به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - مطالب شهریور 1395

حقیقت نیوز

ایجاد منطقه آزاد تجاری بجای منطقه ویژه اقتصادی در بندر آستارا ضرورتی انکارناپذیر

تاریخ:چهارشنبه 31 شهریور 1395-10:40 ق.ظ

جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ اللباطِلُ اِنََّ الباطِلَ کانَ زَهُوقاً  ......  حق آمد و باطل نابود گشت، حقّا كه باطل همواره نابود شدنى است (سوره اسراء - آیه 81)
ایجاد مناطق آزاد تجاری به عنوان یکی از راههای آسان و سریع تبادلات تجاری و اقتصادی در عرصه بین المللی به حساب می آید و به دلیل تبعیت از قوانین خاص و ایجاد تسهیلات تعرفه ای نقش مهمی در ارتقاء سطح اقتصادی منطقه ایفا می نماید. اما برای اینکه با این پدیده اقتصادی بیش از پیش آشنا شویم ابتدا به تاریخچه آن اشاره کرده و سپس به تعریفی از آن و فرقش با مناطق آزاد تجاری با مناطق ویژه اقتصادی پرداخته و در ادامه به مضمون و مقصود اصلی از طرح این موضوع می پردازیم.
ایجاد مناطق آزاد ، نخستین بار در کشورهای سوسیالیستی که دارای اقتصاد بسته بودند، مورد توجه قرار گرفت. در واقع هدف پایه گذاران مناطق آزاد، آزمودن تئوری اقتصاد آزاد در بخش هایی از کشور بود که مایه های پیشرفت در آنها دیده می شد. در ایران هم شکل گیری مناطق آزاد تجاری به پیشنهاد تئوری پردازان اقتصاد دولتی صورت گرفت تا گریزگاهی برای اقتصاد بسته دولتی باشد. در سال های ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ ضربه پذیری اقتصاد کشور از صادرات نفتی، به طور محسوسی مورد توجه قرار گرفت. آمارهای سال ۱۳۶۷ نشان می دهند که صادرات نفتی ما در آن سال حدود ۷ میلیارد دلار بود. در حالی که همین درآمدهای ارزی در برخی از سال ها از ۲۰ میلیارد دلار فراتر رفته است. بنابراین در برنامه اول، توسعه صادرات غیر نفتی به عنوان یک تصمیم قطعی مورد توجه قرار گرفت و یکی از بهترین ابزارها برای توسعه صادرات غیر نفتی، ایجاد مناطق آزاد صنعتی بود. بدین ترتیب مناطق آزاد بر اساس تبصره ۱۹ قانون برنامه اول توسعه اقتصادی بر بنای جذب سرمایه خارجی و توسعه صادرات با هدف تسریع در اجرای امور زیربنایی، عمران و آبادانی، ایجاد اشتغال، سرمایه گذاری، تولید و صادرات کالاها ایجاد شد.
مناطق آزاد موجود در ایران :
در کشورمان ۷ منطقه آزاد تجاری- صنعتی وجود دارد که عبارتند از :
کیش : با طول ۱۵ کیلومتر و عرض ۷ کیلومتر و با مساحتی حدود ۹۱ کیلومتر مربع از لحاظ وسعت، مقام دوم را در میان جزایر خلیج فارس دارد .
قشم : در مدخل خلیج فارس و دریای عمان با مساحت ۱۴۳۰ کیلومتر مربع در فاصله ۳۷ کیلومتری جنوب بندرعباس و در دهانه تنگه هرمز قرار گرفته است .
چابهار : شهر بندری چابهار با مساحتی حدود ۱۰۹۰ هکتار در منتهی الیه جنوب شرقی کشور و در استان سیستان و بلوچستان و در کنار دریای عمان در گوشه شرقی خلیج چابهار .
ارس : در شمال غرب ایران در نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری ودمختار نخجوان .
انزلی : شامل محدوده ای از شهرستان انزلی به مساحت تقریبی ۳۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از آبهای ساحلی
اروند : در شمال غربی خلیج فارس به وسعت ۱۷۲ کیلومتر مربع در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون
ماکو : در شمال غربی ایران ، استان آذربایجان غربی قرار گرفته که از شمال به رودخانه قره سو و کشور ترکیه، از شرق به رودخانه ارس و جمهوری آذربایجان (خود مختاری نخجوان) و از مغرب به جمهوری ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی.
ضرورتهای ایجاد منطقه آزاد تجاری در بخش  لوندویل (شهرستان بندر آستارا )
احداث مناطق آزاد تجاری از جمله مهمترین  خواسته مردم غرب گیلان   و استان اردبیل است  . احداث چنین منطقه ای در استان و از جمله شهرستان  آستارا بخش لوندویل  یکی از آرزوهای دیرین مردم این دیار بود که قول ایجاد آن در دولت قبلی داده شد اما اقدام مؤثری صورت نپذیرفت . این امر در شرایطی بود که این شهرستان بهترین موقعیت را به لحاظ استراتژیکی ، امنیتی ، تجاری ، جغرافیایی و سیاسی و اجتماعی  مرزی ئ بندری دارا می باشد. در این مقاله سعی بر این است تا ضرورتهای احداث منطقه آزاد تجاری در  لوندویل  یا شهرستان  آستارا  از دید پارامترهای گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.
۱- موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی : شهرستان  آستارا  به دلیل قرار گرفتن در دو سوی کشورهای  آذربایجان  و مرز ساحلی با چندین كشور از جمله روسیه  با اختلاف فاصله  صفرمرزی و ساحلی  از این کشورها بهترین موقعیت جغرافیایی را با توجه به وسعت جغرافیایی و مرکزیت داشتن نسبت به شهرستان  غربی استان  گیلان و استان اردبیل  دارد و میتواند به عنوان پلی ارتیاطی بین شهرهای  استان و سایر كشور از طریق دریا و مرز زمینی با صرفه و نزدیك  با کشور نقش مهمی در تبادلات اقتصادی و بخصوص در زمینه حمل و نقل داخلی و بین المللی کالا ایفا نماید.
 اگر شهرستان  آستارا  را یک رأس مربع  در نظر بگیریم دو  ضلع آن یکی به سمت  مرز زمینی آذرایجان  از طریق  شهر آستارا و لوندویل  و بخش ها... و آن دیگری هم از ساحل به سمت  پنج كشور ساحلی و بندرگاهای گیلان و مازنداران و گلستان  از طریق ا آستارا موقعیت منحصر به فردی را برای تحقق منطقه آزاد متصور می نماید.
 شهرستان بندر آستارا که از آن به عنوان  دوازه اروپا  هم یاد میشود منطقه ای است هموار با شرایط آب و هوایی معتدل و با بارندگی سالانه .....- با وسعتی حدود 340 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 90 هزار نفر شرایط مناسبی برای احداث منطقه آزاد به حساب می آید .

توضیح :از نظر اقتصادی می توان گفت آستارا به هیچكدام از شهرستان های هم تراز خود شباهتی ندارد. وجود نقطه صفر مرزی با روسیه شوروی در گذشته و جمهوری آذربایجان در حال حاضر و همچنین دارابودن مرز آبی و خاكی با این كشور از جمله دلایل این ناهمگونی است .آستارا به سبب واقع شدن در گلوگاه حیاتی دریای خزر و همچنین نزدیكی به مركز كشور (نسبت به دیگر نقاط مرزی كشور) با فاصله 530 كیلومتر از تهران و 190 كیلومتر از مركز استان گیلان از ویژگی های طبیعی منحصر به فردی سود می برد.كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد:

 

 1-قرار داشتن در نقطة مرزی ایران با جمهوری آذربایجان

 

 2- همسایگی با 4 كشور تازه استقلال یافته شوروی سابق

 

3- تنها راه ترانزیتی زمینی خلیج فارس با كشورهای آسیای میانه

 

 4-اتصال آستارا (ایران) به آستارا (آذربایجان) از طریق راه آهن در آینده نزدیك

 

 5-دسترسی آسان به امكانات خطوط انتقال گاز و برق

 

 6-طبیعت ملایم و مساعد و گردشگری مناسب

 

 7-دریایی ملایم با 120 روز آفتابی و با شیب كم

 

و به همه اینها باید اضافه كرد كه مرز آستارا، تقریباً تنها مرز امن و دست نخورده و بدون تنش ایران در حداقل 80 سال گذشته است كه خود تأثیر بسزایی درامنیت اقتصادی و سیاسی این شهر دارد. قدمت تاریخی و وضعیت فرهنگی مناسب یكی دیگر از مزایای این شهر مرزی استبا دست به دست هم دادن این عوامل ما به شهر مرزی روبرو می شویم كه علی رغم وسعت كم و دور افتادگی نسبی دارای همیت اقتصادی و استراتژیكی زیادی است .به طوری كه می توان ادعا كرد، از نظر سطح اقتصادی، پیشرفت های شهری ،سطح فرهنگی، سطح گردشگری و سطح سواد عمومی ما با منطقه ی مرزی سرو كار داریم كه اصولاً با عام ترین ویژگی نقاط مرزی (یعنی محرومیت) بیگانه است.

