، ج2، ص341

[24] عبدالله شبر، اخلاق عبادی ص232

[25] مکاسب محرمه شیخ انصاری ص265

[26] من لا یحضره الفقیه ج4 ص352 و وسائل الشیعه ج8ص265

[27] بحارالانوار ج74ص51

[28] غررالحکم ص229

[29] سوره بقره آیه 72

[30]سوره زمر آیه3

[31] سوره غافر آیه 28

[32] کشف الغمه ج1ص535

[33] اصول کافی باب دروغ ج5 ص 291

[34] سید محمد هاشم دستغیب گناهان کبیره ص295

[35] سوره غافر آیه 28

[36] اصول کافی باب دروغ ج5 ص 293

[37] سوره مائده آیه
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پیشگویی دكتر هالو در خصوص انتخابات دهم

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-07:27 ب.ظ

پیشگویی دكتر هالو در خصوص انتخابات دهم

تاریخ:پنجشنبه 23 بهمن 1393-09:37 ب.ظ

پیشگویی دكتر هالو در خصوص انتخابات دهم

در  انتخابات د هم  خیلی به نیت دوره نهم می خواهند ثبت نام كنند ..... كه مثل صفر نماینده بشوند ...
پیشگویی من از  رزو گار طبق كتاب و تاریخ  و ماه تابان این است این خط و نشان بالای  25 نفر كاندیدا می شوند حدود 13 تا 16 نفر تایید می شوند
 
دلق پوش و مرحبا و صفر نعیمی بهیچ وجه تایید نمی شونند و خیلی سعی می كنند ....  این دوره یدكی زیاد است  اما همه هجمه ها علیه یدكی مرحبا خواهدد بود
 
چند نفر یدكی مرحبا هستند اما مرحبا یكی از اقوام خود را ید كی می كند ...
در این میان صفر نعیمی و دلق پوش  كه با هم متحد هستند بدون اینكه سر و صدا كنند  ید كی خودشان را از داخل یكی از افراد تازه انتخاب می كنند
 
بدون اینكه اسمش ان باشد و مافیایی آستارا و چند دنفر رد صلاحیت شدگان این دوره با آنها خواهند بود ...اصلاح طلبها در آستارا شكست خواهند خورد
و فردی نو ظهور كه  خود را در جلد دیگر كرده ظهور می كند  الان بنویسم شاید  همه مسخره ام می كنند یك روحانی  این بار نماینده آتسارا می شود
 
كه قبلا سردار این بار قرعه آستارا بنام یك روحانی جوان و بدون تجربه است  كه هیچ كس الان توی خواب هم نمی تواند باور كند وی  نماینده آستارا است
 
اما اول یك غیر  بومی سر و صدا می كندهمه فكر می كنند این غیر بومی نماینده می شود و همه دور بر وی  می روند حتی خیلی از نخبگان استارا  باور می كنند
 
وی نماینده دهم است  ... اما رقابت بین یدكی  مرحبا و   یدكی صفر نعیمی و دلق پوش خواهد بود ... و با اینكه اوایل همه فكر می كنند
یدكی مرحبا پیروز می شود  اما با نقشه  و اتحاد دلق پوش و صفر و چند رد صلاحیت شده و چندین سر مایه دار یك جوان بی تجربه  ناشناس
در روز های آخر انتخابات محبوب شهرستان آستارا می شود  با نقشه دلق پوش  و دیگر رد صلاحیت شدگان  و نماینده فعلی    ..یك جوان نا شناخته نماینده استارا
 
می شود  كه حساب و كتاب تحلیل گران سیاسی استارا را بهم می زند امشب این این مطلب و پیش گویی هالو را می نویسم باز هم می گوید  من دیوانه هستم
ام     و چون آخر این نمیانده دهم را می دانم   ...من قاطی این جریان نخواهم شد .... اما یان خط و نشان  كه یك جوان تازه كار و بچه انقلاب  آستارایی
 
كه هیچج كس شك نخواهد كرد  نماینده دهم است  ..من بیشتر پیش گویی هایم در خصوص انقلاب عربی و ...و انتخابات 92 درست در آمده
شما این نوشته مرا كپی كنید هفتم اسفند از صندوق رای  یك جوان تازه كار بی تجربه در می آدی این بار طالع مردم استارا همین است .... اما وی خیلی  سعی خواهد كرد موفق شود اما نتیجه كارش موفق نخواهد بود .... تغییرات عمده توسط وی در ادارات و روسا انجام خواهد بود اما درموفق نخواهد بود... این خط و شنان  حالا بالای   یكسال به انتخابات مانده است دكتر محمد علی هالو   23 بهمن  1393 آستارا

http://dardnews.ir/post/7555

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

قسمت دوم مصاحبه جنجالی علی مطهری درباره ی انتخابات 88

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-02:02 ب.ظ


کانال اعتدال روحانی
کانال اعتدال روحانی

قسمت دوم مصاحبه جنجالی علی مطهری درباره ی انتخابات 88

آقای دکتر ببینید! آقای ضرغامی رئیس رسانه ملی اعلام کرد که ما چند روز بعد از انتخابات از آقای موسوی خواستیم بیاید و شبهات را از طریق رسانه ملی مطرح کند که موسوی گفته بود پخش زنده می‌خواهم و شروطی تعیین کرده بود.
مطهری: خیلی خوب، شرط و شروط بگذارد؛ اصلا پخش زنده باشد، بیاید بگوید و ما بعد از آن جوابش را بدهیم. شرط آقای موسوی منطقی بوده است.

آقای ضرغامی آن مقطع به عنوان رئیس رسانه ملی مسئولیت داشتند.
مطهری: آقای ضرغامی دو هفته بعد از انتخابات وقتی دید که بحران اوج گرفت به این فکر افتاد و الا سیاست اولیه بستن فضا بود.

 یعنی این حرف آقای ضرغامی را رد می‌کنید که گفتند چند روز بعد از انتخابات به موسوی پیشنهاد دادیم؟
مطهری: بله؛ برای این که بلافاصله نبود. بلافاصله فضا بسته شد و اجازه صحبت کردن به موسوی و کروبی و طرفداران آنها داده نشد و عامل اصلی این فتنه هم همین بود. شما اجازه می‌دادید آنها حرف بزنند و معترضان تجمع کنند و صدا و سیما نیز آن را پخش کند.

مگر تجمع نکردند؟ مگر صدا و سیما به آنها وقت نداد؟
مطهری: بعد از انتخابات فضا کلا بسته شد و معترضان هیچ تریبونی برای بیان اعتراض خود نداشتند. قبل از آن فضا باز بود.

 وقتی که سلامت انتخابات از سوی رهبر انقلاب تأیید شد، آیا لزومی داشت که برای اعتراض خود بجای راههای قانونی دست به اردوکشی خیابانی بزنند؟
مطهری: بالاخره یک عده معترض بودند، مگر ما حق اعتراض نداریم؟ قانون اساسی حق اعتراض را و حتی حق راهپیمایی را به رسمیت شناخته است.

 اعتراض باید با اردوکشی خیابانی و آشوب همراه باشد؟
مطهری: آنها اول با آرامش آمدند.

 آنها از قبل از انتخابات شبهه تقلب را مطرح کردند.
مطهری: همیشه مطرح می‌شود. در همه انتخابات‌ها می‌گویند که نکند تقلب شود. انتخابات 92 مگر نبود، همیشه بحث تقلب وجود دارد اما مهم این است که ما چگونه آن را مدیریت کنیم. اگر عده‌ای به نتیجه انتخابات اعتراض دارند، به جای اینکه باتوم را بلند کنیم و بزنیم، بگوییم حرفتان را بزنید و اجازه تجمع بدهیم تا هیجان پایین بیاید.

 آنها در 25 خرداد آزادانه حرف خود را زدند و هیچ مشکلی هم به وجود نیامد تا اینکه برخی از افراطی‌ها به پایگاه بسیج حمله کردند.
مطهری: آن که معلوم نبود چه بود. راهپیمایی تمام شد و راهپیمایی بسیار خوبی بود و خون هم از دماغ کسی نیامد، اما آخرش معلوم نشد که چه اتفاقی افتاد. هردو طرف می‌گویند طرف دیگر شروع کرده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تقدیر و تشکر روحانیون خیر شهرستان آستارا (ایدون - واحدی و تیموری )

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-01:46 ب.ظ

تقدیر و تشکر روحانیون  خیر شهرستان آستارا (ایدون - واحدی و تیموری )

جامعه نسبت به افرادبخصوص روحانیون  نیکوکار قدر شناس است

خیرین بزرگوار حجت الاسلام ها  محترم جناب آقایون ایدون - واحدی - تیمور ی ( روحانیون خیر  و دلسوز شهرستان بندر آستارا )

سلام علیکم

با اخترام و عرض ارادت کار نیکو انفاق و کمک به عزیزان موهبتی است که خداوند بزرگ هر کسی را نصیب نخواهد کرد آنان که با روح بلند ومناعت طبع دل پر محبت و دستانی گشاده و بخشنده ، همنوعان خود را چون خود دوست دارند و شیرینی و طعم خوش زندگی را برای دیگرا ن نیز  آرزو دارند . اینان به یقین در پیشگاه حق تعالی عزیز و گرامی اند و از بهترین پاداش بر خوردارند.

شما سروران كه از رحانیون محترم شهرستان آستارا در كنار  لباس مقدس سربازی آقا امام زمان عج  ( فعالیت مذهبی و تبلیغی ) که محبت ها و عنایت های خویش در کمک به عزیزان معلول و مستععضف شهرستان آستارا  در این راستا با تقبل هزینه های احداث ساختمان جدید  یا كمك از دیگر خیرین  شهرستان و كشور  را یاریگر بوده اید و هستید در نزد خداوند تعالی از مقربانید.( این وظیفه ما بعنوان یك شهروند از اینكه جنابان بفكر افراد مستعضف و فقیر  خود جوش فعالیت می كنید بدون تبلیغات و منت سپاسگزاری كنیم )

برخود فرض دانستیم از حسن التفات عمل نیکو شما عزیزان مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام نمایم و از آن کریم دانا و بینا ، خیر دنیا و آخرت شما نیکوکاران ارجمندتان  را مسالت و در روز قیامت ماجور درگاه حضرت احدیت باشید.

 با تشكر  مدیر و سر دبیر  شورای  نویسندگان درد نیوز و آستارا نیوز  و گرو تلگرام فرزندان استارا   dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تبریك سال نو - یاشین كمالی

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-01:43 ب.ظ

تبریك سال نو - یاشین كمالی    DARDNEWS.IR
باسلام
خدمت تمام همشریان ورزشکاران واستادان ومعلمین بزرگ شهرستان زیبای بافرهنگ استارام
ضمن تقدیر و تشکر از شما در سال 94
وارزوی خوشی وسعادت روز افسون  درکنار خانواده محترمتان وسلامتی برای تک تک شماها دارم
بایراموز مبارک اولسون
یاشین کمالی-بندر آستارا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

راه اندازی تور نوروزی آستاراگردی

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-01:31 ب.ظ

تور نوروزی آستاراگردی با هدف معرفی جاذبه ها و قابلیت های فرهنگی و گردشگری شهرستان مرزی بندر آستارا به مسافران راه اندازی می شود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستارا روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این تور گردشگری در جهت آشنایی گردشگران با جاذبه های طبیعی آستارا راه اندازی می شود و به وسیله آن مسافران ورودی به شهر آستارا می توانند به طور رایگان از خدمات این تور برای آستاراگردی استفاده کنند.
پردل امیری نژاد با تقدیر از فرماندار و شهردار آستارا به منظور مشارکت در جهت راه اندازی این تور ، افزود: آستارا به عنوان یکی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران دارای جاذبه های زیادی در زمینه طبیعت گردی ، تاریخی ، فرهنگی و اقتصادی است که این ظرفیت ها باید برای مسافران پرشمار آستارا از طریق راه اندازی این قبیل تورها معرفی شود.
وی اضافه کرد: این تور از دوم فروردین ماه همه روزه در دو نوبت صبح ساعت 10 و عصر ساعت 15 با بهره گیری از یک دستگاه اتوبوس و یک دستگاه مینی بوس در مسیرهای تعیین شده خیابان سفیر امید ، درب گمرک ، خیابان حکیم نظامی ، باغ ملی ، گمرک ، خیابان مرزی ، ساختمان قدیمی و تاریخی گمرک ، روستای مرزی باغچه سرا ، جاده کمربندی ، تالاب استیل ، پناهگاه حیات وحش لوندویل ، باغ پرندگان ، بندر آستارا در تردد خواهد بود و در طول مسیر راهنمایان ، جاذبه های گردشگری آستارا را برای مسافران معرفی خواهند کرد.
امیری نژاد این تور را نخستین تور معرفی جاذبه های گردشگری محلی در استان گیلان عنوان و اظهار کرد: این تور در همه ایام تعطیلات نوروز تا 13 فروردین ماه فعال خواهد بود.
طبیعت زیبای اطراف دریاچه استیل ، باغ پرندگان در ورودی شهر ، پارک حیات وحش ، نوار ساحلی آستارا ، بازارچه مرزی و ساحلی ، منطقه زیبای دربند ، گردنه حیران ، باغ چای عباس آباد ، بهشت کاکتوسها ، آبشار لاتون ، حوضچه های طبیعی لاتون ، منطقه بهارستان و آبگرم کوته کومه در کنار بقعه پیر قطب الدین صفوی ، قلعه شیندان یا سندان ، بقعه امام زاده سیدابراهیم و سیدقاسم در هفت کیلومتری جنوب آستارا از جمله جاذبه های شهرستان آستارا محسوب می شود که همه ساله مسافران زیادی را راهی این گوشه از کشورمان می کند.
آستارا در ایام تعطیلات نوروزی سال 94 با پذیرایی از یک میلیون و 64 هزار و 156 نفر مسافر و گردشگر نوروزی ، جزو شهرهای مهم و برتر استان گیلان در پذیرایی از مسافرن و گردشگران نوروزی بود.
وجود یک هزار و 200 واحد تجاری در بازارچه مرزی آستارا و نیز وجود سواحل و طبیعت بکر و نیز واقع شدن در مسیر تردد شمالغرب کشور مهمترین دلایل موثر در افزایش تعداد مسافران ورودی به شهرستان آستاراست.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا که در 200 کیلومتری غرب رشت مرکز استان گیلان واقع شده ، یکی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران به شمار می رود و سالانه پذیرای بیش از شش میلیون گردشگر داخلی و 800هزار گردشگر خارجی است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

30 مسجد شهرستان آستارا برای اقامه نماز مسافران نوروزی تجهیز شد

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-01:31 ب.ظ

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا اعلام کرد: 30 باب مسجد این شهرستان برای اقامه نماز مسافران نوروزی امسال آماده سازی و تجهیز شده است.