۲- موقعیت ترابری و حمل و نقل کالا : همانگونه که گفته شد شهرستان  استارا  با  فاصله زمینی با جمهوری آذربایجان از طریق زمین و 5 كشور از طریق دریا همسایه است و این مسیرها کوتاه ترین مسیر برای انتقال کالا از طریق راههای زمینی و دریایی به شهرستان  آستارا  و دیگر مناطق کشور به حساب می آید. احداث راه آهن جمهوری آذربایجان  به  رشت  که بخشی از این خط ریل از آستارا و لوندویل  می گذرد ، همچنین در  حال تكمیل  جاده ترانزیتی  آستارا به تالش  ، آستارا به اردبیل  و بزرگراه  اردبیل  به  زنجان و قزوین و تهران و آذربایجان و وجود راههای هموار و مناسب از مزیتهای ترابری در احداث منطقه آزاد تجاری به حساب می آید. فاصله 40 کیلومتری  آستارا با فرودگاه اردبیل  و  از دیگر مزیتهای این شهرستان برای احداث منطقه آزاد با هدف نقل و انتقال آسان کالا و مسافر به داخل و خارج کشور به شمار می آید.
۳- موقعیت سیاسی و اجتماعی : شهرستان  بندر استارا  به عنوان یکی از مناطقی مرزی که از قدیم الایام مورد توجه حکومتهای مرکزی بوده است ، همواره به عنوان یکی از دژهای مستحکم کشور در مقابل اجانب و بیگانگان شمرده می شده و در حال حاضر نیز این نقش را بخوبی ایفا می نماید . در طول ازمنه های مختلف تاریخی بخصوص در یکصد سال اخیر مردم شهرستان  بندر استارا  نقش بسیار مؤثری در تثبیت قدرت مرکزی و حفظ و حراست از تمامیت ارضی کشور و منطقه داشته است و در این راه نیز فرزندان بیشماری را تقدیم وطن و دین و خاک نموده است. در بعد از پیروزی انقلاب ، مردمشهرستان  بندر استارا چه در مبارزه با اشرار و ضدانقلابها و چه در هشت سال جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه کشورمان رشادتهای وصف ناپذیری از خود نشان داده اند که تقدیم بیش از 162 ، صدها جانباز و آزاده و رزمنده و ایثارگر دلیلی براین مدعا می باشد.
۴- نیروی انسانی جوان ، کارآمد و تحصیلکرده ولی بیکار : به دلیل نبود صنایع و کارخانجات تولیدی مادر در شهرستان  بندر استارا  اغلب جوانان شهر علیرغم داشتن تحصیلات عالی در مقاطع مختلف دانشگاهی از معضل بیکاری در رنج و عذاب می باشند همین امر باعث شده برخی از این جوانان به سمت فعالیتهای مغایر با رشته و مدرک تحصیلی روی بیاورند و برخی نیز مهاجرت به مرکز استان یا پایتخت و حتی کشورهای خارج را برگزینند و با حذف یكطرفه رواید مرزی  قوز بالا قوز شده است ..
بدون شک احداث منطقه آزاد تجاریشهرستان  بندر استارا  باعث ایجاد اشتغال زایی برای جوانان شهرستان و حتی شهرستانهای همجوار .. بخصوص تحصیلکردگان و جلوگیری از مهاجرت آنان به خارج از شهرستان و حتی کشور و همچنین بهانه ای برای تأسیس شرکتهای خدماتی ، فنی و کالایی و بخصوص در زمینه واردات و صادرات کالا و حمل و نقل بار و توریسم خواهد شد.
۵- امنیتی : شهرستان مرزی   بندر استارا  به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ، اجتماعی و سیاسی و برخورداری از جمعیتی غیور و سلحشور که امتحان خود را بارها و بارها پس داده اند از امن ترین مناطق استان گیلان  قلمداد شده و از ضریب امنیت بالایی برخوردار می باشد و بدین ترتیب شرایط بهتری برای ایجاد منطقه آزاد تجاری و سرمایه گذاریهای خارجی و داخلی مترتب از آن دارا می باشد . چنین امتیازی می تواند زمینه مناسبی برای فعالیت شرکتهای تجاری ، بازرگانی ، حمل و نقل و ترابری به حساب آید و تنها مرز زمینی استان گیلان و تنها راه نزدیك دریایی استانهای آذربایجان و اردبیل  به  دریاست..
۶- جمعیت : یکی از مواردی که به لحاظ قانونی شهرهای بزرگ و کلانشهرها نمی توانند حائز شرایط تأسیس مناطق آزاد تجاری و حتی مناطق ویژه اقتصادی شوند ، شهرستان  بندر استارا  با توجه به جمعیت 90 هزار نفری و وسعت جغرافیایی 340کیلومتری و سهولت تردد و جابجایی کامیونها و خودروهای سبک و سنگین در محدوده ترافیکی شهر و مناسب بودن ارتباط راهی و ترابری شهرستان  بندر استارا  با بقیه نقاط استان و کشور زمینه مناسبی برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بوده و می تواند در زمینه مبادلات کالایی نقش بسیار ارزنده ای را ایفا نماید.
جمعیت  میانگین استارا بعلت توریست پذیری 500 هزار نفراست ..سالانه بالای 5 میلیون گردشگر داخلی و خارجی از آستارا و لوندویل بازدید می كنند..
۷- قدمت تاریخی و برخورداری از تمدن چند هزار ساله : شهرستان  بندر استارا  از معدود نقاطی در کشور می باشد که دارای تاریخی به قدمت بیش از 5 هزار سال بوده و از نادرترین شهرستان  بندر استارا  است که از تمدنی چند هزار ساله برخوردار می باشد . وجود  شهر  و قلعه باستانی شنیدان ( شیروان ) در حاجی امیری  حیران استارا و ساختمان قدیمی ریس حیاطی و مدرسه حكیم نظامی شهر آستارا و سنایی سیبلی در لوندویل  و کشف آثار متعددی از اشیاء و جامهای ارزنده طلا و نقره و برنز از این  شهرستان  ............که از شهرت جهانی برخوردار می باشد و اخیرا اقداماتی در جهت ثبت  شهر باستانی شنیدان و ساختمان ریس حیاطی گمرك  در فهرست میراث فرهنگی  ملی  صورت گرفته از مزیتهای تاریخی و منحصر به فرد شهرستان  بندر استارا  برای بهره مندی از منطقه آزاد تجاری و احیاء جاده ابریشم می باشد.
۸- موقعیت منطقه ای : استان  گیلان  با توجه به فقط از ز نظر زمینی  با جهان خارج  از طریق آستارا همرز است  و آذربایجان و اردبیل  نزدیك ترین  مرز زمینی و دریایی فقط از طریق آستارا با اروپا و جمهوری آذربایجان و قفقاز و روسیه و.. دارنند.. مناسبترین منطقه برای احداث مناطق آزاد و ویژه تجاری به حساب می آید . با توجه به این امر ، دولت ت ج ا ا برای اولین بار  در اولین در تاریخ گیلان در این استان موضوع احداث اولین منطقه آزاد تجاری در شمال  کشور - گیلان یعنی شهرستان  بندر انزلی  که از اهمیت به سزایی در اقتصاد استان برخوردار بوده و از مناطق مستعد و شایسته برای امر تجارت بود را در دستور کاری خویش قرار داد و اولین حرکت خویش را در جهت توسعه اقتصادی آن شهرستان و کل استان شروع نمود و چند سالی است منطقه انزلی  سكوی پیشرفت گیلان  شده است
 و امید می رود  دولت تدبیر  و امید ، ریشه بیکاری و فقر و محرومیت از آن نقطه از استان برچیده شود. این امر زمانی کامل خواهد شد که در غرب  استان گیلان هم مشابه همین منطقه احداث شود تا بخش دیگری از تجارت مناطق مرزی استان پوشش داده شود و در این میان شهرستان  آستارا  بر اساس آنچه که شرحش رفت مناسب ترین و شایسته ترین منطقه برای احداث منطقه آزاد تجاری به حساب می آید  و شهرستان های تالش و رضوانشهر  و شفت  و صومعه سرا و وفومن را از نظر پوشش خواهد داد و از طرفی نقطه وصل استانهای آذربایجان  و اردبیل به پنچ كشور همرز دریایی دریا خزر خواهد بود و آستارا تنها مرز زمینی گیلان به اروپا و جهان خارج است و با تاسیس منطقه ازاد آستارا ...شهرستانهای تالش و رضوانشهر و كلا غرب گیلان و استان اردبیل شكوفا خواهند شدوو..
۹- ارزش منطقه ای زمین : ارزش قیمت منطقه ای زمینهایی که جهت احداث منطقه آزاد تجاری در نظر گرفته میشود در این شهرستان در مقایسه با قیمت زمین در سایر نقاط استان از پایین ترین نرخها برخوردار می باشد و به همین دلیل امکان تملک زمین مورد نیاز برای احداث منطقه آزاد تجاری به سهولت امکان پذیر می باشد و برای دولت نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد و  جنگلی و زمین های منابع طبیعی دربخش لوندویل و حتی بخش مر كزی بخوبی می شود بدون هزینه تصاحب كرد...
۱۰- از مهم‌ترین الزامات برای ایجاد و توسعه واقعی مناطق آزاد تجاری ، بررسی و انتخاب دقیق مدیران حرفه‌ای و اجرایی با توان مدیریت در سطوح بین‌المللی و آگاهی و تسلط به قوانین و مقررات سرمایه‌گذاری و تامین مالی و حقوق بین‌المللی است که خوشبختانه در بین شهروندان و هم استانیهای  گیلان چنین اشخاصی بوفور یافت میشوند و می توانند با قبول مسئولیت ، نسبت به اداره امور منطقه آزاد و پیشرفت و توسعه همه جانبه منطقه قدمهای بزرگی بردارند.
ختم کلام ؛ با توجه به اینکه مناطق آزاد به عنوان نقطه اتصال اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی و به عنوان مناطق پردازش و فرآوری کالا با هزینه کمتر و بهره‌وری بیشتر نسبت به سرزمین اصلی قلمداد میشود ، بایستی مورد حمایت جدی دولت قرار گرفته و نظر به توجیهاتی که به لحاظ سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، جغرافیایی ، تاریخی ، امنیتی ، فرهنگی و موقعیت مرزی در این نقطه از کشور وجود دارد شهرستان  آستارا یا  بخش لوندویل بهترین موقعیت را برای احداث و راه اندازی منطقه آزاد تجاری دارا می باشد و میتواند به عنوان پایانه صادراتی و وارداتی کالاها و خدمات در سطح استان و دیگر استانهای همجوار و..و منطقه نقش مهمی را ایفا نماید. در جهت تحقق این امر مهم اقتصادی که نویدبخش تحول بزرگ اقتصادی ، اجتماعی ، بازرگانی و فرهنگی در سطح منطقه خواهد بود پیگری مستمر ، تلاش ، کوشش ، هماهنگی و جدیت همه مسئولین ارشد استانی و شهرستانی بخصوص نماینده محترم ولی فقیه در استان ، استاندار  گیلان  ، نماینده مردم شهرستان  استارا  و تالش  و گیلان و حتی نماینده مردم شهرستانهای استان اردبیل  در مجلس شورای اسلامی ، امام جمعه ، فرماندار ، شوارای اسلامی شهر بخصوص  كیوان فتعلی زاده  و بهمن پریان و فرهاد محسنی  عضو شورای شهر استارا  و دكتر پور افقی  در شواری عالی استانها و نماینده شورای عالی استانها در کمیسیون اقتصادی مجلس ، مسئولین شهر ، نخبگان و فعالان اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی شهرستان و همه شهروندان  استارا و لوندویل  و بخصوص اهل قلم و اصحاب مطوبعات و.. را می طلبد تا با همدلی و هماهنگی همه ، این آرزوی دیرینه مردم شهرستان بندر استارا  محقق شده و بخشی از مشکلات بیکاری و مسائل و مشکلات شهرستان حل تا بدینوسیله بتواند از بیماری شوم محرومیت این شهرستان بندری و مرزی آستارا  نجات یابد.

نوشته : اا دارستانی ( دكتر محمد علی هالو )

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مشاهیر و چهر های ماندگار بندر استارا و لوندویل ...

تاریخ:چهارشنبه 31 شهریور 1395-10:40 ق.ظ

هوالمحبوب.. هوالجمیل
هوالمحبوب

مشاهیر و چهر های ماندگار بندر استارا و لوندویل ...

ادموند بورگ ( شخصیت سیاسی انگلستان ) :قرآن ، قانونی است که شامل تمام طبقات اجتماع گردیده و آنها را به یکدیگر ..پیوند می دهد . قانونی است که به عالی ترین نظام قضایی و بهترین روش...علمی و بزرگترین رسم قانون گذاری ترتیب و تنظیم یافته است .

«قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَهِ صَلی اللَهُ عَلَیْهِ وَءَالِهِ وَسَلمَ: ثَلاَثَةٌ یَشْفَعُونَ إلَی اللَهِ عَز وَ جَل فَیُشَفعُونَ: الاْنْبِیَآءُ ثُم الْعُلَمَآءُ ثُم الشهَدَآءُ؛ حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم گفتند: سه دسته هستند که در پیشگاه پروردگار عز وجل شفاعت می کنند و شفاعت آنها پذیرفته می شود: دستة اول پیغمبران هستند و پس از آن علماء و پس از آن شهداء»

هوالعالم ...

مشاهیر علمی و نخبه آستارا

دکتر امین کیوان پدر شیلات ایران

   دکتر بهزاد بهزادی نویسنده مترجم و پژوهشگر زبان آذری

   نیما یوشیج پدر شعر نو که چندین سال در دبیرستان تاریخی حکیم نظامی تدریس می کرده است.

   سرهنگ جلیل بزرگمهر وی وکیل مدافع دکتر مصدق بود.

   پروفسور مصطفی عسکریان مدرک دکتری سوربن (دانشگاه) فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی

   اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق وروز نامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی  و مستند ساز ودرجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی و اولین وبلاگ نویس ایرانی

   دکتر حسن پوربابایی دکترای جنگلداری از دانشگاه تربیت مدرس و رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان

   بهروز نعمت الهی محقق و نویسندهٔ کتاب تاریخ جامع آستارا و حکام نمین، دو دیوان شعر فارسی و آذری از وی به جا مانده‌است.

   حجت السلام دکتر رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران.

   مهندس یونس ابراهیمی پدر کیوی و مرکبات ایران. محقق و نویسنده کتاب و مقالات متعدد در امور کشاورزی در ایران.

   عزیز ناطقی نویسنده، دبیر ریاضیات و نویسنده چندین کتاب راهنمای آموزش ریاضیات.

   جمشید ملکی محقق و نویسنده تاریخ آستارا.

   دکتر شیرین بزرگمهر فرزند سرهنگ جلیل بزرگمهر، نویسنده و دکترای سینما تئاتر. از اساتید دانشگاههای هنر ایران.

  مرحوم آرمان سیف اللهی آذر نمین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ترجمه چند کتاب از روسی به فارسی و ی بهمراه اسماعیل اسدی دارستانی درخصوص حیات وحش و نجات واحیای تالاب آق و تالاب استیل نقش اصلی را داشتند / ااد فعال حقوق بشر و میحط زیست می گوید /  من در خصوص حقوق بشر و محیط زیست  فعالیت می كردم و تالاب استیل را قدیمی و آق را كم ارزش می دانستم  ولی استاد آرمان مطالعات علمی خود را دراختیار من گذشتند و قدمت تالاب آق وو اهمیت كشور یو بین المللی آق را بمن مدتها شرح و توضیح با هم برای احیای تالاب فعالیت می كردیم و بعداز مرگ ایشان من پی گیر شدم و با اطلاع رسانی و نامه نگار یو وبلاگ نویسی و فعالیت گسترده  موفق شدم آروزی آرمان  و من كه احیای تالاب آق بود .... من هم بعنوان شاگرد وی در روز نامه نگاری و فعالیت محیط زیست ادامه دادم موفق به شناساندن تالاب آق و امسال هم احیا شد..

مرحوم اشرف حریری محقق و نویسنده کتاب تاریخ آموزش و پرورش آستارا در دو جلد.

   اسداله عبدالهیان نویسنده کتاب زیارت کعبه، آمال مسلمین و تفسیر آیات قرآنی در مثنوی

مهندس داوود عدالت : نویسنده و محقق باستان ایران  و محقق و معلم

دکتر عسگر غنی / سردار بازنشسته موشکی وزارت دفاع از دانشمندان و نخبگان  موشکی و هسته ای  ایران

 شهید معلم و استاد  دانشگاه یوسف مرحبا نویسنده و استاد  دانشگاه

چهره‌های مشهور سیاسی و اجتماعی

  دكتر شاپور مرحبا سه ۳ دوره نماینده شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی (دوره چهارم – پنجم و هفتم). نویسنده چندین کتاب در مورد عملکرد و دستاوردهای پس از انقلاب برای رشد و شکوفایی آستارا- جانباز  و بردار شهید

مهندس فرهاد محسنی ریس شورای شهر استارا و چهاره دوره شورا /  و از تاثیر گذاران سیاسی و مودب  استارا

   اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی و مستند سازو درجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی و عضو  ستاد انتخاباتی دكتر احمد ی نزاد 1388/ و مسئول تبلیغات ستاد روحانی درآستارا  و عضو شورای راهبردی  شهرستان /اولین وبلاگ نویس ایرانی

تقی عبدالله نیا : عضو اسبق شورای شهر و مدیر اصناف آستارا و از چهرهای شناخته شده و تاثیر گذار در انتخابات آستارا

   دکتر صفر نعیمی جانباز و از چهرهای ماندگار هشت سال دفاع مقدس معروف به سردار سازندگی آستارا نماینده دوره نهم مجلس

   فرهاد دلق پوش نماینده دوره هشتم آستارا و از چهرهای فرهنگی کشورو معاون وزیر صنعت و معدن وتجارت كشور 

   اسماعیل آهنی سیاستمدار واز هنرمندان ایران، نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گیلان (آستارا)

   ابراهیم نبوی فعال سیاسی، نویسنده و هجونویس

 مهندس میثم ضارب نیا  استاد  دانشگاه و نویسنده و فعال سیاسی

 بهمن پریان : چهار دوره ریس شورای شهرستان استاراو چهاره دوره ریس دفتر نمایندگان مجلس و دستیار ویزه نماینده استارا 

فرداد پور امن : چهار دوره عضو شورای شهر لوندویل و ریس شورای شهر لوندویل و شهردار فعلی لوندویل و از چهر های شناخته شده اصلاح طلب گیلان

علی پور واجد ….از مدیران بازشسته ارشد وزارت کشور

سردار بازنشسته سپاه و تاجر معرف آستارا  جلیل کریم نزاد  تاثیر گذار در انتخابات آستارا

استا د محمد صادق برنجی چی  فوق لیسانس - معلم بازنشسته - ریس ستاد خاتمی در استارا  و ریس ستاد عارف در استارا  و ریس ستاداصلاح طلب های مستقل استارا - مدیر مسئول طریقت نو ( گیلان ) جانباز هشت دسال دفاع مقدس

دکتر بیژن خالقوردی پور : تاثیر گذار در انتخابات آستارا ُ ریس اداره بازرگانی ُ معلم و استاد دانشگاه آستارا

علی پویا / معلم  و جانباز هشت سال دفاع مقدس / فعال سیاسی

فرهاد مسعود پی / معلم بازنشسته / از فعالان سیاسی مطرح  آستارا

حسن زحمتکش معلم بازنشسته یک دوره نماینده / از فعالان سیاسی و اصلاح طلب کشوری /

علی حیدر جویند/ استاد دانشگاه و ریس شورای بخش لوندویل/ ازفعالان مطرح سیاسی شهرستان

حسین زر خواه / پیمانکار / ازفعالان سیاسی لوندویل

 دکتر حیدرنیا / پزشک / از فعالان سیاسی تاثیر گذار

مهندس نیماسیفی نزاد / خبرنگار و وبلاگ نویس / فعالان سیاسی آستارا

فرهاد آهنی / فوف لیسانس ریس ستاد كروبی در سال 1388 و ریس ستاد انتخاباتی روحانی در سال 1392 /از جوانان فعال سیاسی شناخته شده  استانی .