حجت الاسلام ابراهیم حاتمی روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: فعالیت و خدمات ویژه نوروزی این مساجد همزمان با ورود نخستین گروه از مسافران نوروزی آغاز می شود.
وی افزود: برای این منظور تمامی مساجد در مسیر سفر گردشگران نوروزی نظیر مسجد روستای قره سو ، مسجد فاطمه زهرا(س) و مسجد جامع شهر لوندویل ، مسجد جامع روستای سیبلی ، صحن و نمازخانه امامزاده ابراهیم و قاسم(ع) آستارا ، مسجد امام حسین(ع) شهرک عباس آباد و مساجد محمد رسول الله(ص) ، آبروان ، امام سجاد(ع) ، صاحب الزمان(عج) ، جعفر صادق(ع) ، امام رضا(ع) ، علی ابن ابی طالب(ع) ، مسجد جامع و مسجد فاطمه زهرا(س) شهر آستارا ، مسجد قدس روستای باغچه سرا ، مسجد روستای کشفی ، مسجد روستای حیران ، نمازخانه پایگاه هلال احمر صیادلر و تعدادی دیگر از مساجد روستاهای بخش مرکزی و لوندویل آماده سازی و تجهیز شده است.
وی بیان کرد: در همین ایام تعطیلات عید طبق هماهنگی با هیات امنای مساجد ، کلیه مساجد آستارا برای اقامه نماز در ساعات شرعی باز و امکانات لازم برای وضو و ادای فریضه واجب نماز فراهم می باشد.
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا اضافه کرد: همه ساله در ایام تعطیلات عید مسافران و گردشگران زیادی به این شهرستان می آیند که همه نوع خدمات برای آنها فراهم می شود و باید بستر انجام فرایض دینی آنها نیز فراهم و آماده شود.
وی با اشاره به هماهنگی و اعلام آمادگی اداره تبلیغات اسلامی و هیات امنای مساجد شهرستان برای استقبال از مسافران نوروزی و آماده کردن مسجد برای ادای فریضه نمازهای یومیه مسافران در نوبت های صبح ، ظهر و شب بیان کرد: امسال با نصب پارچه نوشته هایی ، مساجدی که در مسیر اصلی مسافران نوروزی واقع شده، برای این امر آماده سازی و معرفی شده است.
وی در ادامه با تاکید بر برگزاری نماز جماعت در تمام مساجد آماده سازی شده برای عید نوروز اظهار کرد: امسال برای ترویج فرهنگ نماز، یک هزار بروشور برای توزیع بین مسافران نوروزی توسط اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آستارا آماده سازی شده و در آن آداب نماز و انجام فرایض واجب دینی هنگام سفر و آداب سفر اسلامی تشریح و تبیین شده است.
حجت الاسلام حاتمی یادآور شد: در نوروز سال 94 ، 18باب مسجد برای اقامه نماز مسافران نوروزی تجهیز شده بود که برای تعطیلات نوروز سال 95 به 30 باب افزایش یافت.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا دارای 87 مسجد و 128 هیات مذهبی است و به عنوان یکی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران در مسیر عبور گردشگران پرشمار شمال و شمالغرب کشور قرار دارد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوبخت خبر داد افتتاح ده‌ها کیلومتر محور چالوس‌ ـ‌ کرج در سال 95/ امسال با 20 میلیارد دلار کشور اداره شد

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-01:30 ب.ظ

محمدباقر نوبخت پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از آزادراه رشت‌ـ‌قزوین اظهار کرد: گشایش تونل‌های حفاری شده در محور مذکور و بهره‌برداری از آن به منظور ورود مسافران از سراسر ایران به خطه سرسبز شمال کشور به‌ویژه گیلان نمادی از یک اراده، همت و همکاری و مشارکت دولت به پاس احسان مردم است.

وی بر ارائه خدمات رفاهی به مردم تأکید کرد و افزود: بخشی از رفاه مردم در حوزه سیاسی انجام می‌شود و دیپلمات‌ها کوه‌های صعب‌العبور مقاومت‌های جهان را حفاری می‌کنند و بخش دیگر با سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی تحقق پیدا می‌کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بخش دیگر فعالیت‌های دولت در حوزه عمرانی است، تصریح کرد: امروز ایران تبدیل به کارگاه سازندگی شده است.

وی تمرکز و تراکم بخشی از کارها را در شمال ایران دانست و افزود: مردم در ایام مختلف سال به این منطقه سفر می‌کنند.

نوبخت با اشاره به اینکه دیوار بلند البرز مشکلاتی را برای رفت و آمد مردم به شمال ایران ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: به این دلیل دولت در جاهای مختلف این دیوار بلند را حفاری می‌کند.

وی با تصریح بر اینکه مسیر سوادکوه به قائم‌شهر برای سهولت دسترسی به شمال ایران در حال انجام است، یادآور شد: سال آینده به نحو شایسته از جاده هراز بهره‌برداری می‌شود.

سخنگوی دولت مسیر دیگر را جاده کندوان عنوان کرد و گفت: مسیر جاده چالوس‌ـ‌کرج نیازمند بازسازی، توسعه و آماده‌سازی است.

وی با بیان اینکه سال آینده ده‌ها کیلومتر از جاده چالوس‌ ـ کرج آماده می‌شود، خاطرنشان کرد: مسافران از این مسیر حرکت می‌کنند.

نوبخت عملیات احداث آزادراه رشت‌ ـ‌ قزوین را اقدامی شایسته خواند و افزود: این مسیر که از سال‌های گذشته آغاز شده، باید به فرجام برسد.

وی با اشاره به اینکه 127 کیلومتر از 137 کیلومتر آزادراه رشت‌ـ‌قزوین انجام شده است، یادآور شد: 11 کیلومتر از این مسیر باقی مانده است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: 11 کیلومتر باقی‌مانده آزادراه گلوگاه و مشکل اصلی در منطقه بوده و تونل منجیل به تنهایی پاسخگوی عبور خودروها از این مسیر نیست.

به گفته وی، 900 متر از 11 کیلومتر باقی‌مانده آزادراه رشت‌ـ‌قزوین سال گذشته انجام گرفت و پس از آن حفاری تونل‌ها آغاز شد و اکنون سه کیلومتر از مسیر زیر بار ترافیک رفته است.

نوبخت با بیان اینکه دولت به وفای عهد خود پایبند است، خاطرنشان کرد: دولت خود را ملزم به پاسخگویی می‌داند و تلاش می‌کند آنچه امکان تحقق دارد را بیان کند تا مردم آزرده نشوند.

وی یادآور شد: امسال سال بسیار سختی برای دولت بود تا حدی که در آخرین لحظه‌های سال مجبور هستم برای اختصاص اعتبارات در محل کارم حضور پیدا کنم.

سخنگوی دولت یادآور شد: در سه سال گذشته شاهد بودجه 120 میلیارد دلاری در کشور بودیم و امسال با اعتبار 20 میلیارد دلار کشور را اداره کردیم و پروژه آزادراه رشت‌ ـ‌ قزوین ملی است و میلیون‌ها ایرانی از آن استفاده می‌کنند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تبریك سال 1395 ایران باستان توسط دكتر محمد علی هالو

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-01:20 ب.ظ

تبریك سال 1395 ایران باستان  توسط دكتر محمد علی هالو
یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد
رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت
را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت مینماییم
سال نومی شود.زمین نفسی دوباره می کشد.برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زند
و پرنده های خسته بر می گردند و دراین رویش سبز دوباره...من...تو...ما...
کجا ایستاده اییم.سهم ما چیست؟..نقش ما چیست؟...پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟...
زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد و
چون همیشه امیدوار وسال نومبارک...
 با آوروزی صلح و و دوستی و خاتمه جنگ و اصلاحات در سازمان ملل و حذف حق وتو و عضویت دایم 5 عضو شورای امنیت سازمان كه تمام جنگ هیا بخاطر این دیكتاتوری مطلق است  و فراوانی نعمت
 دكتر محمد علی هالو    DARDNEWS.IRداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دکتر محمد علی هالو

تاریخ:شنبه 29 اسفند 1394-03:30 ق.ظ


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مشاهیر و چهر های ماندگار بندر استارا و لوندویل ...

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-05:49 ب.ظ

هوالمحبوب.. هوالجمیل
هوالمحبوب

مشاهیر و چهر های ماندگار بندر استارا و لوندویل ...

ادموند بورگ ( شخصیت سیاسی انگلستان ) :قرآن ، قانونی است که شامل تمام طبقات اجتماع گردیده و آنها را به یکدیگر ..پیوند می دهد . قانونی است که به عالی ترین نظام قضایی و بهترین روش...علمی و بزرگترین رسم قانون گذاری ترتیب و تنظیم یافته است .

«قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَهِ صَلی اللَهُ عَلَیْهِ وَءَالِهِ وَسَلمَ: ثَلاَثَةٌ یَشْفَعُونَ إلَی اللَهِ عَز وَ جَل فَیُشَفعُونَ: الاْنْبِیَآءُ ثُم الْعُلَمَآءُ ثُم الشهَدَآءُ؛ حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم گفتند: سه دسته هستند که در پیشگاه پروردگار عز وجل شفاعت می کنند و شفاعت آنها پذیرفته می شود: دستة اول پیغمبران هستند و پس از آن علماء و پس از آن شهداء»

هوالعالم ...

مشاهیر علمی و نخبه آستارا

دکتر امین کیوان پدر شیلات ایران

   دکتر بهزاد بهزادی نویسنده مترجم و پژوهشگر زبان آذری

   نیما یوشیج پدر شعر نو که چندین سال در دبیرستان تاریخی حکیم نظامی تدریس می کرده است.

   سرهنگ جلیل بزرگمهر وی وکیل مدافع دکتر مصدق بود.

   پروفسور مصطفی عسکریان مدرک دکتری سوربن (دانشگاه) فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی

   اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق وروز نامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی  و مستند ساز ودرجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی و اولین وبلاگ نویس ایرانی

   دکتر حسن پوربابایی دکترای جنگلداری از دانشگاه تربیت مدرس و رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان

   بهروز نعمت الهی محقق و نویسندهٔ کتاب تاریخ جامع آستارا و حکام نمین، دو دیوان شعر فارسی و آذری از وی به جا مانده‌است.

   حجت السلام دکتر رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران.

   مهندس یونس ابراهیمی پدر کیوی و مرکبات ایران. محقق و نویسنده کتاب و مقالات متعدد در امور کشاورزی در ایران.

   عزیز ناطقی نویسنده، دبیر ریاضیات و نویسنده چندین کتاب راهنمای آموزش ریاضیات.

   جمشید ملکی محقق و نویسنده تاریخ آستارا.

   دکتر شیرین بزرگمهر فرزند سرهنگ جلیل بزرگمهر، نویسنده و دکترای سینما تئاتر. از اساتید دانشگاههای هنر ایران.

  مرحوم آرمان سیف اللهی آذر نمین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ترجمه چند کتاب از روسی به فارسی و ی بهمراه اسماعیل اسدی دارستانی درخصوص حیات وحش و نجات واحیای تالاب آق و تالاب استیل نقش اصلی را داشتند / ااد فعال حقوق بشر و میحط زیست می گوید /  من در خصوص حقوق بشر و محیط زیست  فعالیت می كردم و تالاب استیل را قدیمی و آق را كم ارزش می دانستم  ولی استاد آرمان مطالعات علمی خود را دراختیار من گذشتند و قدمت تالاب آق وو اهمیت كشور یو بین المللی آق را بمن مدتها شرح و توضیح با هم برای احیای تالاب فعالیت می كردیم و بعداز مرگ ایشان من پی گیر شدم و با اطلاع رسانی و نامه نگار یو وبلاگ نویسی و فعالیت گسترده  موفق شدم آروزی آرمان  و من كه احیای تالاب آق بود .... من هم بعنوان شاگرد وی در روز نامه نگاری و فعالیت محیط زیست ادامه دادم موفق به شناساندن تالاب آق و امسال هم احیا شد..

مرحوم اشرف حریری محقق و نویسنده کتاب تاریخ آموزش و پرورش آستارا در دو جلد.

   اسداله عبدالهیان نویسنده کتاب زیارت کعبه، آمال مسلمین و تفسیر آیات قرآنی در مثنوی

مهندس داوود عدالت : نویسنده و محقق باستان ایران  و محقق و معلم

دکتر عسگر غنی / سردار بازنشسته موشکی وزارت دفاع از دانشمندان و نخبگان  موشکی و هسته ای  ایران

 شهید معلم و استاد  دانشگاه یوسف مرحبا نویسنده و استاد  دانشگاه

چهره‌های مشهور سیاسی و اجتماعی

  دكتر شاپور مرحبا سه ۳ دوره نماینده شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی (دوره چهارم – پنجم و هفتم). نویسنده چندین کتاب در مورد عملکرد و دستاوردهای پس از انقلاب برای رشد و شکوفایی آستارا- جانباز  و بردار شهید

مهندس فرهاد محسنی ریس شورای شهر استارا و چهاره دوره شورا /  و از تاثیر گذاران سیاسی و مودب  استارا

   اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی و مستند سازو درجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی و عضو  ستاد انتخاباتی دكتر احمد ی نزاد 1388/ و مسئول تبلیغات ستاد روحانی درآستارا  و عضو شورای راهبردی  شهرستان /اولین وبلاگ نویس ایرانی

تقی عبدالله نیا : عضو اسبق شورای شهر و مدیر اصناف آستارا و از چهرهای شناخته شده و تاثیر گذار در انتخابات آستارا

   دکتر صفر نعیمی جانباز و از چهرهای ماندگار هشت سال دفاع مقدس معروف به سردار سازندگی آستارا نماینده دوره نهم مجلس

   فرهاد دلق پوش نماینده دوره هشتم آستارا و از چهرهای فرهنگی کشورو معاون وزیر صنعت و معدن وتجارت كشور 

   اسماعیل آهنی سیاستمدار واز هنرمندان ایران، نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گیلان (آستارا)

   ابراهیم نبوی فعال سیاسی، نویسنده و هجونویس

 مهندس میثم ضارب نیا  استاد  دانشگاه و نویسنده و فعال سیاسی

 بهمن پریان : چهار دوره ریس شورای شهرستان استاراو چهاره دوره ریس دفتر نمایندگان مجلس و دستیار ویزه نماینده استارا 

فرداد پور امن : چهار دوره عضو شورای شهر لوندویل و ریس شورای شهر لوندویل و شهردار فعلی لوندویل و از چهر های شناخته شده اصلاح طلب گیلان

علی پور واجد ….از مدیران بازشسته ارشد وزارت کشور

سردار بازنشسته سپاه و تاجر معرف آستارا  جلیل کریم نزاد  تاثیر گذار در انتخابات آستارا

استا د محمد صادق برنجی چی  فوق لیسانس - معلم بازنشسته - ریس ستاد خاتمی در استارا  و ریس ستاد عارف در استارا  و ریس ستاداصلاح طلب های مستقل استارا - مدیر مسئول طریقت نو ( گیلان ) جانباز هشت دسال دفاع مقدس

دکتر بیژن خالقوردی پور : تاثیر گذار در انتخابات آستارا ُ ریس اداره بازرگانی ُ معلم و استاد دانشگاه آستارا

علی پویا / معلم  و جانباز هشت سال دفاع مقدس / فعال سیاسی

فرهاد مسعود پی / معلم بازنشسته / از فعالان سیاسی مطرح  آستارا

حسن زحمتکش معلم بازنشسته یک دوره نماینده / از فعالان سیاسی و اصلاح طلب کشوری /

علی حیدر جویند/ استاد دانشگاه و ریس شورای بخش لوندویل/ ازفعالان مطرح سیاسی شهرستان

حسین زر خواه / پیمانکار / ازفعالان سیاسی لوندویل

 دکتر حیدرنیا / پزشک / از فعالان سیاسی تاثیر گذار

مهندس نیماسیفی نزاد / خبرنگار و وبلاگ نویس / فعالان سیاسی آستارا

فرهاد آهنی / فوف لیسانس ریس ستاد كروبی در سال 1388 و ریس ستاد انتخاباتی روحانی در سال 1392 /از جوانان فعال سیاسی شناخته شده  استانی .

دكتر كیوان اسد پور - پزشك و از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس - شاخص نیروهای ارزسی و اصولگرا آستارا و تالش - مدیر كل اسبق هلال احمر كشور - 5 سال فرماندار بندر استارا - از فعالان سیاسی ارزسی و اصولگرا گیلان- تحلیل گر و نویسنده مسایل روز سیاسی و اجتماعی  كشور

توكل مافی - بخشدار بخش مر كزی و بخشدار لوندویل و از چهر های سیاسی متعادل و تاثیر گذار در انتخابات آستارا

مهندس علی كوهی  شهردار باسابقه آستارا ... از چهرهای شاخص  فرهنگی و سیاسی شهرستان آستارا و ازكارآفرین و تخبگان در امور شهری آستارا

چهره‌های مشهور هنری و اهل قلم استارا و فرهنگی

ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ

﴿۱﴾ن، سوگند به قلم، و آنچه را با قلم می‏نویسند

   طوفان هل عطایی آهنگساز و خواننده مقیم لس آنجلس

   مرحوم سروش خلیلی هنرپیشه ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون

   نیما رهایی هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون استانی گیلان(شبکه باران)

  استاد مرحوم  منصور بنی مجیدی معلم بازنشسته و شاعر پر آوازه ملی تاکنون ۶ کتاب شعر ایشان چاپ شده‌است.

  استاد  اکبر اکسیر شاعر، طنز پرداز معروف ملی، معلم بازنشسته و تاکنون چندین کتاب ایشان چاپ شده‌است.