دكتر كیوان اسد پور - پزشك و از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس - شاخص نیروهای ارزسی و اصولگرا آستارا و تالش - مدیر كل اسبق هلال احمر كشور - 5 سال فرماندار بندر استارا - از فعالان سیاسی ارزسی و اصولگرا گیلان- تحلیل گر و نویسنده مسایل روز سیاسی و اجتماعی  كشور

توكل مافی - بخشدار بخش مر كزی و بخشدار لوندویل و از چهر های سیاسی متعادل و تاثیر گذار در انتخابات آستارا

مهندس علی كوهی  شهردار باسابقه آستارا ... از چهرهای شاخص  فرهنگی و سیاسی شهرستان آستارا و ازكارآفرین و تخبگان در امور شهری آستارا

چهره‌های مشهور هنری و اهل قلم استارا و فرهنگی

ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ

﴿۱﴾ن، سوگند به قلم، و آنچه را با قلم می‏نویسند

   طوفان هل عطایی آهنگساز و خواننده مقیم لس آنجلس

   مرحوم سروش خلیلی هنرپیشه ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون

   نیما رهایی هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون استانی گیلان(شبکه باران)

  استاد مرحوم  منصور بنی مجیدی معلم بازنشسته و شاعر پر آوازه ملی تاکنون ۶ کتاب شعر ایشان چاپ شده‌است.

  استاد  اکبر اکسیر شاعر، طنز پرداز معروف ملی، معلم بازنشسته و تاکنون چندین کتاب ایشان چاپ شده‌است.

   دكتر داریوش ملک زاده : شاعر طنز پرداز و روز نامه نگار و استاد دانشگاه

مجید جوهری نویسنده و خبرنگار و ریس انجمن تاتر آستارا

تابان هاشم نیا  نویسنده و از رو زنامه نگاران پیسكوت استارا

طاهر خیامی : طنز نویس و از روز نامه نگاران پیسكوت استارا

فرشاد فاضلی مقدم بازیگر سینمای کشور و کارگردان و فیلم ساز و مستند ساز ملی

اسماعیل اسدی دارستانی مستند ساز ، مدیر مسئول و موسس  روزنامه های الکترونیکی استارا نیوزastaranews.com DARDNEWS.IR و ایران نیوز irannews3.com روزنامه های شناخته شده بین المللی از سال ۱۳۷۷  خبری و تفسیر خبر و تحلیلی و حقوق بشر و محیط زیستی/ فعال حقوق بشر و محیط زیست / نویسنده و محقق  تاكنون پنج كتاب ایشان چاپ  شده است از جمله داستانهای آسمانی ایران ، سرگذشت تالشات / بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست  كه دو كتاب اخیر وی مرجع  بین المللی شده است و چهار كتاب دیگر در مراحل انتشار است./اولین وبلاگ نویس ایرانی  و مستند ساز.و موسس و مدیر اولین روز نامه الكترونیكی تخصصی حقوق بشر و محیط زیست فارسی زبان در جهان در سال 1377

خانم فریبا  غزنوی   هنرمند و استاد نقاش  شناخته ملی

 رسول علی نزاد نویسنده طنز و روزنامه نگار

بابک مجیدی کارگردان و فیلم ساز و مستندساز بین الملی

نیما رهایی  بازیگر معروف سینما ملی

استاد قلنج كهندل ازپیسكوتان فیلم و عكس در تالش و آستارا (حرفه ای از دهه 30)

چهره‌های مشهور ورزشی

«اٍنَّ اللهَ اصْطَفیهُ عَلَیْكٌمْ وَزادَهٌ بَسْطَةً‌ فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ[43] ؛
خداوند او را بر شما برگزیده و قدرت علمی و جسمی وی را از شما افزون‌تر قرار داده است.»

   پایان رافت فوتبالیست اسبق باشگاه پرسپولیس تهران و باشگاه فوتبال ملوان بندرانزلی

   نیما مجیدی قهرمان جهان و کاپیتان تیم ملی کیک بوکسینگ جمهوری اسلامی ایران

   کاویان داداش زاده دارنده اولین مدال طلای شطرنج آسیا


مهدی رحیم پور خطبه سرا-قهرمان ملی ( آستارا )   DARDNEWS.IR
فرزندان آستارا و ایران ...قهرمان ملی ( آستارا ) مهدی رحیم پور   خطبه سرا کارشناس حقوق . مجرد متولد ٦٧/١٠/١٢    فرزند  شهرستان استارا.....   قهرمان ملی و بین الملی ورزش  کیک بوکس و موتای

   پیمان آلفته قهرمان کاراته بین المللی

 کیهان فیهم زاده کشتی گیر ملی و داور و مربی کشتی کشوری

چهر های  مشهور و خوشنام مذهبی و خیرین  آستارا :

آیه 18 سوره حشر: «یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغد؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! از خدا پروا دارید، و انسان باید بنگرد که برای فردا چه پیش فرستاده است»

مرحوم شیخ قابیل روحانی مبارز علیه طاغوت و از روحانیون با اخلاق و داشمند آستارا

  مرحوم شیخ جلیل محسن نزاد : هیات امنا مسجد جعفر صادق ، از خیرین  آستارا ، معتمدین معرف آستارا و لوندویل ، از افراد معروف مذهبی  منطقه

دکتر بیزن حیات دخت  معلم بازنشسته و دندانپزشک  و از خیرین معروف منطقه و ریس و وموسس  موسسه خیریه منطقه

 دكتر بیژن خالقوردی پور  معلم  و استاد دانشگاه  از خیرین  و فعالان مذهبی معروف منطقه

حاج كریم زاده معلم بازنشسته و از خیرین و فعالاین مذهبی آستارا

مهران مهر آور از جوانان كار آفرین و خیر مطرح در منطقه  تالش و استارا

 مرحوم رحیم خان محمدی از اهالی روستای سیبلی از خیرین قدیم آستارا كه قبل از انقلاب  وفات یافتند كمك های وی به در راه ماندگان در راه لوندویل و به استارا بخصوص برف و سیل و.. معروف است و در زمان اشغال ایران توسط  مزدوران حزب توده برعلیه اشغالگران جنگ چریكی می كرد  و جان مردم را نجات می داد و بارها مجروه شده بود ...

دكتر كیوان اسد پور- از خیرین و فعالان مدنی معروف تالش و استارا (شش سال فرماندار آستارا ، مدیركل اسبق هلال احمر گیلان و معاون بنیاد شهید گیلان و عضو شوریا عالی هلال احمر كشور و فعال محیط زیست  و روز نامه نگار شناخته شده در سطح كشور )

حجت الاسلام ایدون روحانی  جوان خوشنام و خیر آستارایی

چهره‌های مشهور نظامی و تاریخی

سوره بقره، آیه ۱۵۴:

«و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل‌الله اموت بل احیاء ولکن لا تشعرون»

«کسی را که در راه خدا کشته شد، مرده نپندارید، بلکه او زنده جاوید است، ولیکن شما این حقیقت را نخواهید یافت.»

   سرلشگر شهید آزده  خلبان ایوب حسین نژادی

   شهید جانباز سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی شاعر و موسس موسسه جایزه صلح سبز جهانی از سرداران هشت سال دفاع مقدس که اولین بسیجی اعزامی از آستارا برای هشت سال(اولین بسیجی اعزامی از آستارا به جبهه به همراه 4 نفردیگر در سال 1359)

مهندس کیهان هاشم نیا : مدیر کل بنیاد  شهید گیلان و/ معاون بنیاد شهید کشور / استاندار گیلان / جانباز ۷۰ درصد قطع نخایی/از زفرماندهان هشت سال دفاع مقدس

 شهید میر حسن خان تالشان / سالار ملی /حاکم معروف ایالات تالشان جنک پار تیزانی با متجاوزین روس  که تا باکو نیروهای  متجاوز روس را راند   بدستور دولت روسیه و با دسیسه فتعلی شاه خاین در تهران به شهادت رسید

 شهیده سارا آستارایی(تالشان ) قهرمان ملی جنگ جهانی دوم/  بانویی آستارایی که در جریان تجاوز مزدوران روس و فداییان شهیده سارا آستارایی (تالشان ) بهمراه عده ای ازشیرزنان آستارایی  در بیرون راندن ارتش متجاوز روس و فداییان  در راه  فاع از ایران در  تا آخرین نفس با مزدروان روس جنگید و بالای دویست روس و فدایی مزودر را به هلاکت رساند.

سردار بازنشسته  مهندس علیرضا نعمتی  از سرداران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس ، فرمانده سپاه آستارا ، استاد دانشگاه …

شهید کلاه چرمینه تالشان / سپه سالار دولت صفوی  ایران  /فرمانده لشکر شاه اسمعیل صفوی با دولت متجاوز  عثمانی که بشهادت رسید
شهید سید سعید سید تقویی سردار جانباز شهید هشت سال دفاع مقدس
سردار جانباز بازنشسته سپاه  سید عبدالعظیم سید تقویی
شهید سردار یوسف مرحیا از شهدای شاخص گیلان - نویسنده چند جلد كتاب - معلم - از مبارزین زمان طاغوت - ریس دادگاه انقلاب آستارا -
شهید ناصر وفادار - از شهدای سربازوظیفه هشت سال دفاع مقدس وسرباز شهید  شاخص هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ جانباز بازنشسته سپاه خلیل توشه از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ جانباز بازنشسته جلیل كریم نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ هوشنگ وقردوست از افسران ارشد هشت سال دفاع مقدس  و نویسنده چجندین كتاب و استاد دانشگاه ارتش و ریس كانون ارتش آستارا
سرهنگ جانباز آزاده بازنشسته سپاه حمید مصادیق از جانبازان و ازاده های سرافزار  آستارا  وبردار شهید
سرهنك  جانباز سرخان نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
شهید سپه سالار كلاه چرمینه تالشان  فرمانده ارتش شاه عباس صفوی در جنگ با عثمانی هامتجاوز بشهادت رسید.