   دكتر داریوش ملک زاده : شاعر طنز پرداز و روز نامه نگار و استاد دانشگاه

مجید جوهری نویسنده و خبرنگار و ریس انجمن تاتر آستارا

تابان هاشم نیا  نویسنده و از رو زنامه نگاران پیسكوت استارا

طاهر خیامی : طنز نویس و از روز نامه نگاران پیسكوت استارا

فرشاد فاضلی مقدم بازیگر سینمای کشور و کارگردان و فیلم ساز و مستند ساز ملی

اسماعیل اسدی دارستانی مستند ساز ، مدیر مسئول و موسس  روزنامه های الکترونیکی استارا نیوزastaranews.com DARDNEWS.IR و ایران نیوز irannews3.com روزنامه های شناخته شده بین المللی از سال ۱۳۷۷  خبری و تفسیر خبر و تحلیلی و حقوق بشر و محیط زیستی/ فعال حقوق بشر و محیط زیست / نویسنده و محقق  تاكنون پنج كتاب ایشان چاپ  شده است از جمله داستانهای آسمانی ایران ، سرگذشت تالشات / بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست  كه دو كتاب اخیر وی مرجع  بین المللی شده است و چهار كتاب دیگر در مراحل انتشار است./اولین وبلاگ نویس ایرانی  و مستند ساز.و موسس و مدیر اولین روز نامه الكترونیكی تخصصی حقوق بشر و محیط زیست فارسی زبان در جهان در سال 1377

خانم فریبا  غزنوی   هنرمند و استاد نقاش  شناخته ملی

 رسول علی نزاد نویسنده طنز و روزنامه نگار

بابک مجیدی کارگردان و فیلم ساز و مستندساز بین الملی

نیما رهایی  بازیگر معروف سینما ملی

استاد قلنج كهندل ازپیسكوتان فیلم و عكس در تالش و آستارا (حرفه ای از دهه 30)

چهره‌های مشهور ورزشی

«اٍنَّ اللهَ اصْطَفیهُ عَلَیْكٌمْ وَزادَهٌ بَسْطَةً‌ فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ[43] ؛
خداوند او را بر شما برگزیده و قدرت علمی و جسمی وی را از شما افزون‌تر قرار داده است.»

   پایان رافت فوتبالیست اسبق باشگاه پرسپولیس تهران و باشگاه فوتبال ملوان بندرانزلی

   نیما مجیدی قهرمان جهان و کاپیتان تیم ملی کیک بوکسینگ جمهوری اسلامی ایران

   کاویان داداش زاده دارنده اولین مدال طلای شطرنج آسیا


مهدی رحیم پور خطبه سرا-قهرمان ملی ( آستارا )   DARDNEWS.IR
فرزندان آستارا و ایران ...قهرمان ملی ( آستارا ) مهدی رحیم پور   خطبه سرا کارشناس حقوق . مجرد متولد ٦٧/١٠/١٢    فرزند  شهرستان استارا.....   قهرمان ملی و بین الملی ورزش  کیک بوکس و موتای

   پیمان آلفته قهرمان کاراته بین المللی

 کیهان فیهم زاده کشتی گیر ملی و داور و مربی کشتی کشوری

چهر های  مشهور و خوشنام مذهبی و خیرین  آستارا :

آیه 18 سوره حشر: «یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغد؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! از خدا پروا دارید، و انسان باید بنگرد که برای فردا چه پیش فرستاده است»

مرحوم شیخ قابیل روحانی مبارز علیه طاغوت و از روحانیون با اخلاق و داشمند آستارا

  مرحوم شیخ جلیل محسن نزاد : هیات امنا مسجد جعفر صادق ، از خیرین  آستارا ، معتمدین معرف آستارا و لوندویل ، از افراد معروف مذهبی  منطقه

دکتر بیزن حیات دخت  معلم بازنشسته و دندانپزشک  و از خیرین معروف منطقه و ریس و وموسس  موسسه خیریه منطقه

 دكتر بیژن خالقوردی پور  معلم  و استاد دانشگاه  از خیرین  و فعالان مذهبی معروف منطقه

حاج كریم زاده معلم بازنشسته و از خیرین و فعالاین مذهبی آستارا

مهران مهر آور از جوانان كار آفرین و خیر مطرح در منطقه  تالش و استارا

 مرحوم رحیم خان محمدی از اهالی روستای سیبلی از خیرین قدیم آستارا كه قبل از انقلاب  وفات یافتند كمك های وی به در راه ماندگان در راه لوندویل و به استارا بخصوص برف و سیل و.. معروف است و در زمان اشغال ایران توسط  مزدوران حزب توده برعلیه اشغالگران جنگ چریكی می كرد  و جان مردم را نجات می داد و بارها مجروه شده بود ...

دكتر كیوان اسد پور- از خیرین و فعالان مدنی معروف تالش و استارا (شش سال فرماندار آستارا ، مدیركل اسبق هلال احمر گیلان و معاون بنیاد شهید گیلان و عضو شوریا عالی هلال احمر كشور و فعال محیط زیست  و روز نامه نگار شناخته شده در سطح كشور )

حجت الاسلام ایدون روحانی  جوان خوشنام و خیر آستارایی

چهره‌های مشهور نظامی و تاریخی

سوره بقره، آیه ۱۵۴:

«و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل‌الله اموت بل احیاء ولکن لا تشعرون»

«کسی را که در راه خدا کشته شد، مرده نپندارید، بلکه او زنده جاوید است، ولیکن شما این حقیقت را نخواهید یافت.»

   سرلشگر شهید آزده  خلبان ایوب حسین نژادی

   شهید جانباز سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی شاعر و موسس موسسه جایزه صلح سبز جهانی از سرداران هشت سال دفاع مقدس که اولین بسیجی اعزامی از آستارا برای هشت سال(اولین بسیجی اعزامی از آستارا به جبهه به همراه 4 نفردیگر در سال 1359)

مهندس کیهان هاشم نیا : مدیر کل بنیاد  شهید گیلان و/ معاون بنیاد شهید کشور / استاندار گیلان / جانباز ۷۰ درصد قطع نخایی/از زفرماندهان هشت سال دفاع مقدس

 شهید میر حسن خان تالشان / سالار ملی /حاکم معروف ایالات تالشان جنک پار تیزانی با متجاوزین روس  که تا باکو نیروهای  متجاوز روس را راند   بدستور دولت روسیه و با دسیسه فتعلی شاه خاین در تهران به شهادت رسید

 شهیده سارا آستارایی(تالشان ) قهرمان ملی جنگ جهانی دوم/  بانویی آستارایی که در جریان تجاوز مزدوران روس و فداییان شهیده سارا آستارایی (تالشان ) بهمراه عده ای ازشیرزنان آستارایی  در بیرون راندن ارتش متجاوز روس و فداییان  در راه  فاع از ایران در  تا آخرین نفس با مزدروان روس جنگید و بالای دویست روس و فدایی مزودر را به هلاکت رساند.

سردار بازنشسته  مهندس علیرضا نعمتی  از سرداران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس ، فرمانده سپاه آستارا ، استاد دانشگاه …

شهید کلاه چرمینه تالشان / سپه سالار دولت صفوی  ایران  /فرمانده لشکر شاه اسمعیل صفوی با دولت متجاوز  عثمانی که بشهادت رسید
شهید سید سعید سید تقویی سردار جانباز شهید هشت سال دفاع مقدس
سردار جانباز بازنشسته سپاه  سید عبدالعظیم سید تقویی
شهید سردار یوسف مرحیا از شهدای شاخص گیلان - نویسنده چند جلد كتاب - معلم - از مبارزین زمان طاغوت - ریس دادگاه انقلاب آستارا -
شهید ناصر وفادار - از شهدای سربازوظیفه هشت سال دفاع مقدس وسرباز شهید  شاخص هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ جانباز بازنشسته سپاه خلیل توشه از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ جانباز بازنشسته جلیل كریم نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ هوشنگ وقردوست از افسران ارشد هشت سال دفاع مقدس  و نویسنده چجندین كتاب و استاد دانشگاه ارتش و ریس كانون ارتش آستارا
سرهنگ جانباز آزاده بازنشسته سپاه حمید مصادیق از جانبازان و ازاده های سرافزار  آستارا  وبردار شهید
سرهنك  جانباز سرخان نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
شهید سپه سالار كلاه چرمینه تالشان  فرمانده ارتش شاه عباس صفوی در جنگ با عثمانی هامتجاوز بشهادت رسید.

نشریات فعال

ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ

﴿۱﴾ن، سوگند به قلم، و آنچه را با قلم می‏نویسند

رَبِّ اِنَّهُم عَصَونی وَ اتَّبَعُوا مَن لَم یَزِدهُ مالُهُ وَ وَلَدُهُ اِلّا خَساراً « نوح/21

 • هفته نامه پیام آستارا دریابیان / مهدی حسین نژادی
   
 • ماهنامه بهار گیلان پروین ساسانیان / بهمن  کاظم زاده
 • هفته نامه تارک خزر/ رسول  علی نزاد
 • دو هفته نامه آوای آستارا  حسین محبوب مقدم 
 • طریقت نو: استاد محمد صادق برنجچی
 • سحر خیزان / عزیزی
 • هفته نامه گلین : مهندس خسرو حسن پور
 • ماهنامه آفتاب آستارا : پیمان ناصری
 • دو هفته نامه خط آخر رنجکش / داوود ملک زاده
 • روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز astaranews.com/DARDNEWS.IR محمدر ضا اسدی   و ااد
 • خبر گزاری ایسنا رامین   بشرویه
 • خبر گزاری ایرنا حسن فاخری / یوسف هدایتی
 • خبر گزاری شبستان / پیمان ناصری ناصری
 • خبر گزاری فارس
 • خبر گزاری مهر : مهدی حسین نزادی
 • خبر گزاری تسنیم  /
 • خبرنگار صدا وسیما - استارا كامبیز بابایی
 • خبرنگار شبكه باران - استارا - عزت الله برجی
 • پایگاه خبری و تحلیلی استارا خبر -
 • هفته نامه ندای كشاورز گیلان.. م اد
     Astara montage.png از دوستان آستارا و لوندویل در صورتیكه خود را محقق ثبت بعنوان مشاهیر و چهر های ماندار می دانند .. لطفا  مدارك و شواهد  و اسناد را به آستارا ص پ 1178 یا به ایمیل  استارا نیوز ارسال نمایند  كه بعداز داروی و تایید از سوی شورای داروان  چهر های ماندگار آستارا نیوز و درد نیوز اسامی آنها در سایت درج گردد
 • این قشمت در حال به روز رسانی و اصلاح است ..لطفا منتظر نظرات شما هستیم..astarao@yahoo.com 09119812795
 • هوالقادر ...DARDNEWS.IR
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مشاهیر، چهر‌های ماندگار تالشان ایران