نشریات فعال

ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ

﴿۱﴾ن، سوگند به قلم، و آنچه را با قلم می‏نویسند

رَبِّ اِنَّهُم عَصَونی وَ اتَّبَعُوا مَن لَم یَزِدهُ مالُهُ وَ وَلَدُهُ اِلّا خَساراً « نوح/21

 • هفته نامه پیام آستارا دریابیان / مهدی حسین نژادی
   
 • ماهنامه بهار گیلان پروین ساسانیان / بهمن  کاظم زاده
 • هفته نامه تارک خزر/ رسول  علی نزاد
 • دو هفته نامه آوای آستارا  حسین محبوب مقدم 
 • طریقت نو: استاد محمد صادق برنجچی
 • سحر خیزان / عزیزی
 • هفته نامه گلین : مهندس خسرو حسن پور
 • ماهنامه آفتاب آستارا : پیمان ناصری
 • دو هفته نامه خط آخر رنجکش / داوود ملک زاده
 • روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز astaranews.com/DARDNEWS.IR محمدر ضا اسدی   و ااد
 • خبر گزاری ایسنا رامین   بشرویه
 • خبر گزاری ایرنا حسن فاخری / یوسف هدایتی
 • خبر گزاری شبستان / پیمان ناصری ناصری
 • خبر گزاری فارس
 • خبر گزاری مهر : مهدی حسین نزادی
 • خبر گزاری تسنیم  /
 • خبرنگار صدا وسیما - استارا كامبیز بابایی
 • خبرنگار شبكه باران - استارا - عزت الله برجی
 • پایگاه خبری و تحلیلی استارا خبر -
 • هفته نامه ندای كشاورز گیلان.. م اد
     Astara montage.png از دوستان آستارا و لوندویل در صورتیكه خود را محقق ثبت بعنوان مشاهیر و چهر های ماندار می دانند .. لطفا  مدارك و شواهد  و اسناد را به آستارا ص پ 1178 یا به ایمیل  استارا نیوز ارسال نمایند  كه بعداز داروی و تایید از سوی شورای داروان  چهر های ماندگار آستارا نیوز و درد نیوز اسامی آنها در سایت درج گردد
 • این قشمت در حال به روز رسانی و اصلاح است ..لطفا منتظر نظرات شما هستیم..astarao@yahoo.com 09119812795
 • هوالقادر ...DARDNEWS.IR
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جشن ولایت علوی با حضور شیعیان جمهوری آذربایجان در امام زادگان آستارا برگزار شد

تاریخ:چهارشنبه 31 شهریور 1395-10:36 ق.ظ

به مناسبت عید غدیر خم، جشن ولایت علوی با حضور جمعی از شیعیان جمهوری آذربایجان، مردم و مسئولان آستارا در آستان مقدس امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) این شهرستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه آستارا غروب سه شنبه در این آیین گفت: خداوند در چنین روزی دین را تکمیل و نعمت خویش را بر امت رسول الله (ص) تمام کرد.
وی افزود: واقعه غدیر حامل مهم ترین و تعیین کننده ترین مسئله دین مبین اسلام است و بر ولایت پذیری به عنوان مبنای اعتقادی جامعه اسلامی تاکید می کند و اقتدار امروز کشور در مقابل دشمنان به برکت ولایت پذیری ملت است.
وی اظهار کرد: تبیین واقعه غدیرخم نقش مهمی در گسترش فرهنگ ولایت و پاسداری از ارزش های اسلام و انقلاب دارد و هدف از اجرای برنامه های فرهنگی در عید غدیر خم، ترویج مبانی ولایت و فلسفه رهبری معنوی با زبان فرهنگ و هنر است.
حجت الاسلام حافظ نیا بیان کرد: واقعه ماندگار غدیر خم نقطه عطفی در تاریخ جهان اسلام است و ترویج و تبیین آن برای نسل جوان از اهمیت خاصی برخوردار است.
او ادامه داد: مومنان باید ادامه دهنده سیره ائمه اطهار (ع)باشند و ولایتمداری، عفت و پاکدامنی، انجام واجبات و ترک محرمات از جمله مواردی است که باید در زندگی مومنان ساری و جاری شود.
اجرای مسابقه هنری برای کودکان و نوجوانان، مدیحه خوانی و تجلیل به قید قرعه از 20 شرکت کننده در مراسم از دیگر بخش های این آیین بود.
آستان مقدس امام زادگان ابراهیم و قاسم(ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) که در سال 253 هجری قمری در راه ترویج اسلام به شهادت رسیده اند، در هفت کیلومتری جاده آستارا - رشت قرار دارد.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت شامل برادران و خواهران مسلمان اهل سنت و شیعه، در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشار دهنده: امیرحسین کبیری
7105 / 7124/2007


به مناسبت عیدغدیرخم آئین تبیین ابعاد حقیقی و تاریخی واقعه غدیر و جشن و سرور معنوی با حضور جمعی از مسئولان، استادان و طلاب آستارا در حوزه علمیه حضرت ولیعصر(عج) این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام احمد عابدی از استادان حوزه علمیه قم، روز سه شنبه در این جشن گفت: تبلیغ دین مبین اسلام مهم ترین وظیفه طلاب است و این امر خطیر اگر به درستی در جامعه پیاده شود، جامعه به سعادت حقیقی دست پیدا می کند.
وی افزود: علما با تبلیغ دین اسلام می توانند جامعه را به سمت امنیت و آرامش سوق دهند و اسلام دینی سراسر رحمت و برکت است و ترویج آن، امنیت دنیوی و اخروی انسان ها در پی دارد.
وی بیان کرد: ترویج قرآن و عامل بودن به دستورات خداوند از وظایف علماست و هر چه جامعه اسلامی با کتاب خداوند مانوس باشد، به همان اندازه امنیت و آسایش در بلاد اسلامی حاکم خواهدشد.
حجت الاسلام عابدی ادامه داد: حضور طلاب در هر منطقه با برکت و رحمت همراه است و خدمتگزاری به مردم و تلاش برای برطرف کردن مشکلات معنوی و روحی آنها از نقش های مثبت طلاب در جامعه است.
او گفت: طلاب حوزه های علمیه نباید از مطالعه علوم مختلف غافل شوند و یک مجتهد حداقل باید در 14 علم صاحب نظر باشد و این امر ضرورت مطالعه مستمر روحانیان را نشان می دهد.
استاد حوزه علمیه قم افزود: در تبلیغ دین اسلام فرقی بین علمای تشیع و تسنن وجود ندارد و این وظیفه اصلی ماست که آن را به درستی و شایستگی برای آیندگان به ودیعه بگذاریم.
حجت الاسلام عابدی اظهار کرد: تبلیغ دین و ترویج فرهنگ اسلامی رسالت روحانیت و طلاب است و از آنجائیکه شریعت اسلام پویا و جامع و پاسخگوی نیازها و مسائل روز است، شناخت آن به زمان، مکان و ابزار خاصی نیاز ندارد.
مدیحه خوانی و توزیع نقل و شیرینی از دیگر بخش های این آیین بود.
حوزه علمیه حضرت ولیعصر(عج) آستارا در سال 1368 تاسیس شده است و در حال حاضر 75 طلبه بومی دارد.
این شهرستان با 86 هزار نفر جمعیت با مذاهب شیعه و سنی در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی آستارا با اشاره به استقبال پرشور مردم و گردشگران از نخستین نمایشگاه نوشت افزار ایرانی - اسلامی، برپایی نمایشگاه دائمی محصولات فرهنگی را در این شهرستان ضروری دانست.