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-05:49 ب.ظ

هوالمحبوب.. هوالجمیل...هوالصابر..
 مشاهیر، چهر‌های ماندگار  تالشان ایران(آستارا ، تالش ،رضوانشهر،ماسال و شاندرمن و رضوانشهر)
dardnews.ir چهره‌های مشهور علمی تالشان   .
دکتر بهزاد بهزادی نویسنده مترجم و پژوهشگر زبان آذری
  .  نیما یوشیج پدر شعر نو که چندین سال در دبیرستان تاریخی حکیم نظامی تدریس می کرده است.
  . سرهنگ جلیل بزرگمهر وی وکیل مدافع دکتر مصدق بود.
   .پروفسور مصطفی عسکریان مدرک دکتری سوربن (دانشگاه) فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی
دكتر پرویز یگانی  (دانشمند  (  I T
 این دانشمند  جهان ارتباطات
كامیار عابدی ( ادیب - پژوهشگر)
دكتر محمد رئوف درویش ( شیمیدان )
دکتر علی عبدلی
 كامیار عابدی متولد سال 1347 ماسال ، از ادیبان و سخن شناسان برجسته معاصرمی باشد .ایشان از سال های پایانی دهه 1360 ضمن اشتغال به كار معلمی و همكاری با مطبوعات ،به نقد و پژوهش ادبی روی آورده است . عمده توجه وی به شعر فارسی از اواخر دوره قاجار « دوره های بیداری و مشروطه » تا امروز است
  از این ادیب و پژوهشگر تاكنون كتابهای : از مصاحبت آفتاب ، به یاد میهن ، در زلال شعر ، تنها تر از یك برگ ، تپش سایه دوست ، ترنم غزل ، شبان بزرگ امید ، صور اسرافیل و علی اكبر دهخدا ، تصویر ها و توصیف ها در شعر معاصر،با ترانه باران ، زمزمه ای برای ابدیت ، جستجوی گل شیدایی ، به رغم پنجره های بسته ، در روشنی باران ، در جستجوی شعر ، نمونه ای چند از شعر معاصر و بیش از یكصد مقاله ی تحلیلی و تحقیقی از ایشان در مجله هایی چون ادبستان ، رشد ادب فارسی ، كتاب ماه ، جهان كتاب ، آینده ، گیله وا  ، چیستا و هستی
هومن اشرف تالش ( مخترع جوان)
.هومن اشرف متولد سال 1364 هشتپر تالش است . در حال حاضر دانشجوی رشته مهندسی عمران می باشد   و مدیریت بنیاد ملی مقاوم سازی استان گیلان را نیز  برعهده دارد .
.هومن اشرف  كه در نخستین گام های پژوهشی و آفرینندگی خویش، موفق گردیده اختراع روكش بتنی ضد خزه « اولین بتن گیاهی جهان » را به نام خود ثبت نماید ؛ افتخارات مشروح زیر را دركارنامه خود دارد : نفر سوم استان گیلان در چهارمین دوره  جشنواره  خوارزمی سال 81-80 نفر دوم استان گیلان درپنجمین دوره جشنواره خوارزمی سال 82-81 . هفتمین مهندس برتر كشور در جشنواره صاحب كرجی سال 85 . جزو نفرات برگزیده كنفرانس مهندسی عمران بندر عباس سال 83 . دریافت مدال نقره از مسابقات جهانی اختراعات ژئو سوئس سال 2007 . دریافت مدال طلای ویژه مسابقات اختراعات آسیایی – آمریكایی كوالالامپور سال 2007 . كسپ لوج و كاپ بهترین اختراع سال 2007 جهان از كشور تایوان .  كامیار عابدی ( ادیب - پژوهشگر)
.ومن اشرف تالش ( مخترع جوان)
دكتر محمد رئوف درویش ( شیمیدان )متولد سال 1315 اسالم ، درای حدود 40 سال پیشینه ی درخشان علمی و پژوهشی ست  و اكنون استاد شیمی دانشگاه تهران می باشد .
از ایشان تا كنون افزون بر 18 مقاله  علمی به زبانهای انگلیسی و فرانسه و 22 مقاله به زبان فارسی ، كتاب های مشروح زیر نیز چاپ و منتشر شده است :
   كاربرد طیف سنجی جذبی در شیمی آلی  ( ترجمه )
   شیمی فضایی آلی ( ترجمه )
   شیمی آلی ( ترجمه )
   روش ها در شیمی فضایی آلی ( تالیف )
    شیمی تركیبات هتروسیكل ( تالیف )
   لیگاندهای كابرال ( ترجمه )
.بهمن محمد یاری :از ایثارگران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس سه دوره نماینده شهرستانهای تالش رضوانشهر و ماسال ..
.دكتر حسن زاده : معاون دادگستری گیلان و عضو ارشد فدارسیون ورزشی كشوری و از چهر های ملی و بین المللی
.  چنگیز شكوری / نویسنده و محقق و روز نامه نگار / خدمات به فرهنگ و تاریخ و زبان تالشان / كارمندفرمانداری رضوانشهر
  .  اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق وروز نامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی  و مستند ساز ودرجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی
   .دکتر حسن پوربابایی دکترای جنگلداری از دانشگاه تربیت مدرس و رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان
   .بهروز نعمت الهی محقق و نویسندهٔ کتاب تاریخ جامع آستارا و حکام نمین، دو دیوان شعر فارسی و آذری از وی به جا مانده‌است.
   .حجت السلام دکتر رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران.
  .  مهندس یونس ابراهیمی پدر کیوی و مرکبات ایران. محقق و نویسنده کتاب و مقالات متعدد در امور کشاورزی در ایران.
  . عزیز ناطقی نویسنده، دبیر ریاضیات و نویسنده چندین کتاب راهنمای آموزش ریاضیات.
  .  جمشید ملکی محقق و نویسنده تاریخ آستارا.
   .دکتر شیرین بزرگمهر فرزند سرهنگ جلیل بزرگمهر، نویسنده و دکترای سینما تئاتر. از اساتید دانشگاههای هنر ایران.
  .مرحوم  آرمان سیف اللهی آذر نمین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ترجمه چند کتاب از روسی به فارسی و ی بهمراه اسماعیل اسدی دارستانی درخصوص حیات وحش و نجات واحیای تالاب آق و تالاب استیل نقش اصلی را داشتند / ااد فعال حقوق بشر و میحط زیست می گوید /  من در خصوص حقوق بشر و محیط زیست  فعالیت می کردم و تالاب استیل را قدیمی و آق را کم ارزش می دانستم  ولی استاد آرمان مطالعات علمی خود را دراختیار من گذشتند و قدمت تالاب آق وو اهمیت کشور یو بین المللی آق را بمن مدتها شرح و توضیح با هم برای احیای تالاب فعالیت می کردیم و بعداز مرگ ایشان من پی گیر شدم و با اطلاع رسانی و نامه نگار یو وبلاگ نویسی و فعالیت گسترده  موفق شدم آروزی آرمان که احیای تالاب آق بود را به ثمر برسان حالا آقایون رجال سیاسی و روسا بگویند ما این کاررا کردیم در صورتیکه استاآرمان سیف الهی تالاب را احیا کرد من هم بعنوان شاگرد وی در روز نامه نگاری و فعالیت محیط زیست ادامه دادم موفق به شناساندن تالاب آق و امسال هم احیا شد.. بیاد آرمان ..
  . اشرف حریری محقق و نویسنده کتاب تاریخ آموزش و پرورش آستارا در دو جلد.
  . اسداله عبدالهیان نویسنده کتاب زیارت کعبه، آمال مسلمین و تفسیر آیات قرآنی در مثنوی
.مهندس داوود عدالت : نویسنده و محقق باستان ایران  و محقق و معلم
.دکتر عسگر غنی / سردار بازنشسته موشکی وزارت دفاع از دانشمندان و نخبگان  موشکی و هسته ای  ایران
 شهید معلم و استاد  دانشگاه یوسف مرحبا نویسنده و استاد  دانشگاه سرهنگ جلیل بزرگمهر وی وکیل مدافع دکتر مصدق بود. پروفسور مصطفی عسکریان مدرک دکتری سوربن (دانشگاه) فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی حجت السلام دکتر رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران. مهندس یونس ابراهیمی پدر کیوی و مرکبات ایران. محقق و نویسنده کتاب و مقالات متعدد در امور کشاورزی در ایران. عزیز ناطقی نویسنده، دبیر ریاضیات و نویسنده چندین کتاب راهنمای آموزش ریاضیات. جمشید ملکی محقق و نویسنده تاریخ آستارا. دکتر شیرین بزرگمهر فرزند سرهنگ جلیل بزرگمهر، نویسنده و دکترای سینما تئاتر. از اساتید دانشگاههای هنر ایران. آرمان سیف اللهی آذر نمین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ترجمه چند کتاب از روسی به فارسی. اشرف حریری محقق و نویسنده کتاب تاریخ آموزش و پرورش آستارا در دو جلد. اسداله عبدالهیان نویسنده کتاب زیارت کعبه، آمال مسلمین و تفسیر آیات قرآنی در مثنوی شهرام آموزنده استاد عبدلی نویسنده و محقق تالشان
استاد علی عبدلی  زمینه فعالیت مردم شناسی و تاریخ شعر از چهر های ماندگار تالشان و ایران  متول
  چهره‌های مشهور سیاسی و اجتماعی تالشان
 بهمن محمد یاری  سه دوره نماینده تالش
شكری : نماینده تالشان و اقتصادان
احسن الله رادمهر : از رجال سیاسی و اقتصادی شناخته شده تالشانبیژن شعبانی چاله سرایی شورای شهر  و چهرهای فعال سیاسی شهرستان ماسال و شاندرمن
 نیرومند قاضی و از چهرهای سیاسی تالشان
 دكتر كیوان اسدپور فرماندار آستارا / معون بنیاد شهید اسبق گیلان / مدیر كل اسبق هلال احمر / عضو انتخابی هفت نفر مجمع عمومی هلال احمر كشور / ایثارگر و رزمنده 8سال دفاع مقدس متولد لیسار 
مهندس سیروس شفقی /كارشناس ارشد جغرافیا/ یك دوره شورای شهر تالش / دو دوره شهر دار تالش / ریس كمیسیون 100 استانداری/ فرماندار بندر استارا  حاج بهمن محمدیاری سه دوره نماینده تالشان و از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس
محمود شكری  نماینده تالشان ( دكتر هوشنگ امیر احمدی ( پژوهشگر - سیاستمدار) حسن زاده  معاون دادگستری گیلان / ریس فدارسیون ملی ..
رادمهر حق جو معاون اداره كل اطلاعات گیلان /فعالان سیاسی استان
.  شاپور مرحبا سه ۳ دوره نماینده شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی (دوره چهارم – پنجم و هفتم). نویسنده چندین کتاب در مورد عملکرد و دستاوردهای پس از انقلاب برای رشد و شکوفایی آستارا
مهندس سیروس شفقی دو. دوره شورای شهر تالش و فرمانداری آستارا متولد تالش
.مهندس فرهاد محسنی ریس شورای شهر استارا و چهاره دوره شورا /  و از تاثیر گذاران سیاسی و مودب  استارا
  . اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی و مستند سازو درجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی و عضو  ستاد انتخاباتی دکتر احمد ی نزاد ۱۳۸۸/ و مسئول تبلیغات ستاد روحانی درآستارا  و عضو شورای راهبردی  شهرستان /
  . دکتر صفر نعیمی جانباز و از چهرهای ماندگار هشت سال دفاع مقدس معروف به سردار سازندگی آستارا نماینده دوره نهم مجلس.متولد تالش 
   .فرهاد دلق پوش نماینده دوره هشتم آستارا و از چهرهای فرهنگی کشورو معاون وزیر صنعت و معدن وتجارت کشور 
   .اسماعیل آهنی سیاستمدار واز هنرمندان ایران، نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گیلان (آستارا)
  . ابراهیم نبوی فعال سیاسی، نویسنده و هجونویس
. مهندس میثم ضارب نیا  استاد  دانشگاه و نویسنده و فعال سیاسی
  .بهمن پریان : چهار دوره ریس شورای شهرستان استاراو چهاره دوره ریس دفتر نمایندگان مجلس و دستیار ویزه نماینده استارا 
.فرداد پور امن : چهار دوره عضو شورای شهر لوندویل و ریس شورای شهر لوندویل و شهردار فعلی لوندویل 
.علی پور واجد ….از مدیران بازشسته ارشد وزارت کشور
.سردار بازنشسته سپاه و تاجر معرف آستارا  جلیل کریم نزاد  تاثیر گذار در انتخابات آستارا
.دکتر بیژن خالقوردی پور : تاثیر گذار در انتخابات آستارا ُ ریس اداره بازرگانی ُ معلم و استاد دانشگاه آستارا
.علی پویا / معلم  و جانباز هشت سال دفاع مقدس / فعال سیاسی
.فرهاد مسعود پی / معلم بازنشسته / از فعالان سیاسی مطرح  آستارا
.حسن زحمتکش معلم بازنشسته یک دوره نماینده / از فعالان سیاسی و اصلاح طلب کشوری /
.علی حیدر جویند/ استاد دانشگاه و ریس شورای بخش لوندویل/ ازفعالان مطرح سیاسی شهرستان
 حسین .نیرومند از چهرهای فعال علمی و سیاسی رضوانشهر
.حسین زر خواه / پیمانکار / ازفعالان سیاسی لوندویل
. دکتر حیدرنیا / پزشک / از فعالان سیاسی تاثیر گذارو متولد چوبر تالش
.مهندس نیماسیفی نزاد / خبرنگار و وبلاگ نویس / فعالان سیاسی آستارا
.فرهاد آهنی / فوف لیسانس ریس ستاد کروبی در سال ۱۳۸۸ و ریس ستاد انتخاباتی روحانی در سال ۱۳۹۲ /از جوانان فعال سیاسی شناخته شده  استانی .
مكائیل بادروح : از چهرهای فرهنگی و اهل قلم و مذهبی تالشان متولد جوكندان
چهره‌های مشهور هنری و فرهنگی و اهل قلم تالشان ایران
 قیصر امین پور شاعر معاصر فرامرز مسرور ماسالی
  ذوالفقار احمد زاده ، پدر شعر تالشی‌
طوفان هل عطایی آهنگساز و خواننده مقیم لس آنجلس
 سروش خلیلی هنرپیشه ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون نیما رهایی هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون استانی گیلان(شبکه باران)
منصور بنی مجیدی معلم بازنشسته و شاعر پر آوازه ملی تاکنون ۶ کتاب شعر ایشان چاپ شده‌است.
 اکبر اکسیر شاعر، طنز پرداز معروف ملی، معلم بازنشسته و تاکنون چندین کتاب ایشان چاپ شده‌است.
 فرهاد دلق پوش نماینده دوره هشتم آستارا و از چهرهای فرهنگی کشور  مجید مجیدی ( كارگردان )
مجید مجیدی متولد 25 فروردین ماه سال 1338در یك خانواده تالش « خاندان مجیدی های ویزنه» می باشد. فعالیت هنری خود را از بیست سالگی و با بازی در نمایش های صحنه ای آغاز كرد.25 مرداد 1330 خلخال (تالشان ) محل زندگی رضوانشهر  موسسه تالش شناسی را بنیانگذار می باشد  فعالیت های ایشان رادیو گیلان و نخستین پزوهشگر تالش شناسی معاصر و انتشارات متعدد پزوهشی در زمینه های تات و تالش شناسی ..نشریه تالش
سجاد رحمانی شاعر مجید مجیدی ( كارگردان ) رضوانشهر
 سید نهضت حسینی نژاد،
شاعر مرحوم صدر جلالی در سال 1315 دار فانی را وداع گفت و در گورستان میرمحله ی ماسال به خاك سپرده شد.(شاعر قدیم )
صادق قلی خان (صادق خان/ محمد صادق) مشهور به بیوك خان یا بیخان و متخلص به «صدقی»، فرزند علی قلی خان تالشدولابی پونلی شاعر تالش زبان دوره ی قاجار در سال 1286 هـ. وفات یافته و در ییلاق رِنـَه (رینه) از توابع رضوان شهر به خاك سپرده شده است. تاریخ وفاتش را به شعر بالای مقبره اش نگاشته اند.-شاعر
محمد رضا میرزازاده شاعر
سمیع رستمی نژاد   شاعر
    زهرا رسولی خیاوی شاعر  
سارا سهرابی کیلانی شاعر محمد رضا میرزازاده شاعر
 باقر ابراهیمی شاعر ،محمدرضا میرزاده،شاعر   سید اسماعیل میرحقیقی شاعر
 ،ابراهیم خادمی  شاعر 
فاطمه صدیق شاعر
 مهرنوش هوشمندشاعر سید مومن منفرد شاعر شاندرمنی
 نبی الله حقیقت شاعر
 حسین مرادی کوره جان شاعر
 چنگیز شكوری / نویسنده و محقق و روز نامه نگار / خدمات به فرهنگ و تاریخ و زبان تالشان / كارمندفرمانداری رضوانشهر صادق شیرزاد شاعر چهره‌های مشهور ورزشی تالشان
 . پایان رافت فوتبالیست اسبق باشگاه پرسپولیس تهران و باشگاه فوتبال ملوان بندرانزلی
  . نیما مجیدی قهرمان جهان و کاپیتان تیم ملی کیک بوکسینگ جمهوری اسلامی ایران
   .کاویان داداش زاده دارنده اولین مدال طلای شطرنج آسیا
   .پیمان آلفته قهرمان کاراته بین المللی

مهدی رحیم پور خطبه سرا-قهرمان ملی ( آستارا )   DARDNEWS.IR
فرزندان آستارا و ایران ...قهرمان ملی ( آستارا ) مهدی رحیم پور   خطبه سرا کارشناس حقوق . مجرد متولد ٦٧/١٠/١٢    فرزند  شهرستان استارا.....   قهرمان ملی و بین الملی ورزش  کیک بوکس و موتای .کیهان فیهم زاده کشتی گیر ملی و داور و مربی کشتی کشوری فریدون برادران دارنده مدال طلای ۱۰۰ کیلومتر تایم تریل در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران كیهان فیهیم زاده قهرمان ملی و مربی كشتی لوندویل آستارا
چهره‌های مشهور نظامی و تاریخی و شهدای تالشان
سوره بقره، آیه ۱۵۴:
«و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل‌الله اموت بل احیاء ولکن لا تشعرون»
«کسی را که در راه خدا کشته شد، مرده نپندارید، بلکه او زنده جاوید است، ولیکن شما این حقیقت را نخواهید یافت.»
   سرلشگر شهید آزده  خلبان ایوب حسین نژادی
   شهید جانباز سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی شاعر و موسس موسسه جایزه صلح سبز جهانی از سرداران هشت سال دفاع مقدس که اولین بسیجی اعزامی از آستارا برای هشت سال(اولین بسیجی اعزامی از آستارا به جبهه به همراه 4 نفردیگر در سال 1359)
مهندس کیهان هاشم نیا : مدیر کل بنیاد  شهید گیلان و/ معاون بنیاد شهید کشور / استاندار گیلان / جانباز ۷۰ درصد قطع نخایی/از زفرماندهان هشت سال دفاع مقدس
 شهید میر حسن خان تالشان / سالار ملی /حاکم معروف ایالات تالشان جنک پار تیزانی با متجاوزین روس  که تا باکو نیروهای  متجاوز روس را راند   بدستور دولت روسیه و با دسیسه فتعلی شاه خاین در تهران به شهادت رسید
 
شهیده سارا آستارایی(تالشان ) قهرمان ملی جنگ جهانی دوم/  بانویی آستارایی که در جریان تجاوز مزدوران روس و فداییان شهیده سارا آستارایی (تالشان ) بهمراه عده ای ازشیرزنان آستارایی  در بیرون راندن ارتش متجاوز روس و فداییان  در راه  فاع از ایران در  تا آخرین نفس با مزدروان روس جنگید و بالای دویست روس و فدایی مزودر را به هلاکت رساند.
سردار بازنشسته  مهندس علیرضا نعمتی  از سرداران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس ، فرمانده سپاه آستارا ، استاد دانشگاه …
شهید کلاه چرمینه تالشان / سپه سالار دولت صفوی  ایران  /فرمانده لشکر شاه اسمعیل صفوی با دولت متجاوز  عثمانی که بشهادت رسید شهید
سید سعید سید تقویی سردار جانباز شهید هشت سال دفاع مقدس سردار جانباز بازنشسته سپاه 
سید عبدالعظیم سید تقویی
شهید سردار یوسف مرحیا از شهدای شاخص گیلان - نویسنده چند جلد كتاب - معلم - از مبارزین زمان طاغوت - ریس دادگاه انقلاب آستارا -
شهید ناصر وفادار - از شهدای سربازوظیفه هشت سال دفاع مقدس وسرباز شهید  شاخص هشت سال دفاع مقدس سرهنگ جانباز بازنشسته سپاه خلیل توشه از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ جانباز بازنشسته جلیل كریم نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس سرهنگ
 هوشنگ وقردوست از افسران ارشد هشت سال دفاع مقدس  و نویسنده چجندین كتاب و استاد دانشگاه ارتش و ریس كانون ارتش آستارا
سرهنگ جانباز آزاده بازنشسته سپاه حمید مصادیق از جانبازان و ازاده های سرافزار  آستارا  وبردار شهید
سرهنك  جانباز سرخان نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
 شهید سپه سالار كلاه چرمینه تال *. 
سرلشگر شهید آزاده خلبان ایوب حسین نژادی
* سردار شهید پرویز دوستی شهرستان ماسال
*سـردار  پاسدار شهید جعفر روستـا ...شهرستان تالش
*سردار شهید سیّدجعفر (منصور)‌منصوری
 * سردار جانباز هشت سال دفع مقدس   احمدر ضا منشوری شهرستان تالش
* سردار شهیدسیدعلی  نبوی سردار جانباز بازنشسته سپاه فرزاد اژدر پور آستارا
هوالقادردرد نیوز dardnews.ir از افراد چهار شهرستان تالشان تقاض دارد در صورت كه خود را مستحقق این لیست می دانند اسناد و مدارك را به دفتر درد نیوز ارسال تا بعداز بررسی در شورای نویسندگان و سردبیران درد نیوز به لیست اضافه گرددastarao@yahoo.com-------------------- هوالمحبوب.. هوالجمیل...هوالصابر..
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بازارچه آستارا

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-05:05 ب.ظ

بازار مرزی و ساحلی شهرستان آستارا با یک هزار و 200 واحد تجاری فعال، در آستانه عید باستانی نوروز، با حضور مسافران و خریداران از اقصی نقاط کشورمان، رونق مضاعفی گرفته است.

واحدهای تجاری این بازار در دو هفته اخیر به خصوص در ایام پایانی هفته، روزهای پر کاری را تجربه می کنند و شاهد حضور خریدارانی از شهرستان های استان گیلان ، اردبیل ، آذربایجان شرقی و مازندران هستند.
در طول سال خرید و فروش در بازار ساحلی و مرزی آستارا ، هر هفته در روزهای پنجشنبه و جمعه با حضور خریداران و مسافران رونق می گیرد ولی رونق این روزها ، حال و هوای نوروزی و شلوغی بازار عید را نیز به همراه دارد.
در روزهای اخیر و نیز در ایام باقیمانده سال ، اغلب یک هزار و 200 واحد تجاری بازار ساحلی و مرزی آستارا که در امر خرید و فروش انواع لباس فعالیت می کنند ، فروش مناسب شب عید را تجربه کرده اند.
این روزها در شهر آستارا مشاهده اتوبوس هایی از اقصی نقاط کشور که تورهایی را به مقصد بازار ساحلی آستارا آورده و خریداران را به این مرکز تجاری مرزی هدایت می کنند ، به امری عادی تبدیل شده و خرید مسافران این تورها، بزرگترین عیدی به متصدیان واحدهای تجاری این بازار محسوب می شود.
بازار ساحلی و مرزی آستارا که از شهرت خوبی در سال های اخیر در شمال و شمال غرب کشور برخوردار شده ، به علت قیمت مناسب پوشاک، جزو بازارهای موردپسند گردشگران و مسافران نوروزی محسوب می شود.
خرید و فروش پوشاک و لوازم خانگی و ملزومات عمومی سفر در هر فصلی از سال ، مهمترین علت مراجعه مسافران و گردشگران شهرستان آستارا به این بازار است و همین جاذبه باعث شده که در ایام عید سال گذشته، قریب به یک میلیون نفر به این شهرستان مرزی مسافرت کنند.
علت این میزان مسافرت و رغبت حضور گردشگران در آستارا ، تنوع در اجناس عرضه شده در بازار ساحلی و مرزی و نیز قیمت مناسب و پایین کالاهای عرضه شده به خصوص البسه در این بازار می باشد.
این بازار همه ساله در دو مناسبت اواخر تابستان و اواخر سال و در ایام نزدیک به تعطیلات عید نوروز، رونق مضاعفی می گیرد ولی این رونق هیچگاه به افزایش قیمت منجر نشده چرا که وجود مغازه ها و واحدهای متعدد موجب شده که رقابت بین فروشندگان شدت گرفته و قیمت ها به صورت خودکار کنترل شود.
در چند هفته اخیر نیز طبق اعلام اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا و بررسی اولیه بازار ، افزایش قیمت در فروش البسه در این بازار پر مراجعه مشاهده نشده است.
بیژن خالق وردی پور رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت آستارا در گفت وگو با ایرنا در خصوص کنترل قیمت های پوشاک در بازار این شهرستان مرزی گفت: بازرسان این اداره به همراه بازرسان اتاق اصناف به صورت مداوم به کنترل قیمت فاکتور خرید و فروش اقدام و هرگونه تخلف مربوط به اصناف را رسیدگی می کنند و تاکنون گزارش جدی از فروش با قیمت های نامتعارف ثبت نشده است.
دروازه مرزی شهرستان مرزی آستارا که با 86 هزار جمعیت در شمال غربی استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع است ، از سال 1368 برای اتباع دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بمنظور انواع تبادلات اقتصادی و رفاهی گشوده شده است.
در پی رونق تجارت مرزی ، از سال 1377 در نزدیکی سواحل دریای خزر در حومه شهر آستارا ، 900 واحد مغازه (غرفه) برای ساماندهی مبادلات مرزنشینان ساخته شده و با رونق گرفتن مبادلات مرزی در شهر آستارا طی 10 سال اخیر ، اطراف بازار ساحلی و مرزی آستارا حدود 60 پاساژ و بیش از یک هزار و 200 مغازه احداث شده که وجود این میزان واحد تجاری، نشانگر رونق این بازار در شمال غربی استان گیلان است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

امام جمعه آستارا: مردم و مسئولان باید روحیه انقلابی خود را حفظ کنند

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-05:04 ب.ظ

کاظم حافظ نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آستارا با اشاره به دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با رهبر فرزانه انقلاب ، افزود: در آن دیدار مقام معظم رهبری بر انقلابی ماندن ، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن مجلس خبرگان رهبری و حوزه های علمیه تاکید کردند.
وی با اشاره به اینکه امروز دشمن در تلاش است تا روحیه انقلابی را از مجلس خبرگان و حوزه های عملیه دور کند ، اضافه کرد: مردم و مسئولان همان روحیه جهادی که در اوایل دوران انقلاب وجود داشت را باید حفظ کنند.
امام جمعه شهرستان مرزی بندر آستارا با بیان اینکه انقلابی بودن با احساساتی عمل کردن تفاوت دارد ، ادامه داد: افراد انقلابی اهل منطق و تفکر هستند و پایبندی خود را به ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی همواره نشان داده اند.
وی درک صحیح از حساسیت ها ، شرایط و نیازهای کشور را از دیگر ویژگی های افراد انقلابی خواند و اظهار کرد: خدا را شاکریم که پس از گذشت 38 سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی، مردم و مسئولان انقلابی بودن خود را در برهه های مختلف زمانی در عمل به اثبات رسانده اند.
خطیب جمعه آستارا با اشاره به 29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ، گفت: رهبر فرزانه انقلاب همواره به دولتمردان نظام جمهوری اسلامی تاکید کرده اند که برای نجات اقتصاد کشور بایستی اتکای بودجه به نفت قطع شود.
حجت الاسلام حافظ نیا استفاده بهینه از نفت به منظور بالا رفتن ارزش آن را در کشور لازم برشمرد و افزود: متکی بودن اقتصاد ایران به نفت یکی از علل وارد شدن تحریم ها علیه کشور ما در طول سالیان اخیر بوده چرا که دشمن با پایین آوردن قیمت نفت از آن به عنوان حربه سیاسی بهره می برد.
وی تحقق اقتصادمقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری را لازم بر شمرد و بیان کرد: زمانی اقتصاد ما رونق پیدا می کند که مردم در قالب بخش های خصوصی ورود پیدا کنند.
امام جمعه آستارا با تبریک به مناسبت آغاز سال 1395 هجری خورشیدی ، افزود: انجام فریضه صله رحم در دین مبین اسلام بارها مورد تاکید قرار گرفته که شایسته است مردم ایران اسلامی به این امر مهم در طول ایام نوروز توجه ویژه ای داشته باشند.
وی با اشاره به سالروز وفات حضرت ام البنین (ع) و فرا رسیدن روز تکریم مادران و همسران شهدا گفت: مادران و همسران شهدا با صبر و ایمان خود رزمندگان را به جبهه ها فرستادند تا کشور ما به عزت و اقتدار برسد و ما امروز بایستی قدردان خانواده شهدا باشیم.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نمایشگاه نوروزی کتاب در باغ ملی آستارا بر پا شد

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-05:03 ب.ظ

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا روز جمعه در حاشیه افتتاح این نمایشگاه به خبرنگار گفت: نمایشگاه کتاب کودک به منظور بازدید مسافران و شهروندان در ایام تعطیلات نوروز در دو شیفت زمانی صبح و عصر در محل باغ ملی آستارا برپا شده است.
صابر فرضی زاد با اشاره به اینکه این نمایشگاه تا 15 فروردین در این مکان گردشگرپذیر آستارا دایر است ، افزود: در کنار برپایی نمایشگاه کتاب غرفه هایی نیز مختص آثار هنری کودکان و نوجوانان آستارایی شامل نقاشی ، عروسک سازی ، سفالگری و کاردستی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه عمده کتاب های عرضه شده در این نمایشگاه در حوزه تخصصی کودکان و نوجوانان می باشد ، اضافه کرد: حدود یک هزار جلد کتاب از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با 200 عنوان و با موضوعات متنوع داستانی ، علمی ، ادبی و سرگرمی عرضه شده است.
وی ایام تعطیلات نوروز را بهترین فرصت برای مطالعه کتاب توسط کودکان و نوجوانان برشمرد و اظهار کرد: با خرید کتاب و محصولات متنوع و در عین حال استاندارد فرهنگی برای فرزندان خود، می توانیم اندیشه و باور آنها را در راستای فرا گیری بیش از پیش علم و دانش تقویت کنیم.
در حاشیه افتتاح نمایشگاه کتاب ویژه برنامه های مختلفی نظیر نمایش عروسکی ، دکلمه خوانی ، مسابقات هنری و سرود در محل سالن اجتماعات مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان اجرا شد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان واقع شده و حدود سه هزار و 500 نفر در مراکز شماره یک و دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان عضو هستند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اخبار فرمانداری آستارا

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-05:02 ب.ظ

برگزاری جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان آستارا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا، «مهندس پورحضرت» در جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان که با حضور اکثریت اعضای کارگروه برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان آستارا به سبب موقع

0 10:33 1394/12/27

نشست مشترک ناظر گمرکات گیلان و فرماندار آستارا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا، نشست مشترک «محمد شهبازی» ناظر گمرکات استان گیلان و  سرپرست اداره کل گمرک آستارا با «مهندس شفقی» فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا

0 20:44 1394/12/26

جلسه تمهیدات مقدمات اعزام راهیان نور شهرستان آستارا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا، «محمد مهدی مظفری» معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بندر آستارا نیز در جلسه تمهیدات مقدمات اعزام راهیان نور این شهرستان که در محل سال

0 08:34 1394/12/25

برگزاری جلسه شورای اقامه نماز شهرستان آستارا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا، جلسه شورای اقامه نماز شهرستان آستارا با حضور «علی پورواجد» مشاور اجتماعی فرماندار آستارا در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

0 08:19 1394/12/25

تودیع و معارفه رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا

طی حکمی از سوی مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ، محمدرضا روشنی به عنوان رئیس جدید اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا منصوب شد.

0 07:57 1394/12/25

پیام تشکر و قدردانی فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا

من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ولایت فقیه در ردیف نبوت وامامت و از اصول و ارکان دین اسلام است

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-11:35 ق.ظ

ولایت فقیه چیست  و ولی فقیه کیست ؟

ولایت فقیه در تداوم و استمرار اصل نبوت و ادامه حرکت انبیاء و اوصیاء الهی است . واز شئون توحید درربوبیت تشریعی است

ولایت فقیه در ردیف نبوت وامامت و از اصول و ارکان دین اسلام است ، که در عصر غیبت امام معصوم ، بخش اعظمی از مباحث کلامی در جهان بینی اسلامی را به خود اختصاص داده است  و رکن توحید می باشد وقبولی ادعای توحید هر مسلمانی ، منوط بر قبولی او در ولایتمداری وولایت پذیری است .

ولایت فقیه همان حبل الله و عروه الوثقی است که خداوند تبارک و تعالی  ما را به چنگ زدن و متمسک شدن به آن دعوت کرده است .

ولایت فقیه همان اصلی نجات بخشی است که ، با اعتقاد قلبی و التزام عملی مسلمانان به آن در عصر غیبت ، گفتمان محدویت  واصل انتظار درمکتب تشیّع را معنی می بخشد . و معنویت گرایی از نوع معنویت شریعت محور را ، که بر پایه عمل به دستورات دین مبین اسلام ناب محمدی (ص) است ؛ در جهان اسلام نهادینه می نماید .

ولایت فقیه در جایگاه مصدر حکومت و سیاست ، در مقام و منزلتی است که ، کلام او از قدرت و نفوذ کلام وحی  برخوردار است . و منشوراتش برای همه فصل الخطاب و الزام آور بوده و بهتر و بیشتر از هر کس ، نسبت به اوضاع و احوال داخلی و وضعیت جهان اسلام و اوضاع و احوال بین المللی و شرایط همسایگان آگاهی دارد  . و کاملاً با قوانین داخلی و بین المللی آشنا است . و بهتر از هر کس قادر به تشخیص صلاح و مصلحت و خیر و شرّ  جامعة تحت امر خود می باشد ، لذا تبعیت  از او برای هر مسلمانی واجب الطاعه است .

ولایت فقیه کلید و رمز قبولی سایر عبادات واجبه ، حتی نماز است ، هم چنان که می گویند : قبولی سایر عبادات منوط و مشروط بر قبول نماز است ، لیکن حقیر بر این باور است که ، قبولی نماز نیز متوقف بر ولایت مداری و مشروط بر اعتقاد قلبی و التزام عملی به ولایت فقیه است . چراکه پذیرش وقبولی ادعای توحید مشروط بر ولایت پذیری خواهد بود وولایت کلید ورکن رکین توحید است .

ولی فقیه است که ،  در عصر غیبت امام معصوم ، باید در ولایت تشریعی جا پای معصوم بگذارد ومثل امام معصوم مدافع احکام نورانی اسلام ناب ومحافظ مسلمانان واقعی وپیرو ولایت باشد . وفلسفة نبوت و امامت را از قوه به فعل درآورده و به مأموریت اصلی و هدف نهایی آنها ، جامعه عمل می پوشاند.

ولی فقیه داوود و خلیفه الله فی الارض درعصر غیبت امام معصوم است . تا به حکم خدا میان خلق خدا قضاوت نماید . بنابراین گفتار او و نوشتار او و رفتار او و سکوت او و ایماء و اشاره های او ، در هر زمینه ای که باشد ، بلاقیدوشرط ، برای تک تک مسلمانان خصوصاً شیعیان ایران ؛ فصل الخطاب و لازم الاجراء و واجب الطاعه می باشد.

ولی فقیه فقیه همان نوری است که ، اهل ایمان ( ولایت مداران ) در پرتو آن ، از تاریکی های جهان ، بیرون آمده و به عالم نور و روشنایی هدایت می شوند .

ولی فقیه همان حسین زمان است که ، برای امتحان مدعیان حسینی و تمیز یزیدیان از حسینیان در عصر غیبت فرزند حسین ، یوسف آل طاها ، سلام الله علیهما اجمعین ، در نظر گرفته شده است .

ولی فقیه همان مهتاب آسمان تشییع است که ، در پرتو خورشید نبوت و امامت نورافشانی می کند .

ولی فقیه همان قرآن ناطقی است که ، خارج شدگان از دین وانقلاب ومنحرفان وشاگردان عمروعاص  ، با بالای نی کردن قرآن های کاغذی ، سعی در منزوی کردن اصل قرآن و انحراف مسلمانان از مسیر اصلی قرآن ، و تحریف در اصل اسلام را دارند .
ولایت فقیه ، خورشید فروزان روزها و ماه تابناک شبهای جمهوری اسلامی است ، که به واسطه نور قدسی و نجات بخش خود ، مردم اندیشمند و ولایت مدار ایران اسلامی را ، از ظلمت و گمراهی و جهل و نادانی نجات می دهد و در پرتو رهنمودها و نور ولایت ، به راه راست و نیک بختی و سعادتمندی در دنیا و آخرت هدایت می کند .

 ولایت فقیه مایه حیات و شاهرگ جمهوری اسلامی ایران و عامل وحدت وانسجام ایرانیان ولایت مدار و قلب تپنده هر ایرانی مسلمان و ولایت پذیر و ولایت دوست است .
ولایت فقیه پرتویی از نور خداست ، که انکار آن به مثابه انکار ولایت رسول الله (ص) بوده و رهروی و پیروی از امام زمان و اجابت دعای منتظران بر قبول ولایت او شرط شده است .

معرفت ، مودت و تبعیت در حق ولی فقیه نشانه کمال اسلام ؛ و ولایت مداری اوج ایمان  ؛ و اطاعت و وفاداری نسبت به ولایت نهایت تقوا  ، و جان نثاری در راه ولایت غایت یقین می باشد .