حامد حبیب زاده روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در این نمایشگاه که در آستانه بازگشایی مدارس در ساختمان سابق اداره آموزش و پروش آستارا دایر شده است، حدود هزار نوع کالا و نوشت افزار با جلد و طرح ایرانی اسلامی به قیمت های مناسب عرضه می شود و روزانه حدود 200 خانوار از آن بازدید و خرید می کنند.
وی افزود: این نمایشگاه با هدف حمایت از تولید کنندگان داخلی، مقابله با جنگ نرم و معرفی محصولات و نوشت افزار ایرانی اسلامی دایر شده و تصاویری از شهدای دفاع مقدس و شخصیت های فرهنگی و علمی ایران اسلامی بر روی آنها نقش بسته است.
وی بیان کرد: نمایشگاه نوشت افزار ایرانی اسلامی آستارا از ساعت 10 تا 21 ، تا هفتم مهرماه دایر خواهد بود و الگوگیری از شخصیت های ملی در طراحی طرح روی جلد اقلام فرهنگی، استقبال دانش آموزان و اولیای آنها را درپی داشته است.
حبیب زاده با قدردانی از همکاری اداره آموزش و پرورش و سپاه ناحیه آستارا در برپایی این نمایشگاه، به لحاظ استقبال پرشور مردم و مسافران بر برگزاری نمایشگاه دائمی اقلام فرهنگی و نوشت افزار ایرانی اسلامی در این شهرستان تاکید کرد.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت و به عنوان یکی از 20 شهر گردشگرپذیر کشور در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.آیین معنوی عمامه گذاری طلاب به مناسبت عیدغدیر با حضور جمعی از مسئولان و شخصیت های علمی و فرهنگی آستارا در حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج) این شهرستان، با عمامه گذاری و ملبس شدن 11 طلبه دانش آموخته برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام ناصر صالحی مدیر حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج) آستارا روز سه شنبه در این آیین گفت: حوزه علمیه آستارا در سال 1368 تاسیس شد و با احداث ساختمان فعلی به مساحت سه هزار مترمربع در سال 1372، فعالیت چشم گیر خود را آغاز کرد و مورد استقبال و توجه طالبان علم و فضل قرار گرفت.
وی افزود: در گذشته بیشتر طلاب این شهرستان غیر بومی بودند اما اینک بیش از 90 درصد طلبه های جذب شده به این مرکز دینی از اهالی آستارا هستند و تبلیغ و معرفی ظرفیت های علمی حوزه، توجه و استقبال بیش از پیش اهالی را سبب شده است.
وی بیان کرد: مردم آستارا ولایتمدار و دیندار هستند و در سال جاری، 75 طلبه در حوزه علمیه این شهرستان به فراگیری علوم حوزوی مشغول هستند.
حجت الاسلام صالحی ادامه داد: در حوزه علمیه آستارا امکان تحصیل در شش پایه سطح یک فراهم است و امیدواریم با همکاری امام جمعه و دیگر مسئولان شهرستانی و استانی، زمینه تحصیل در سطح دو نیز برای ارتقای درجه علمی این حوزه فراهم شود.
او گفت: با توجه به ظرفیت فرهنگی موجود در آستارا ایجاد حوزه علمیه خواهران در این شهرستان ضروری است و تحقق آن، همت مسئولان را می طلبد.
مدیر حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج) آستارا افزود: مردم همه جا از حوزه های علمیه حمایت می کنند و توسعه امکانات و ارتقای سطح کیفی آنها منوط به حمایت مردم است و به یقین با پشتیبانی و مشارکت اهالی آگاه آستارا، توسعه و ترقی بیشتر مراکز علمی این شهرستان را شاهد خواهیم بود.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشار دهنده: امیرحسین کبیری
7105 / 7124/2007
رقابت های رباتیک کودکان و نوجوانان آستارا به منظور سنجش توانمندی آنان در ساخت ربات ها با شرکت 16 نفر در مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان برگزار شد.

مسئول مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا عصر دوشنبه در پایان این رقابت ها به خبرنگار ایرنا گفت: شرکت کنندگان در این رقابت ها با استفاده از ربات های جنگجو، هوشمند و آتش نشان در چهار بخش قدرتی، طناب کشی، جابجایی مکعب و جنگ ربات ها با همدیگر به رقابت پرداختند.
صابر فرضی زاد افزود: در پایان مسابقه رباتیک به سه نفر از شرکت کنندگانی که امتیاز بالایی کسب کرده بودند جوایزی اهدا شد.
وی اظهار کرد: در تابستان امسال برای نخستین بار کلاس های فرهنگی، هنری و علمی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دو نوبت صبح و عصر دایر بود و با توجه به شرکت 400 کودک و نوجوان در 22 کلاس، میزان استقبال از کلاس ها نسبت به سال قبل 60 درصد رشد داشته است.
وی بیان کرد: ترویج فرهنگ و ارتقای میزان کتابخوانی محور فعالیت های کانون است و استقبال کودکان و نوجوانان شش تا 17 ساله از برنامه های کتابخوانی کانون در سال جاری چشمگیر بود.
فرضی زاد قصه گویی، قالی بافی، عکاسی، کاردستی، نقاشی، سفالگری، خوشنویسی، نمایش عروسکی، رباتیک و موسیقی را از مهمترین کلاس های علمی، فرهنگی و هنری کانون برشمرد که بخش عمده آنها در فصل پاییز دایر می شود.
او ادامه داد : کانون پرورش فکری تنها متولی رسمی امور فرهنگی و هنری کودکان و نوجوانان است که با در نظر گرفتن شرایط فکری و روحی جامعه هدف، جهت بارور کردن استعداد آنها فضای صمیمی و شاد و مربیان مجرب را تامین می کند و خانواده ها باید با شناسایی استعدادهای فرزندانشان نسبت به نام نویسی آنها اقدام کنند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان واقع شده و حدود سه هزار و 500 نفر در مراکز شماره یک و دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان عضو هستند.مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا گفت: به منظور ارتقای سطح سلامت و توانمندی خود مراقبتی دانش آموزان آستارا، طرح مروجین سلامت از اول مهرماه در 30 مدرسه این شهرستان اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسین احمدی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران آستارا افزود: الفبای بهداشت و سلامت باید از مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود تا جامعه از هرگونه بیماری و آلودگی مصون باشد.
وی با تقدیر از واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت و درمان آستارا اظهار کرد: معاینات مقدماتی پزشکی دانش آموزان ابتدایی از تیرماه آغاز شده است و معاینات دانش آموزان سایر مقاطع نیز از مهرماه به منظور اطمینان از سلامت جسمی آنها در مراکز بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: برنامه های خود مراقبتی همواره مورد توجه و استقبال دانش آموزان آستارا قرار می گیرد و تشکیل شورای ارتقای سلامت در بین آنها، برگزاری همایش در مدارس متوسطه دوم به منظور جذب سفیران سلامت و آموزش های مختلف بهداشتی از برنامه های ترویج خود مراقبتی در واحدهای آموزشی این شهرستان خواهد بود.
احمدی ادامه داد: به علت اهمیت سلامت دانش آموزان و به منظور جلوگیری از کمبود ریزمغذی ها در بدن آنها، طرح مکمل یاری آنها با توزیع قرص ها و ویتامن های مربوطه در بین دانش آموزان دختر مقطع متوسطه دوره اول و دوم اجرا خواهد شد.
او گفت: برای اجرای این طرح در شهرستان آستارا بالغ بر 100 میلیون ریال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هزینه خواهد شد.
در سال تحصیلی گذشته 15 هزار و 461 دانش آموز در 189 آموزشگاه دولتی و غیردولتی آستارا به تحصیل پرداختند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
فرمانده نیروی انتظامی آستارا از کشف و ضبط بیش از سه میلیون نخ سیگار خارجی قاچاق و دستگیری دو قاچاقچی در این رابطه در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ رسول عزیزی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ماموران ایستگاه بازرسی سه راه قلعه در محور مواصلاتی اردبیل - آستارا در بازرسی از داخل یک کامیون، سه میلیون و 379 هزار نخ سیگار قاچاق کشف و ضبط کردند.
وی افزود: ارزش اقتصادی این مقدار سیگار قاچاق شش میلیارد و 82 میلیون و 200 هزار ریال برآورد می شود و در این رابطه خودروی مورد نظر توقیف و دو نفر قاچاقچی 37 و 41 ساله دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی اظهار کرد: چند روز قبل یک قاچاقچی سابقه دار مواد مخدر نیز که قصد توزیع مواد در آستارا را داشت با هوشیاری پلیس مواد مخدر شناسایی و دستگیر شد.
سرهنگ عزیزی بیان کرد: ماموران پس از دستگیری این متهم 40 ساله به بازرسی از داخل خودروی وی پرداخته و یک کیلوگرم ماده مخدر از نوع هروئین را کشف کردند.
او ادامه داد: این متهم باسابقه که دارای 15 فقره پرونده مربوط به حمل و نگهداری مواد مخدر و سرقت است به همراه پرونده مربوطه به محاکم قضایی تحویل داده شد.
فرمانده نیروی انتظامی آستارا گفت: هوشیاری پلیس و همکاری مردم فهیم و بصیر آستارا اجازه حضور و فعالیت به سوداگران موادمخدر را در این شهرستان نخواهد داد.
شهرستان آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.معاون هماهنگی و امور اجرایی ستادسرشماری عمومی نفوس و مسکن آستارا گفت: ثبت یا دادن آمار درست در سرشماری هرگز به قطع یارانه منجر نخواهد شد و همگان باید با دادن اطلاعات بروز، مسوولان را در برنامه ریزی برای توسعه بیشتر کشور یاری کنیم.