حال که قدر این گوهر قدسی و ذیقیمت را دانستیم ، پس ضرورت دارد که از جان ومال واولاد وآبروی خود ، بیشتر وبهتر دوستش بداریم واز آن مواظبت ونگهداری کنیم ، ونگذاریم که گرد وغبار روزگار ، برچهره نورانی وخدایی ولایت بنشید ، واین راهم فراموش نکنیم که همانطوریکه گفته شد ،  قبولی ما درادعای توحید ومسلمانی ؛ مشروط بر ولایت پذیری ماست .
نویسنده ؛احقر الطلاب مهدی تیموری


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مردم جمهوری آذربایجان نوروز را با میوه و آجیل ایرانی جشن می گیرند

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-11:19 ق.ظ

مردم مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان برای تامین مایحتاج خود در عید نوروز با استفاده از تسهیلات حذف روادید، به ایران روی آورده اند و با خرید اقلام مورد نیاز ، نوروز باستانی پیش رو را با میوه ها و آجیل ایرانی جشن می گیرند.

dardnews.ir

  گرانی میوه و برخی اقلام پرمصرف در آستانه سال جدید در جمهوری آذربایجان، موجب شده که شهروندان این کشور به ویژه آنهایی که در شهرهای آستارا ، لنکران ، ماساللی ، جلیل آباد ، یاردیملی ، لریک و سلیان ساکن هستند؛ به منظور تامین مایحتاج خود با گذر از دروازه مرزی آستارا به کشورمان وارد شده و پس از تامین این اقلام و کالاهای مورد نیاز خود به کشورشان مراجعت کنند.
در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به عید باستانی نوروز تعداد کثیری از اتباع جمهوری آذربایجان با گذر از مرز زمینی آستارا و با حضور در شهرهای آستارا و اردبیل، اقدام به خرید انبوه کالاهای مصرفی مورد نیاز شب عید خود از قبیل انواع میوه ، خشکبار ، آجیل و سایر کالاهای مصرفی روزمره می کنند.
این روزها بازار خرید و فروش اقلام مورد نیاز اتباع جمهوری آذریابجان در شهر آستارای ایران نیز رونق گرفته و تامین مایحتاج مورد نیاز آذری ها به خصوص میوه و آجیل به دغدغه اصلی بازاریان این شهرستان تبدیل شده است.
گفت وگوی حضوری خبرنگار ایرنا با تعدادی از اتباع جمهوری آذربایجان در مرز آستارا نشان می دهد که قیمت اقلام و کالاهای مصرفی از قبیل میوه و خشکبار در ایران و جمهوری آذربایجان گاهی تا چهار برابر تفاوت دارد به طوری که قیمت برخی کالاها در این کشور همسایه 200 تا 300درصد بیشتر از نرخ های فروش در ایران است.
میوه شب عید از قبیل پرتقال تامسون که به قمیت 30 تا 40 هزار ریال در شهر آستارای ایران به فروش می رسد ، هم اکنون در شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان به قیمت 100 تا 120 هزار ریال به فروش می رسد.
محوطه پایانه مسافری شهرستان آستارا در آستانه عید نوروز مملو از اقلامی از جمله انواع میوه ها ، محصولات جالیزی همچون کلم ، خیار ، گوجه فرنگی و هویج است که اتباع آذری برای انتقال به آن سوی مرز، خریداری کرده و منتظر نوبت خود برای انتقال هستند.
یکی از شهروندان جمهوری آذربایجان که از مرز زمینی آستارا وارد ایران شده و در حال انتقال میوه و مایحتاج خریداری شده خود به آن سوی مرز بود، به خبرنگار ایرنا گفت: بسیار خوشحالیم که این مرز باز شده و دولت ایران با حذف مرحله اخذ روداید ، تسهیلاتی را برای ما به وجود آورده است.
ناطق رحیملی ایران را کشوری با نعمات فراوان و سرزمین محبت خواند و افزود: ما مرزنشینان جمهوری آذربایجان بدون تسهیلاتی که ایران در زمینه عبور و مرور مرزی ایجاد کرده، زندگی سختی خواهیم داشت.
یک زن آذری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ما تسهیلات عبور و مرور آسان در مرز آستارا را ارج می نهیم و خوشحالیم که سال جدید را با تامین مواد غذایی و سایر مایحتاج خود از خاک جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهیم کرد.
سکینه حیدراوا افزود: از اینکه در کشور همسایه ایران براحتی می توانم اقدام به خرید و فروش و تامین مایحتاج خود کنم ، خرسند و شکرگزار خدمات دولت و ملت ایران هستم.
افت ارزش مانات پول ملی جمهوری آذربایجان و افزایش قیمت برخی از اجناس و مواد غذایی مورد نیاز مردم در روزهای اخیر در جمهوری آذربایجان، سبب شده که مبادی گمرکی این کشور در دو مرز آستارا و بیله سوار به مرزهای تامین مایحتاج عمومی مردم این کشور تبدیل شود.
روزانه حدود دو هزار و 500 نفر از اتباع آذری با گذر از دروازه مرزی آستارا وارد کشورمان شده و به تامین مایحتاج و اقلام مورد نیاز خود می پردازند.
جمهوری آذربایجان کشوری در منطقه جغرافیایی قفقاز و در ساحل غربی دریای خزر واقع شده و پایتخت آن شهر باکو است.
جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده ، واحد فدرال این کشور محسوب می شود.
نوع حکومت جمهوری آذربایجان ، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری بوده و از سال 2001 میلادی به عضویت شورای اروپا درآمده است.
بیشتر جمعیت هشت میلیون نفری جمهوری آذربایجان را مسلمانان شیعه تشکیل می دهند و آیین های نوروزی ، پر رنگ تر از سایر کشورهای حوزه فرهنگی نوروز ، در این کشور برگزار می شود.
زبان رسمی جمهوری آذربایجان که در روز 30 اوت 1991 اعلام استقلال کرد، ترکی آذربایجانی می باشد.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سید محمد خاتمی رهبر اصلاح طلبان جمهوری اسلامی ایران

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-11:19 ق.ظ 
سید محمد خاتمی (زادهٔ ۲۱ مهر ۱۳۲۲- اردکان یزد) محقق، روحانی، سیاست‌مدار اصلاح طلب و پنجمین رئیس‌جمهور ایران است که طی دو دوره بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ این مسئولیت را عهده‌دار بود. وی پیش از این از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۰ ریاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشت. از او به عنوان محبوب‌ترین رئیس جمهور بعد از انقلاب یاد می‌شود. وی سومین فرزند سید روح‌الله خاتمی است. روز پیروزی او در انتخابات دوم خرداد با کسب بیش از ۲۰ میلیون رای با هفتاد درصد آراءبه نامی برای جنبش اصلاح‌طلبی داخلی در ایران بدل شد. وی توسط بسیاری به عنوان رهبر اصلاحات ایران شناخته می‌شود. خاتمی همچنین مبدع طرحی به نام گفتگوی تمدن‌ها بود که شهرت جهانی یافته و با نام او شناخته می‌شود. سازمان ملل متحد نیز سال ۲۰۰۱ میلادی را بر اساس این طرح، سال گفتگوی تمدن‌ها نامگذاری کرد. خاتمی هم اکنون عضو شورای عالی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس بنیاد باران می‌باشد. و خاتمی دو دوره ریس جمهور محبوب ایران بود .Dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تبریك دكتر محمد علی هالو سال جدید ایرانی به آذری زبانهای ایران

تاریخ:جمعه 28 اسفند 1394-12:41 ق.ظ

تبریك دكتر محمد علی هالو سال جدید ایرانی به آذری زبانهای ایران  dardnews.ir


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اجرای موسیقی با حضور هنرمندان كشوری در آستارا تعیطلات نوروز ( برای اولین بار در تاریخ استارا )

تاریخ:پنجشنبه 27 اسفند 1394-08:54 ب.ظ

اجرای موسیقی با حضور هنرمندان كشوری  در‌استارا ....  زمان 4 الی 7 فروردین 1395 ساعت 20 الی 22  مكان آستارا سینما دریا آستار ( برای اولین  بار در تاریخ استارا ) Dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خاطرات یك ارتشی(پیسكوت)

تاریخ:پنجشنبه 27 اسفند 1394-02:25 ب.ظ

اا دارستانی درجه دار بازنشسته ارتش


 داستان یك درجه دار ارتش

من كه یك درجه دار جوان بودم در یكی از سازمانهای ارتش  خدمت  می كردم  یكسال در آموزشگاه نظامی نزاجا 06آموزش دیدم   و بعداز اینكه درجه دار شدم درجه گرهباندوم گرفتم
 من عاشق نظامی گری بخصوص ارتش بودم بعشق چتربازی و تكاوری آمده بودم  اما زندگی یك طوری رقم زد كه در‌آزمون یك سازمان بنا به دعوت ایشان و معرفی فرمانده گروهانم سروان تكاورعلی فتاحی   قبول  و جذب شدم ...علی فتاحی بمن نگاه ویژه داشت شاید هم این خواست و عنایت الهی بودو بمن همیشه می گفت با این روحیه مبارزه گر و جسور  و رك گویی و اطلاعاتی  علمی و نظامی داری  در ارتش تو اعدام می شوی یا فرمانده ارتش می شوی ..خیلی جدی هستی و كار را زود یاد می گیریی درست است روحیه نظامی و جنگی و تكاوری داری تو بدرد فقط  یك سازمان می خوری چون ضریب هوش تو عالی است بخاطر همین مرا به آن سازمان ارتش معرفی كرد  بعداز درجه گرفتن مدت دوسال در مركز آموزش آن سازمان ارتش آموزش تخصصی  دیدم با دوره كار آموزی خیلی حساس بود در طول دوره همه زیر ذربین بودیم  تقربیا خیلی از همدروهای من در طول دوره حذف می شدند به یگان اصلی برگشت داده  میشدند از نظرعلمی و هم تخصصی و هم از نظر رفتاری زیر نظر بودیم.. خلاصه من آموز ش و كار‌آمویم تمام شد خیلی سخت بود  پنچ شنبه و جمعه كه آموزش از بعداز پنچ شنبه تعطیل بود  خانه پدرم دررشت بود دیگر بخاطر باز بینی دروس و كارها در آسایشگاه  درجه دران آموزشی سازمان می ماندم  ازنظر غذا و نظافت و امكانات و.. با سازمان بود   و جمعه بجای گشتن دوسال استراحت می كردم دو ماه یكبار به رشت می امدم از تهران مشكل مالی نداشتم چون دیگر حقوق درجه داری می گرفتم  و غذا و پوشاك و مكان و.. بر عهده سازمان بود..وخلاصه بعداز آموزش در مر كز آموزش تخصصی مرا می خواستندبخاطر نمرات عالی و روحیه 100 در تهران نگه دارنند من از بنیاد شهید وبسیج  گواهی آورم بخاطر پدرم جانباز 65 درصد و خود عضو بسیج بودم  مسئولان تقسیم گقتند  بنا به نمرات و دوره عالی شما باید تهران بمانید( بدرد كارها تخصصی و عملیاتی سازمان می خوری )  اگر می خواهید چون نمرات خوب است و پدرت جانباز 65 درصد است به رشت منتقل شوی ..من گفتم دوست دارم به مرز بروم چون من به عشق   دفاع و مبارزه با دشمنان آمدم...گفتند واقعا شما دیوانه هستید چراپس نامه گواهی از بنیاد آوردی ...از اول می گفتی ما آن جا نیرو كم داریم  شما را  میفرستادیم به یكی از یگانهای ارتش  كه سازمان درآن دفتر داشتمنتقل شدم  ..... من گروهباندوم  بعنوان كارشناس در یك قسمت كار می كردم و ز ود كارها را یاد می گرفتم و بجای گردش دوست داشتم مطالعه كنم  و حتی همكارم كه متاهل بود كارهایش را انجام یم دادم با كار راضی  می شدم (چون من از دوران خردسالی تربیت یافته پدرم بودم مرا تشویق به كتابهای تاریخی و اسلامی و تاریخ معاصر و باستان ایران می نمود حتی تاریخ ارتش و ایران ...خلاصه در مدتی كمی من شدم بودم كتاب راهنمایی همكاران و حتی خانواده ایشان هم سوال دینی و شرعی و تاریخی و... سوال داشتند بمن زنگ می زدنند خلی وقتم را می گرفت سوالات آنها وقتی می گفتم تحصیلات من فقط سه سال حوزوی و سیكل است باورشان نمی شد ..
.. در یگان  مسئول مستقیم و دوست من  كه همكار من بود شد فرمانده منطقه .... بمن گفت من روحیه ات را دوست دارم عاشق كار در سازمان هستید  بیا ریس دفتر بمن بشو ..من گفتم جهانگیر جان من روحیه ام رزمی و عملیاتی است به   ریس دفتر علاقه ندارم ..گفت اسماعیل  جایگاه ریس دفتری سرگردی است  و مزایایی شغلی عالی داری و می توانی در خانه سازمانی فرماندهان لشكر اقامت كنی و... گفتم دستور بدهی می آیم اما دوست من هستی  مرا بفرست مرز .....جهانگیر بمن گفت روحیه شما فرماندهی و كارآفرینی و علاقمند بكار  جسور  است من دوست دارم در پادگان (تیپ بیرون لشكر ) بعنوان  فرمانده و مسئول دفتر سازمان باشی قبول كردم بشرطی كه مرا به منطقه مرزی صفر بفرست برای خدمت ...
هر بار كه جهانگیر ( اسم كوچك را بخاطر محرمانه بودن می نویسم و بعضی مكالمه  و گفته را بخاطر محرمانه بودن حذف كردم )فرمانده منطقه به مرز می رفت برای بازرسی از یگانه تابعه ارتش مرا هم بعنوان كارشناس می برد ... من هم زمانیكه وی با فرماندهان تیپ ها و.. جلسه داشت به یگان مربوبطه ارتش با یك سرباز سازمان می رفتم و خودم رانندگی می كرد  م دیگر چون سرباز از مناطق مرزی ترس داشت من وی را در یكی از سنگرهای مرزی می گذشتم  خود برای تهیه وضعیت گزار ش یگانها به فرمانده منطقه جهانگیر  می رفتم از گزارشات  من خیلی خوشحال می شد می گفت تا بحال چنین  گروهیانی واردنداشتم می پرسید تو را خدا تا حالا در این منطقه بودید و چند سال در سازمان خدمت می كردی من گفتم فقط یكسال آموزشگاه نظامی و دوسال تخصصی دوره دیدم دیگر شده بودم ....دیگر وقتی به بازرسی مرزی می رفت یا اتقاقی می افتد مرا می فرستاد اما همیشه بمن سفارش می كرد  اسماعیل تو داداش من هستی  من از زمان جنگ كه  از سال 1364 ستوان سومی شروع كردم  هركس مثل تو را دوست داشتم آخرش شهید می شدند حتی بعداز جنگ قسم خورد ه بودم  هیچ درجه دار و افسر را دوست نداشته باشم... اما چه كنم تو مثل  درجه دار  شهید ت  هستی  نتوانستم ...  از بردارم برایم عزیزت هستی واقعا هم راست می گفت چند سالی كه من با ایشان بعنوان درجه دار كار كردم من همانندبردار دوست داشت مرا تشویق كرد درس بخوانم .. با دبیرستانی بزرگسالان  صحبت كرد و من دیگر بعداز ظهر مدرسه می رفتم درس می خواندم تا سوم دبیرستان نظام قدیم  آن شهر درس خواندم و قبول شدم  و می گفت ای كاش زنده باشم دانشگاه رفتن تو را بینم ...باید افسر سازمان بشوی ...خلاصه برای م با كار خیلی سخت بود و در سازمان همانند ارتش نبود باید تا ساعت 17 اجباری و تا 20 با رضایت خود اضافه كاری بود   می رفتم كلاس دبیرستان دوباره ساعت 17 تا 18 به پادگان بر می گشتم كارهایم را انجام می دادم ..جهانگیر بمن می  گفت اسماعیل  نمی خواهد دیگر به سركاربر گردی صبح ها اندازه 10 نفر كار می كنی و مسئولان ا............و من بعنوان فرمانده قبولت داریم اگر مشكلت اضافه كار 6 یا 7 ساعت است من برایت رد می كنم چون صبح اندازه 10 نفر كار می كنی در كار های عملیاتی به بچه های ... كمك می كنی  تو بازوی منطقه شدی همه هم به تو عادت كردند هر كی نیرو برای عملیات و.. كم می اورد تو قبول می كنی و میئولان قسمتها آروز دارنند تو نیروی آنها باشی  لا اقل فقط كار خودت را انجام بده تا به كلاسها برسی ..نمرات دبیرستان خیلی خوب بود خیلی تعجب می كرد  قبول می شدم هرسال ...
خلاصه روز بدبختی من آنروز شروع شد ...كه به منطقه نفت شهر و سومار رفتم ....نفت شهر جای بود كه آنقدر زمان جنگ دشمن مین گذاری كرده بود كه اندازه یك جیب برای رد شدن راه داشتیم و در 20 متری مرز ایران یك چاه نفت داشت و این منافقان مزدور صدام  هر روز به داخل مرز نفوذ می كردند سربازان وظیفه را شهید  می كردند و جهانگیر بخاطر همین آمده بود و به فرمانده تیپ گفت این مسئله باید تمام بشود و.. بماند بقیه طبقه بندی است ....من از جهانگیر اجازه خواستم با لباس شخصی درسی به منافقین بدهم جهانگیر گفت به یك شرط باید تنها نباشی این كار را سازمان  اجازه نمی دهد  گفتم  من بعنوان یك ایرانی می روم ...  مدتی در مرز  در نفت شهر تنهایی كشیك دادم .. در زیر خاك مابین مرز ایران و عراق درخته های كوچك بود...( من دوره تكاوری و چتربازی  و چریك را در ارتش دیده بودم  و كاملا واردبه موارد  بود )با نان خشك و كنسرو می ماندیم...زمانیكه چندمنافق قصد ورود به داخل مرز ایران رابرای تخریب چاه وسرباز ها داشتند  یكباره من كه نیمه خواب بودم چند زن و مرد فارس زبان دیدم كه یك دفعه از پاسگاه بتونی عراقی ها در حال كمین به داخل مرز ایران  آمدند   چند نفر از منافقین كه  سه نفر از آنها زن بودند به هلاكت رسیدند و دو نفری هم زخمی بودند كه خواستیم به یگان بیاورم كه با خوردن قرض خودشان رابهلاكت رساند بودند  و بقیه بطرف پاسگاه عراقی متواری شدند فكر كردن ما یك گردان یا بیشتر هستیم  تعدا منتافقین زیا د بود... سربازان یكباره  پاسگاه عراقی با تیر بار بطرف ما تیر اندازی نمود  و  دوستم زخمی كوچكی برداشت سرباز ها سنگرایرانی هم شروع به شلیگ كردند.. چندبار نارنجك بطرف ما پرت شد ما فقط یك اسلحه سازمانی داشتیم خواستم بطرف سنگر عراقی بروم  نزدیك بودم براحتی می توانستم سنگر را تصرف كنم سرباز گفت تو را خدا ورل كن  ما در زمان صلح هستیم  گفتم چرا بس آنها منافق را ازسنگر خود می فرستند ...
یكباره من انفجاری شنیدم  ......یكباره كه بیدار شدم در بیمارستان ارتش بودم ..... بعدا بمن گفتند دیگر منافق ها بعداز آن تلفات  كه 5 منافق زن و چند درجه دار  و سرباز عراقی بهلاكت رسیدند  دیگر بطرف چاه نفت ایران در مرز حمله نشد و دیگر هر روز سربازی شهید نشد...بماند..
دومین اتفاق از روزی افتاد  كه بخاطر ان انفجار و بیهوشی چند روز  ...من دیگر صورت سانحه انجام ندادم  ....دنبال  چیزی نرفتم چون نوجوان 19 ساله بودم ..خام و تند و پر انرزی بنده خدا جهانگیر گفت اسماعیل چند روز بیهوش بودی بیا برو صورت سانحه .... خلاصه من دیگر بخاطر جراحت و موج گرفتگی و....فقط دیگر به مناطق مرزی نگذشتند بروم ....اما عاشق مبارزه با دشمنان كشور بودم ...دنبال فرصت بودم دوست داشتم به لبنان بروم برای مبارزه با اسراییل به سازمان نوشتم گفتند ارتش بهیج وجه نیرو به خارج اعزام نمی كند ..چون من بعشق مبارزه آمده بودم وگرنه بخاطر وضعیت پدرم  مرا استخدام بعنوان كارمند می كردند مثل حالا نبود من با اینكه سنم كم بود و از حوزه هم بخاطر عشق به مبارزه با دشمنان وطن ترك تحصیل كردم و تمام موقعیت هایم را كنار گذشتم
 من آدم زرنگی بودم   از دبستان تابستان  و تعطیلات و حتی زمان بیكاری - كارمی كردم  و حتی یك زمین در پشت قبرستان آستارا داشتم كه بعدا پدرم فروخت می خواستم  خانه بسازم در سن 15 سالگی  واز پدرم پول نمی گرفتم ...مرز آستارا هم باز شده بود با دوستانم شروع كرده بویم به خرید و فروش وسایل اگه با همان پول زمین  می ماندم همین الان میلیارد بودم چون ادم تیزی  زرنگی بودم...همه بمن ................كار بازار روس خیلی راه افتاد ه بودم بچه زرنگی بودم .
خلاصه بدبختی من شروع شد.. بخاطر جراحات و موج گرفتگی ......بخاطریك پرونده نیاز بود زیاد تمر كز كنم ...از مسئول قسمتم اجازه گرفتم  گفت فرقی نمی كنداین پرونده را تمام كن  من به شما اطمنان دارم ..رفتم  خلاصه بعداز سه ساعت تحقیق و دیدن مدارك معما پرونده را پیدا كردم .. ازپله های طبقه چهارم كه مهمانسرا سازمان بود  یك اتاق هم متعلق بمن بود می خواستم بیایم پایین یكباره چشمم سیاهی رفت.... فقط خودم را در بیمارستان دیدم .....از سال 1373   كه آن اتفاق افتاد دیگر من حتی قادر به تلكم نبودم تازه هم عقد نموده بود م ..آنقدر وضعیت جسمی و روحی ام بعد بود و درد دشات دیگر بعداز  چهار دبیرستان درس می خواندم نتوانستم  در س بخوانم ( سال 1379 دیپلم گرفتم )كمیسیون پزشكی 506 ارتش برایم كار افتادگی كلی و بازنشستگی طبق ماده 108 بند ب داد ...سال 1375 بود  چند سالی بود حتی قادر به تلكم و راه رفتن نبودم  از سال 1373 تا 1375 هیچ خاطری را به ذهنم نمی آید یعنی كلا مغزم و بدن تعطیل بود...یك مقدار ...سال 75 از نظر بدنی خوب شدم می توانستم راه بروم و...اما با دارو وبستری زنده بودم...وضعیت اعصاب و مغزم خوب نبود بیشتر وقتها بخاطر سردرد شدی چه در بیمارستان ارتش یا خانه با دارو خواب بودم تا درد را حس نكنم... خلاصه كمیسیون اداری سازمان تشكیل شد من التماس كردم گفتم من می خواهم بمانم چون عاشق ارتش و سازمان هستم بازنشستگی برایم زود است یادش بخیر تیمسار ا.. معاون اداری بمن گفت پسرم همه از خدا هستند مثل شما طبق ماده 108 بند ب بازنشست شوند تاسی سال درجه ات را می گیریی  و هم حقوق  می گیریی   چه مشكلی داری همه از خدا می خواهند من گفتم من عاشق ارتش  هستم باید بمانم..... خلاصه با اصرار من كمیسیون اداری سازمان بازنشستگی  مرا موقتا نگه داشت  اما شرط كردند باید به زادگاه خود منتقل بشود با كار راحت ...من هم تعهد كردم با انتقالم به محل زندگی پدر و مادرم و همسرم در رشت موافقت كنم ...................... زندگی دیگر برایم یكنواخت بود....بقیه خاطره فعلا بخاطر سازمانی محرمانه است ...
خلاصه در سال 1376  بنا به  رای كمیسون اداره بهداری سازمان من و بهداد ارتش  و كمیسون اداری  سازمان و ارتش من بازنشست شدم...... زمان خدمت اولین كتابم رابعنوان خدمت و مدیریت نظامی و وظیفه ارتش ازدیگاه اسلام را نوشته بودم و چند تالیف نیز داشتمووبعداز بازنشستگی چند سالی وضعیت بیماریم شدی بود حتی قادر به راه رفتن و زندگی معلومی نبودم ..تا اینكه سال 1378  كه خانه پدرم در رشت زندگی می كردم و جناره بیش نبودم ..نستبا راه رفتن و صحبت كردن را توانستم انجام بدهم ...دكتر بهداری  سازمان بمن پشنهاد كرد نسبتا با دارو خوب شدی به باید خودت را مشغول كنی گفت به چه چیزی علاقه داری گفتم می خواهم به ارتش باز گردم گفت كلا حق كارهای سخت را نداری دورارتش را خط بزن من نمی توانم به كمیسیون بگویم دوباره تو را اعاده خدمت كنند.... خلاصه با اصرار به پدر(جانباز 65 درصد بسیجی ) و مادر كه در رشت بودند چند هكتار كشاورزی داشتند  گفتم من می روم آستارا می خواهم روز نامه نگار و كتاب بنویسم و پدرم گفت اینجا كه در رشت سر دبیر هفته نامه هستی همین جا بمان ..من قبول نكردم ....
مادرم گفت تو اگربروی ما هم آستارا می ایم شالیزار و خانه را می فروشم می آییم.....
خلاصه  آستارا ..دیگر كسی برایم اشنا نبود  بیشتر وقتها مجبور بودم قرض  كه دكتر داده بوداستفاده كنم....
از آن سال شروع كردم ...كار گری ساده  برای مبنع درآمد چون حقوقم كم بود و نوشتن كتابهایم و روز  نامه نگاری را رسما در استارا و تالش شروع كردم ... و تا سال 1390  پنچ كتاب نوشتم  1- خدمت و مدیرت نظامی و وظیفه ارتش از دیدگاه اسلام كه در ارتش نوشتم 2- تا زنده ام بسیجی ام 3-داستان های آسمانی ایران و تاریخ دولتهای شیع در ایران 4- سر گذشت تالشان و 5-بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست كه همگی را نوشتم و مجوز گرفتم تا امسال نستبا حالم خوب بود چند سال پیش حالم نسبتا خوب بود اما در دستگیری من در سال 1380 شبعه سوم دادگاه انقلاب   و دیگر دستگیری ( ضرب و شتم و....) دوباره بیماریم  زیاد شد  بارها بازداشت شدم بخاطر روز نامه نگار و وبلاگ نویس ی و در سال 1390 در انتخابات 1390 كه من از صفر نعیمی رسما حمایت می كردم یكی از اصلی ترین یاران وی بودم  مرا چند نفر فارس ربودن تا حد كشت زدن و جنازه ام را در در كوچه امان انداختند از آن را مشكل نخاع (جنسی ) و اعصاب و روان پیدا كردم یعنی بیماریم شدت گرفت  و سال 93 هم سه بار بخاطر سایت درد نیوز و روز نامه نگاری دستگیر و بازاشت و شنكجه شدم  و آخرین دستگیر ی اسفند 93 بود كه تا حد مرگ كتكم زدند  و 2 روز بازداشت بودم با ضمانت آزاد شدم اگر نوبد آموزشهای تخصصی ارتش من خیلی مدت پیش مرده بودم ...ادامه دارد
 دیدار با مقام معظم رهبری...درچه دار ارتش با رهبر  و امام...
من قبل از ارتش در سن 12سالگی به اتفاق پدرم  به ملاقات امام رفتیم من خیلی دوست داشتم  دست امام رابوس كنم ... 12 ساله بودم كه پدرم به قول خود عمل كرد گفته بود اگر با نمره خوب قبول شوم این بار كه به ملاقات امام می رود مرا خواهد برد..قبل آن مرا به دست بوسی آیت الله احسان بخش برد..پدرم مرا خلیی دوست دشات بمن می گفت  تو از تاریخ جلوتر  هستی از داخل بچه هایش با من بیشتر  دست و پنجه می زد...خلاصه شب حركت كردیم با اتوبوس از استارا سوار شدم و در ترمینال پیاده شدیم..زیاد یادم نمی آید ..خلاصه پدرم گفت  دست من بگیر بروم جلو ازبازرسی و.. رد شدیم  خلاصه پدرم از چندین مانع رد شد جلو ما را نگذشتند خلی شلوغ بود ...
خلاصه در آخر سخنرانی  كه بچه دیدم به دست بوسی اما می روند  من اصرار كردم  ..پدرم یكباره مرا كه نوجوان كم چثه بودم بلند كرد دا زد یا ابوالفض به خواست خدا مردم مرا دست به دست به سكوی كه امام ایستاد ه بود رساندن شانش یارم بود  چند ثانیه توانستم دست امام را بوسه بزنم مثل اینكه دنیا را بمن دادند.. خلاصه مر كز آموز ش تخصصی درجه داری بودم بما گفتند در 29 فروردین افرادی كه یم خواهند به دیداز  امام خامنه ای بروند ثبت نام كنند من هم ثبت نام كردم از شانس خوبم موفق شدم در مراسم باشم و بصورت خیلی نادر این بار هم توانستم دست مقام معظم رهبری را بوسه بزم حتی ایاشن به سر من دست كشیدند این زمانی بود كه من گروهبان دو ارتش  و در مر كز آموزش بودم دوبار هم به توانستم شانسی در مراسمك دیدارایشان شركت كنم اما به جلو نتوانستم برو..
ادامه داردداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آستارا با 15 جاذبه شاخص طبیعی میزبان گردشگران نوروزی است

تاریخ:پنجشنبه 27 اسفند 1394-02:06 ب.ظ

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: شهرستان آستارا به عنوان یکی از شهرستان های گردشگر پذیر استان گیلان با 15 جاذبه شاخص طبیعی، میزبان گردشگران نوروزی است.

سیروس شفقی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای استقبال از گردشگران نوروزی در شهرستان فراهم شده ، اضافه کرد: پیش بینی می شود در خیابان های اصلی آستارا و نیز در محورهای مواصلاتی این شهرستان شاهد ترافیک هایی در برخی از ایام پیش رو باشیم که برای این منظور، با تلاش های پلیس و همکاری مردم امنیت خاطر برای گردشگران فراهم خواهد آمد.
وی از اجرای طرح گیلان مطهر در آستارا خبر داد و بیان کرد: این طرح جهادی ، فرهنگی ، دینی و اجتماعی در ایام تعطیلات نوروزی به منظور ترویج اخلاق اسلامی و کاهش آسیب های اجتماعی در شش پایگاه توسط نیروی انتظامی شهرستان آستارا اجرا می شود.
شفقی با اشاره به افزایش گشت های نظارتی در بازار ، افزود: مسافرانی هم که قصد اقامت در آستارا را دارند، بدون دغدغه خاطر می توانند از واحدهای اقامتی این شهرستان بهره مند شوند.
وی ادامه داد: شهرستان آستارا با دارا بودن 13 هتل ، 9 هتل آپارتمان ، هفت مهمانپذیر ، 26 واحد پذیرایی بین راهی ، 700 مسافر کاشانه ، چهار کمپینگ با حدود 466 سکو و 182 کلاس درس آماده پذیرایی از مسافران است.
وی اظهار داشت: هتل ها ، هتل آپارتمان ها و مهمانپذیرها ظرفیت شب اقامت شش هزار و 296 نفر را دارا هستند که این واحدهای اقامتی در کنار ظرفیت اسکان مدارس و کمپینگ ها ، مسافر کاشانه ها و مراکز اقامتی دیگر می توانند به جذب و ماندگاری بیش از پیش مسافران نوروزی در آستارا کمک کنند.
فرماندار آستارا جاذبه های طبیعی گردشگری در شهرستان را نعمتی خدادادی خواند و افزود: شهرستان آستارا بخشی از زیبایی های سحر آمیز جنگل های هیرکانی را در خود جای داده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و همین جاذبه های طبیعی در جذب گردشگر موثر واقع شده است.
شفقی وجود 15 جاذبه طبیعی و 10 جاذبه تاریخی و فرهنگی این شهرستان را نمونه هایی از ظرفیت های گردشگری این شهرستان مرزی خواند و بیان کرد: در کنار تمامی این پتانسیل ها نبایستی از جاذبه های تجاری و اکوتوریستی و همچنین از جاذبه های استثنایی روستاهای مرزی و به خصوص گردنه حیران غافل شد.
طبیعت زیبای اطراف دریاچه استیل ، باغ پرندگان در ورودی شهر ، پارک حیات وحش ، نوار ساحلی آستارا ، بازارچه ساحلی ، منطقه زیبای دربند ، گردنه حیران ، باغ چای عباس آباد ، بهشت کاکتوس ها ، آبشار لاتون ، حوضچه های طبیعی لاتون ، منطقه بهارستان و آبگرم کوته کومه در کنار بقعه پیر قطب الدین صفوی ، قلعه شیندان یا سندان ، بقعه امام زاده سیدابراهیم و سیدقاسم در هفت کیلومتری جنوب آستارا از جمله جاذبه های شهرستان آستارا محسوب می شود که همه ساله مسافران زیادی را راهی این گوشه از کشورمان می کند.
وجود یک هزار و 200 واحد تجاری در بازارچه ساحلی آستارا و نیز وجود سواحل و طبیعت بکر و نیز واقع شدن در مسیر تردد شمالغرب کشور مهمترین دلایل موثر در افزایش تعداد مسافران ورودی به شهرستان آستاراست.
در طول تعطیلات ایام نوروز در سال 94 ، یک میلیون و 64 هزار و 156 نفر در شهرستان آستارا اقامت داشتند.
شهرستان مرزی آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
7105/2007
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جشنواره آیین های نوروزی آستارا برگزار شد

تاریخ:پنجشنبه 27 اسفند 1394-02:06 ب.ظ

نخستین جشنواره آیین های نوروزی آستارا با عنوان نوروزگاه در آستانه سال جدید در محل سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان برگزار شد.