به گزارش خبر نگار ایرنا، وحیدپورحضرت، روز دوشنبه در جلسه هماهنگی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 در اجتماع دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی آستارا افزود: مبنای توسعه و عمران کشور آمار صحیح است و اعتبارات دستگاه های اجرایی و بخش های مختلف این شهرستان نیز بر اساس آمار ارایه شده از سوی مردم، تامین و توزیع می شود.
وی اظهار کرد: اعتبارات اختصاص یافته از محل ارزش افزوده در دولت تدبیر و امید در توسعه روستاهای آستارا نقش موثری داشته است و می توان با دادن آمار و اطلاعات به روز و واقعی، دست مسوولان را برای تخصیص اعتبارات بیشتر به مناطق مختلف این شهرستان بازتر کرد.
وی بیان کرد: از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستاهای آستارا انتظار می رود ضمن پیشگام شدن در نام نویسی اینترنتی خود و خانواده هایشان، مردم را به این کار ترغیب کرده و زمینه مشارکت کامل اهالی را در سرشماری پیش رو فراهم کنند.
در ادامه این جلسه کارشناسان و مسوولان بخش های مختلف ستادسرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 آستارا، نقطه نظرات خود را در خصوص حوزه فعالیت خود ارایه کردند.
مرحله نخست سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 از سوم تا 24 مهرماه به شیوه اینترنتی و با مراجعه مردم به سامانه مربوطه و مرحله بعدی آن از 25 مهر تا 25 آبان ماه با مراجعه ماموران سرشماری به منازل مردم، انجام خواهد شد.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار-یوسف هدایتی** انتشار دهنده: نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا از برگزاری دومین جشنواره غذاهای محلی با هدف معرفی تنوع خوراکی های بومی این شهرستان در ششم مهرماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، پردل امیری نژاد روز یکشنبه در جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره غذاهای محلی در مهمانسرای جهانگردی آستارا گفت: در این جشنواره همزمان با روز جهانی گردشگری 24 سفره غذا برای معرفی تنوع غذایی استان گیلان در سالن ورزشی انقلاب اسلامی آستارا گسترده خواهد شد.
وی افزود: جشنواره های غذاهای سنتی و محلی بهترین فرصت برای همراه و آشنا کردن گردشگران آستارا با خوراکی های محلی این شهرستان است و عرضه آثار هنرمندان صنایع دستی، برگزاری بازی های بومی محلی و اجرای موسیقی سنتی از بخش های جنبی این جشنواره فرهنگی خواهد بود.
وی اظهار کرد: از شمال تا جنوب استان گیلان به سبب تنوع اقلیم و قومیت ها با غذاهای مختلفی مواجه هستیم و شهرستان آستارا در غرب این استان به لحاظ موقعیت گردشگری، می تواند نقش عمده ای را در معرفی خوراکی های استان ایفا کند.
امیری نژاد بیان کرد: گردشگری غذا از انواع شناخته شده صنعت گردشگری درجهان است و بعد از جاذبه های طبیعی و خدادادی، انواع غذاهای محلی هر منطقه در جذب و ماندگاری مسافران اهمیت دارد.
او ادامه داد: غذا فقط برای رفع گرسنگی انسان نیست بلکه فرهنگ، آداب و رسوم مردم بومی یک منطقه را معرفی می کند و یکی از معیارهای مهم مسافران برای انتخاب مقصد سفرها محسوب می شود.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان 170 نوع غذای محلی را در این استان شناسایی کرده است و بخش قابل توجهی از آنها در شهرستان آستارا طبخ می شود.
لونگی مرغ محلی، قورما، لونگی ماهی سفید، چغیرتما، باستیرما پلو، برانی پلو، مسما و آش دوغ از جمله مهم ترین غذاهای محلی شهرستان آستارا است.
این شهرستان در شمال غربی استان گیلان به لحاظ جاذبه های گردشگری متعدد، سالانه تردد بالغ بر شش میلیون گردشگر داخلی و 800 هزار گردشگر خارجی را شاهد است.
خبرنگار:یوسف هدایتی **انتشار دهنده : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عزل شهردار چوبر

تاریخ:یکشنبه 28 شهریور 1395-07:32 ب.ظ

عزل شهردار چوبر
براساس صورتجلسه شماره ۱۶۴ مورخ ۹۵/۶/۸ و مصوبه شماره ۱۶۷ مورخ ۹۵/۶/۲۰ شورای اسلامی شهر چوبر(و با حضور نماینده تام الاختیار فرمانداری شهرستان تالش جناب آقای سعید شریفی) آقای سید یونس هاشمی از سمت شهردار عزل و آقای سید حمزه موسوی به عنوان سرپرست شهرداری چوبر منصوب گردید‌.
پ.ن:هفته پیش صریح خبر از عزل شهردار بر اساس مصوبه و قانون  خبر داد و اقای هاشمی شهردار چوبر ان را تکذیب کرد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فروش ویلایی دو طبقه در آستارا استان گیلان

تاریخ:یکشنبه 28 شهریور 1395-07:07 ب.ظ

فروش ویلایی دو طبقه در آستارا استان گیلان
ویلایی دو طبقه با زمین 240متر  با زیر بنا 120متر هر طبقه  با 100متر باغچه بفروش می رسد با
آب برق و گاز و تلفن  در 500متری رودخانه كانرود   روبروی  مجتمع ساحلی صدف سیبلی واقع در ترك محله سیبلی  كوچه شهید فلاحتی
قیمت :دویست میلیون تومان  
تماس :09112850112داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نماینده آستارا : شرایط ادامه تحصیل دانش آموزان برخی روستاهای شهرستان تامین شود

تاریخ:یکشنبه 28 شهریور 1395-06:48 ب.ظ

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: در برخی از روستاهای محروم این شهرستان شرایط ادامه تحصیل دانش آموزان مهیا نیست و باید با ایجاد مدارس جدید، زمینه آموزش فرزندان روستاییان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ولی داداشی روز یکشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش آستارا افزود: در تعدادی از روستاهای محروم شهرستان آستارا فقط تا مقطع ابتدایی امکان تحصیل فراهم است و می توان با احداث مدارس جدید یا تکمیل و بازسازی مدارس قدیمی زمینه ادامه تحصیل دانش آموزان را فراهم کرد.
وی اظهار کرد: روستاییان نباید از امکانات تحصیلی محروم شوند و فاصله زیاد برخی از روستاها با مرکز شهر و نبود فضای آموزشی از مهم ترین دلایلی است که دانش آموزان آن مناطق به تحصیل تا پایان مقطع ابتدایی اکتفا می کنند.
وی بیان کرد: امسال به منظور محروم نماندن دانش آموزان از تحصیل به صورت موقتی و با مشارکت خیران و نیکوکاران، بخش عمده ای از هزینه سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان تعدادی از روستاهای آستارا تامین می شود.
داداشی ادامه داد: امید داریم با اختصاص اعتبارات مناسب از سوی دولت احداث مراکز آموزشی جدید برای روستاهای محروم نظیر مشند، شاغوله و زره ژیه شهرستان آستارا را شاهد باشیم.
او گفت: نهادینه کردن مفاهیم دینی و اعتقادی در مدارس لازم است و نهادها و دستگاه های دولتی به منظور تبیین بسیاری از مهارت های زندگی با آموزش و پرورش مشارکت می کنند..
در سال تحصیلی گذشته 15 هزار و 461 دانش آموز در 189 آموزشگاه دولتی و غیردولتی آستارا به تحصیل پرداختند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار:یوسف هدایتی**انتشار دهنده : نصراله ابراهیمی

فرماندار آستارا گفت: تعدادی از چهره ها و شخصیت های فرهنگی برای مدیریت موزه فرهنگ و آموزش حکیم نظامی این شهرستان اعلام آمادگی کرده اند و مدیریت هیات امنایی آنها موجب تقویت موزه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیروس شفقی روز یکشنبه در شورای آموزش و پرورش شهرستان آستارا گفت: مدرسه تاریخی حکیم نظامی آستارا شناسنامه فرهنگی این شهرستان محسوب می شود و دولت با تبدیل این مدرسه به موزه، بخشی ازهویت و پیشینه فرهنگی این شهرستان را احیا کرد.
وی افزود: حضور چهره های متعدد فرهنگی در ترکیب هیات امنا برای مدیریت موزه حکیم نظامی آستارا، رغبت بیشتر مردم را برای تقویت ابعاد مختلف آن فراهم خواهد کرد.
وی از شهروندان آستارایی خواست برای تقویت و نمایان شدن ظرفیت حقیقی موزه تخصصی فرهنگ و آموزش این شهرستان، اسناد و مدارک فرهنگی و تاریخی خود را به متولیان آن تحویل دهند.
شفقی بیان کرد: دولت اقدامات عمرانی زیادی را در زمینه ساخت مدرسه در آستارا انجام داده است و همچنان بر حسب نیازمنطقه، ایجاد فضاهای آموزشی جدید در روستاهای آستارا در دستور کار دولت قرار دارد.
امام جمعه شهرستان آستارا نیز در این جلسه گفت: توجه به مقوله پرورش در سطح مدارس ضروری است و به موازات مسائل آموزشی باید به مقوله پرورش دانش آموزان هم توجه شود.
حجت الاسلام کاظم حافظ افزود: دروس دین و زندگی و معارف اسلامی در سطح مدارس و دانشگاه ها از اهمیت برخوردار هستند و در انتخاب معلمان و استادان این دروس باید دقت نظر ویژه ای صورت بگیرد.
وی اظهار کرد: کلاس های پرورشی نباید جنبه وقت گذرانی داشته باشد بلکه از آنجائیکه پایه های سبک زندگی اسلامی در این کلاس های اخلاقی و پرورشی می تواند شکل بگیرد، باید مهم شمرده شوند.
وی بیان کرد: مقطع ابتدایی در مقایسه با سایر مقاطع تحصیلی اهمیت خاصی دارد و شایسته است متولیان آموزش و پرورش به آن توجه ویژه ای داشته باشند.
مدرسه حکیم نظامی در سال 1287 هجری خورشیدی بنیان گذاشته شده و به شماره 15220 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تدریس نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو در سال های ابتدایی 1300 هجری خورشیدی و دانش آموختگی شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و ادبی کشور از مواردی است که به اهمیت این مدرسه افزوده است.
مدرسه تاریخی حکیم نظامی با دارا بودن حیاط بزرگ، بام های سفالی، در و پنجره های چوبی و شومینه های چدنی ترکیبی از معماری اصیل و بومی منطقه را در خود دارد.
این مدرسه در اوایل سال جاری تبدیل به موزه تخصصی فرهنگ و آموزش آستارا شد.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی **انتشار دهنده : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070مدیر آموزش و پرورش آستارا از تکمیل بسیاری از طرح های آموزشی نیمه تمام این شهرستان در دولت تدبیر و امید خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد جعفر هاشمی روز یکشنبه در جمع کارکنان آموزش و پرورش و مسئولان محلی آستارا گفت: بسیاری از طرح های آموزشی نیمه تمام آستارا به روستاهای این شهرستان متعلق بود و مدرسه های شش کلاسه عنبران، کرده سرا، سهراب محله، عباس آباد، 12 کلاسه کریم زاده در لوندویل و سه کلاسه هودول از جمله طرح هایی است که در دولت تدبیر و امید تکمیل و به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: ایجاد زیر ساخت های آموزشی تاثیر مثبتی در تحصیل دانش آموزان دارد؛ به منظور تامین هنرستان مستقل دخترانه برای آستارا، هنرستان فاطمیه با بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است و در سال جاری تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
وی بیان کرد: امسال هفت دانش آموز از آستارا در کنکور سراسری رتبه زیر یکهزار را کسب کردند و حدود 15 دانش آموز دیگر در رشته پزشکی قبول شدند.
هاشمی ادامه داد: مدرسه تاریخی حکیم نظامی برای تبدیل به موزه، مرمت و بازسازی می شود و برای این اقدام فرهنگی دو میلیارد ریال هزینه شده است.
او گفت: 493 کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در آستارا آماده شده است و تاکنون 14 هزار نفر در مدارس این شهرستان برای سال تحصیلی 96-95 نام نویسی کرده اند و پیش بینی می شود این آمار تا سقف 16 هزار نفر افزایش یابد.
مدیرآموزش و پرورش آستارا افزود: جشن آغاز سال تحصیلی در چهارمدرسه پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه دوره اول و متوسطه دوره دوم با هدف ایجاد فضای شاد و صمیمی برگزار خواهد شد.
در سال تحصیلی گذشته 15 هزار و 461 دانش آموز در 189 آموزشگاه دولتی و غیردولتی آستارا به تحصیل پرداختند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی **انتشار دهنده : نصراله ابراهیمیفرماندار شهرستان آستارا گفت: عرشه گذاری و مراحل پایانی پل ریلی اتصال آستارای ایران به آستارای جمهوری آذربایجان بر فراز رودخانه مرزی در حال انجام است و عملیات احداث راه آهنی ارتباط این دو کشور نیز پیشرفت مطلوبی دارد.