به گزارش عصر چهارشنبه خبرنگار ایرنا حضور زنان با لباس های محلی ، پخت شیرینی های سنتی ، آماده کردن سفره هفت سین داخل سینی های مخصوص ، پخت و توزیع آش دوغ محلی از جمله مواردی بود که چشم هر بیننده ای را در اولین ورود خود به محل جشنواره جلب می کرد.
کودکان و نوجوانان حاضر در این جشنواره با احساس غریبی خاصی از کنار بخش های مختلف این جشنواره گذر می کردند چرا که بسیاری از آیین ها و سنت های نوروزی برای آن ها تازگی داشت.
وقتی صدای تکم خوان به عنوان نوید دهنده بهار و نوروز در فضای جشنواره طنین انداخت جمع کثیری از کودکان و نوجوانان به دور تکم خوان حلقه زده و با موبایل های خود شروع به تصویربرداری کردند.
غرفه های مختلفی در قالب نمایشگاه هنری در این جشنواره خودنمایی می کرد غرفه های مربوط به گلیم ، معرق کاشی ، عروسک سازی ، نان های فطیر و ظروف متنوع از جنس سفال از جمله آثار تولیدی هنرمندان شهرستان آستارا بود.
حضور حاجی فیروز در بخش های مختلف این جشنواره با در دست داشتن دایره زنگی و با شیرین کاری های مخصوصش از جمله نکات جالبی بود که نوید دهنده و تداعی کننده نوروز در بین شرکت کنندگان بود.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستارا در حاشیه این جشنواره به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه نوروز ثبت جهانی شده است در این میان می توان از ظرفیت های نهفته در دل این آیین با اجرای برنامه های جذاب فرهنگی استفاده کرد.
پردل امیری نژاد اضافه کرد: این جشنواره با شعار نوروز نماد پایداری فرهنگی ایران باستان برگزار شد و در آن گوشه ای از آیین های کم رنگ شده و یا فراموش شده نوروزی به منصه ظهور گذاشته شد.
وی با بیان اینکه با برگزاری چنین برنامه های جدید فرهنگی بهتر می توان نسل امروز را متوجه آیین های اصیل نسل های گذشته کرد ، گفت: آن چیزی که برای نسل امروز در ایام نوروز تبدیل به یک سرگرمی و رسم شده ، منفجر کردن مواد محترقه است در صورتی که می توان با برپایی چنین آیین های فرهنگی رسم و رسوم های سال های نه چندان دور سرزمین مان را احیا کرد.
در این جشنواره آیین های سنتی آستارا در ایام نوروز نظیر تکم خوانی و نوروز خوانی در میان استقبال جمع کثیری از شهروندان فرهنگ دوست اجرا شد.
همچنین برگزاری مسابقه سفره هفت سین و تخم مرغ جنگی و نیز اجرای موسیقی های سنتی از دیگر بخش های جشنواره آیین های نوروزی در شهرستان آستارا بود.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان واقع شده و به سبب رخ دادن تحولات امروزی در بخش های مختلف جامعه و نیز روی آوردن مردم به زندگی ماشینی همانند بیشتر نقاط کشور آیین های نوروزی این شهرستان نیز شکل کم رنگی به خود گرفته است.
7105/2007
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آماده سازی مساجد و سالن های ورزشی آستارا برای اسکان اضطراری مسافران نوروزی

تاریخ:پنجشنبه 27 اسفند 1394-02:05 ب.ظ

شهردار آستارا از آماده سازی مساجد و سالن های ورزشی این شهر توریستی برای اسکان اضطراری مسافران در ایام نوروز خبر داد.

علی کوهی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: شهرستان مرزی و بندری آستارا به لحاظ دارا بودن جاذبه های طبیعی و مکان های گردشگری همه ساله با فرا رسیدن تعطیلات نوروزی میزبان مسافران و گردشگران میلیونی از اقصی نقاط کشور است.
وی با اشاره به اینکه امسال نیز شهرستان آستارا آمادگی لازم را برای استقبال از مسافران و گردشگران دارد، افزود: هتل ها ، هتل آپارتمان ، مسافرکاشانه ، میهمانپذیرها ، مجتمع های خدماتی و رفاهی و پارکینگ های آستارا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.
شهردار آستارا اضافه کرد: در صورت نامساعد شدن شرایط جوی، مساجد و سالن های سرپوشیده ورزشی در شهر آستارا از آمادگی لازم برای پذیرش و اسکان اضطراری مسافران برخوردار هستند.
کوهی در ادامه همچنین از طراحی و نصب تابلوهای معرفی مسیرهای منتهی به جاذبه های گردشگری آستارا و نیز شهرهای همجوار در سطح خیابان ها و میادین اصلی شهر خبر داد.
وی بیان کرد: 200 چشمه سرویس بهداشتی نیز در سطح شهر آستارا آماده سازی شده است.
شهردار آستارا هماهنگی با واحد تاکسیرانی جهت ارائه خدمات به مسافران را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای ایام نوروز عنوان کرد و ادامه داد: رفع نواقص روشنایی سطح شهر ، چاپ 20 هزار نسخه نقشه راهنمای شهر به همراه معرفی اماکن گردشگری به صورت بروشور ، جمع آوری و پاکسازی معابر و لکه گیری خیابان های شهر از سوی شهرداری آستارا برای ایام نوروز صورت گرفته است.
وی قرار گرفتن شهر آستارا بین شهرهای مهم گردشگر پذیر ایران را نشانگر وجود بسترهای مناسب گردشگری در این شهرستان ذکر کرد و افزود: امکانات رفاهی و خدماتی آستارا باید بیش از پیش توسعه یابد.
وی با بیان اینکه در طول تعطیلات ایام نوروز در سال 94 ، یک میلیون و 64 هزار و 156 نفر در شهرستان آستارا اقامت داشتند ، گفت: بندر آستارا به عنوان یکی از امن ترین مناطق گردشگری کشور همواره جزو مقصدهای مهم گردشگران داخلی و خارجی است.
شهردار آستارا جمع آوری و جلوگیری از سد معبر در سطح شهر و به خصوص بازار ساحلی را از دیگر اقدامات شهرداری عنوان کرد و گفت: این اقدام به منظور جلوگیری از بار ترافیکی در سطح شهر اجرایی می شود.
شهرستان آستارا با بیش از 750 واحد اقامتی شامل هتل ، هتل آپارتمان ، مسافرکاشانه ، میهمانپذیر ، واحدهای پذیرایی بین راهی ، مجتمع های خدماتی و رفاهی و نیز با داشتن جاذبه هایی نظیر منطقه ویژه توریستی و گردشگری حیران با امکاناتی نظیر تله کابین و پیست کارتینگ ، پارک جنگلی بی بی یانلو ، آبشار لاتون ، آبگرم های طبیعی علی داشی و کوته کومه ، پارک حیات وحش لوندویل ، باغ پرندگان ، تالاب آق ، بهشت کاکتوس ها ، ساحل صدف ، سینماهای چهار بعدی و پنج بعدی ، تالاب استیل عباس آباد ، باغ ملی ، پارک ساحلی شریعتی ، روستای توریستی دربند و مناطق شهرک هجرت و خانه های آسیاب و نیز اماکن زیارتی و تاریخی شهرستان نظیر بقعه امامزادگان ابراهیم و قاسم(ع)، بقعه شیخ محمود خیوی در روستای عنبران ، بقعه پیرقطب الدین در روستای باغچه سرا و مدرسه تاریخی حکیم نظامی ، ساختمان قدیمی گمرک و باغ چای جزو مناطق پرگردشگر در ایام نوروز محسوب می شود.
وجود یک هزار و 200 واحد تجاری در بازارچه ساحلی آستارا و نیز وجود سواحل و طبیعت بکر و نیز واقع شدن در مسیر تردد شمالغرب کشور مهمترین دلایل موثر در افزایش تعداد مسافران ورودی به شهرستان آستاراست.
آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تشدید نظارت بر هتل ها، رستوران ها و واحدهای پذیرایی و نانوایی های تالش

تاریخ:پنجشنبه 27 اسفند 1394-02:05 ب.ظ

سیدجلال سیدمحمدی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا از آمادگی کامل تالش برای میزبانی از گردشگران نوروزی خبر داد و گفت: تیم های بازرسی و نظارت شهرستان از اماکن پذیرایی، اقامتی و خدماتی گردشگران بازرسی کرده و این اقدام تا پایان تعطیلات نوروزی بصورت مستمر ادامه خواهد داشت.
وی همچنین با تاکید بر نظارت مستمر و جدید بر عرضه منواد غذایی در رستوران های تالش گفت: بصورت جدی بر این اماکن نظارت داشته و با متخلفین بهداشتی برخورد می شود.
معاون فرماندار تالش با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر کیفیت و کمیت فروش نان توسط نانوایی ها ادامه داد: تعداد 65نانوایی در شهرستان به عنوان کشیک های نوروزی برنامه ریزی شده و موظف به پخت نان در روز اول عید بوده و با کسانی که اقدام به تعطیلی خودسرانه نانوایی ها کنند، برخورد خواهد شد.

* شهر تالش آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است
شهردار تالش نیز گفت: با برداشتن گام های اساسی برای توسعه گردشگری به استقبال مسافران نوروزی می رویم.
حسن محمدپور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا راه اندازی سورتمه، طرح ساحلی قروق، پارک جنگلی سیاهداران و پارک جنگلی ناله داغی آماده پذیرایی از گردشگران است و در عین حال، توسعه فضاهای گردشگری در جلگه و ساحل را هم در دستور کار قرار داده ایم.
وی گفت: طرح ساحلی قروق در ساحل دریا و منتهی به شهر تالش در 24 هکتار احداث شده ، دو مجموعه بزرگ جنگلی و گردشگری سیاهداران و ناله داغی از جمله ظرفیت های تالش محسوب می شوند.
وی زیباسازی شهر ، ارتقای خدمات رسانی ، بهسازی و تعریض خیابان ها را دیگر برنامه های شهرداری در آستانه نوروز ذکر و اضافه کرد: مقر ستاد تسهیلات نوروزی در شهرداری تالش مسقر بوده و به صورت شبانه روزی آماده پذیرایی از مسافران و رفع مسائل و مشکلات موجود است.
محمدپور همچنین از اتمام خط کشی خیابان های اصلی این شهر در آستانه ایام نوروز خبر داد و گفت: قبل از شروع ایام تعطیل و نوروز ، نواقص تابلوهای نصب شده در معابر رفع و شست و شوی علامت و تابلوهای راهنمایی و رانندگی نیز انجام می شود.
وی از برپایی سفره بزرگ هفت سین نوروزی در میدان امام خمینی شهر تالش بمناسبت سال تحویل خبر داد و افزود: گل آرایی، چمن آرایی محوطه های فضای سبز و آسفالت از جمله اقدام های انجام شده شهرداری تالش در استقبال از نوروز است.
شهر تالش دارای 65 هزار نفر جمعیت و مرکز شهرستان تالش است.

* با بسیج امکانات در لیسار به استقبال نوروز می رویم
شهردار لیسار نیز گفت: همه امکانات شهر بسج شده تا بتوانیم به خوبی از گردشگران نوروزی استقبال کنیم.
بابک باباخانی افزود: قلعه تاریخی صلصال مشرف بر شهر لیسار ، مناطق کوهستانی خوش آب و هوا به ویژه در تابستان ها که مناسب ترین امکانات را برای گردشگری طبیعت فراهم می کند در کنار ساحل زیبا و دشت مرغوب و سبز ، بهترین فرصت جذب مسافر و از جمله قابلیت های مطلوب گردشگری در این شهر است.
وی ادامه داد: ییلاق سوباتان یکی از مناطق زیبا و بکر طبیعی تالش و گیلان محسوب می شود که در این منطقه واقع شده، ضمن آنکه طرح پارک جنگلی شهرداری لیسار به مساحت 15 هکتار در سیاه کت محله قرار گرفته و در زمینی مسطح با طبیعت بسیار زیبا و همچنین مکانی مناسب برای تفریح و تفرج محصور در حال احداث است.
وی افزود: با توجه به واقع شدن شهر لیسار در مسیر عبور مسافران استان های شمالی و شمال غربی کشور ، سعی ما بر این است تا بیشتر خدمات در نظر گرفته شده در نوروز، قابل استفاده برای مسافران عبوری باشد.
شهر لیسار مرکز بخش کرگانرود در 25 کیلومتری شهر تالش قرار دارد.


* حویق آماده استقبال از مسافران نوروزی است
شهردار حویق نیز گفت: برنامه ریزی و فراهم آوردن امکانات لازم و آماده سازی کامل شهر برای استفاده مسافران نوروزی را انجام داده ایم و آماده استقبال از مسافران هستیم.
فرشید شفقی خاطرنشان کرد: استقبال از مسافران توسط شهرداری با همکاری سایر دستگاه های اجرایی و فعالیت های کشیک و مستمر واحدهای امنیتی، انتظامی، امدادی ، راهنمای مسافران و ... در مبادی ورودی شهر و تفرجگاه ها از جمله اقدامات لازم برای ایام نوروز است.
شهردار حویق گفت: شهر حویق که از سال 82 تاسیس شده و در 45 کیلومتری شهر تالش قرار دارد، دارای ظرفیت های بالایی در گردشگری است و در همین راستا، بنر، بروشور و نقشه شهر که حاوی اطلاعات تاریخی، فرهنگی و جاذبه های گردشگری شهر است، در مبادی ورودی در اختیار مسافران نوروزی قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: تمام رستوران ها، اقامتگاه ها و مراکز خرید و فروش در طول ایام عید نوروز فعالیت دارند و
نیروهای کشیک ستاد تسهیلات نیز برای پاسخگویی و رفع مشکلات احتمالی تا چهاردهم فروردین ماه به مسافران در این شهرداری مستقر هستند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معارفه رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا

تاریخ:چهارشنبه 26 اسفند 1394-10:24 ب.ظ

معارفه رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا  @astara10

طی حکمی از سوی مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ، محمدرضا روشنی به عنوان رئیس جدید اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی  فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا، طی حکمی از سوی مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ، محمدرضا روشنی به عنوان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا منصوب و از زحمات شهروز قلی نژاد رئیس پیشین این اداره تقدیر قدردانی گردید .

مراسم تودیع و معارفه روسای جدید و پیشین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا در حضور «مهندس شفقی» فرماندار آستارا، و معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان انجام شد .

لازم به ذکر است محمد رضا روشنی عناوینی چون رییس حراست ادارات کل حفاظت محیط زیست اردبیل و گیلان را در کارنامه خود دارد


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


 • تعداد صفحات :6
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  


Admin Logo
themebox Logo