سیروس شفقی عصر روز یکشنبه در بازدید از آغازعملیات عرشه گذاری پل ریلی آستارا - آستارا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی یک و نیم ماه آینده طرح پل ریلی آستارا - آستارا به اتمام خواهد رسید و حدود پنج و نیم کیلومتر از مجموع هشت کیلومتر خط ریلی جمهوری آذربایجان نیز در خاک آن کشور انجام شده است.
وی اظهار کرد: ادامه احداث راه آهن در آستارای ایران به امتداد دو و نیم کیلومتر در هفته آینده آغاز می شود و کارگاه عوامل اجرایی آن تجهیز و نقشه برداری های لازم جهت تملک اراضی مورد نیاز در روستای باغچه سرای آستارا انجام شده است.
وی میزان اعتبار لازم برای اجرای فاز نخست طرح راه آهن آستارا را یکهزار میلیارد ریال برآورد کرد و از اجرای مسیرهای روگذر همزمان با احداث راه آهن مذکور خبر داد.
براساس توافق مسوولان دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در قالب کمیسیون همکاری های اقتصادی دو کشور مبنی بر توسعه تجارت بین المللی، عملیات مشترک احداث پل ریلی آستارا - آستارا اول اردیبهشت ماه سال جاری بر فراز رودخانه مرزی آستاراچای با امتداد 80 متر آغاز شد و جمهوری آذربایجان به تکمیل هشت کیلومتر خط آهن در خاک خود و جمهوری اسلامی ایران به احداث دو و نیم کیلومتر خط آهن و بارانداز در شهرستان آستارا متعهد شدند.
خط آهن قزوین - رشت نیز به عنوان بخش دیگری از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال - جنوب ایران در حال پیگیری و اجراست و به خط آهن آستارا متصل خواهد شد.
شهرستان آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی**انتشار دهنده : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070

فرمانده نیروی انتظامی آستارا از کشف و ضبط بیش از دو تن محموله تخم مرغ غیرقابل استفاده و تاریخ مصرف گذشته، در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ رسول عزیزی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ماموران انتظامی ایستگاه بازرسی سه راه قلعه، هنگام کنترل محور مواصلاتی اردبیل - آستارا به یک دستگاه خودروی کامیون مشکوک شده و آن را متوقف کردند.
وی افزود: در بازرسی از این خودرو دو هزار و 320 کیلوگرم تخم مرغ به ارزش تقریبی 140 میلیون ریال که به علت نگهداری در شرایط نامناسب و بسته بندی های غیربهداشتی غیرقابل مصرف بود کشف و ضبط، یک نفر در این رابطه دستگیر و محموله تخم مرغ به شبکه دامپزشکی آستارا تحویل داده شد.
وی از شهروندان و مسافران آستارا خواست هنگام خرید فرآورده های خام دامی به تاریخ تولید و انقضای مصرف آنها دقت و حتی الامکان از تخم مرغ های دارای نشان و بسته بندی مناسب استفاده کنند.
عزیزی اظهار کرد: پلیس ضامن امنیت عمومی است و با هرگونه اقدامی که بهداشت عمومی و سلامت مردم را به خطر اندازد، برابر قانون برخورد می کند.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت به عنوان یکی از 20 شهر گردشگرپذیر کشور در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.
خبرنگار-یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی

معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرمانداری آستارا تسهیل تردد در حاشیه بازارچه مرزی، رفع سدمعبر در معابر و اصلاح مسیرهای حادثه خیز این شهرستان را، برای استقبال از موج پایانی مسافران تابستانی خواستارشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وحید پورحضرت روز شنبه در جلسه شورای ترافیک شهرستان آستارا گفت: با توجه به اینکه بسیاری از گردشگران هنگام ورود به آستارا بازارچه ساحلی را به عنوان مقصد نخست خود انتخاب می کنند، تسهیل بار ترافیکی آن منطقه ضروری است.
وی افزود: بسیاری از اغذیه فروشی ها در حاشیه خیابان روبروی بازارچه ساحلی با ایجاد سد معبر و گره های ترافیکی باعث رنجش خاطر شهروندان و مسافران می شوند و شهرداری و نیروی انتظامی باید نسبت به رفع سد معبر در آن محل اقدام کنند.
وی اظهار کرد: تسهیل تردد مسافران داخلی و خارجی در پایانه مرزی ضروری است و هم زمان با تعطیلات پایان تابستان، بسیاری از مسافران از مرز زمینی آستارا تردد می کنند و آماده کردن شرایط مناسب برای تردد آسان آنها باید مورد توجه قرار بگیرد.
پورحضرت در آستانه آغاز سال تحصیلی از متولیان امر در شورای ترافیک خواست نسبت به نصب علائم هشدار و خط کشی در خیابان های رو بروی مدارس آستارا اقدام کنند.
او محورهای آستارا - اردبیل و آستارا - تالش را از پرتردد ترین مسیرهای کشور خواند و آماده باش نیروهای پلیس راه، ماموران راهداری و نیروهای مرزبانی را در آن محورها خواستار شد.
معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرمانداری آستارا بیان کرد: کیلومتر 12 محور آستارا - آقچای از نقاط حادثه خیز در حوزه استحفاظی شهرستان آستاراست و باید اداره راه و شهرسازی نسبت به تعریض و اصلاح آن اقدام کند.
فرمانده پلیس راه آستارا - تالش نیز در این جلسه گفت: در هفته اخیر نبود دید کافی یک خودروی سواری پژو در منطقه کشفی محور آستارا - اردبیل، به برخورد با دو عابر پیاده و کشته شدن آنها منجر شد.
سرگرد محمود امیدی افزود: تامین روشنایی منطقه مذکور و سه راهی شالیزار واقع در محور اصلی آستارا - اردبیل ضروری است که می توان با انجام آن از میزان تصادفات جاده ای کاست.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در 200 کیلومتری غرب رشت، مرکز استان گیلان واقع شده و با حدود پنج هزار واحد تجاری که بیشتر در بازارچه ساحلی متمرکز شده است، به عنوان یکی از 20 شهر گردشگرپذیر کشور همه ساله پذیرای میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.
خبرنگار-یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی

رئیس اداره بهزیستی آستارا گفت: در راستای تحقق یکی از آرمان های انقلاب اسلامی و با حمایت دولت، خانواده های دارای دو معلول تحت پوشش اداره بهزیستی این شهرستان صاحب خانه می شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نازنین شهبازی روز شنبه در جمع معتمدین و اعضای شورای مشارکت های مردمی اداره بهزیستی آستارا افزود: اجرای برنامه های مختلف بهزیستی در این شهرستان به منظور حمایت از نیازمندان و مددجویان فاقد مسکن، با کمک معتمدین آغاز شده است.
وی اظهار کرد: طرح جهاد مسکن بهزیستی شهرستان آستارا در راستای تحقق یکی از آرمان های انقلاب اسلامی است و مطابق برنامه ریزی های به عمل آمده، ظرف یک سال آینده مددجویان فاقد مسکن بهزیستی این شهرستان صاحب سرپناه خواهندشد.
وی بیان کرد: به این منظور شناسایی خانواده های دارای دو معلول و بیشتر در آستارا آغاز شده و اداره بهزیستی این شهرستان به آنها در صورت نداشتن مسکن علاوه بر 180 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض، 180 میلیون ریال تسهیلات دیگر نیز با نرخ سود پایین برای خانه دارشدن آنها اعطا می کند.
شهبازی ادامه داد: اداره بهزیستی آستارا با مشارکت فرمانداری، بخشداری ها و دهیاران این شهرستان شناسایی سایر مددجویان فاقد مسکن را نیز آغاز کرده است و سال گذشته از سوی این اداره به پنج خانوار مددجو در مجموع یک میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض برای تکمیل خانه های مسکونی آنها اعطا کرد.
در ادامه این نشست، احکام مسئولیت معتمدین بهزیستی آستارا اهدا شد.
در حوزه اموراجتماعی و توانبخشی اداره بهزیستی آستارا 700 خانوار تحت حمایت، ساماندهی شده است.
این شهرستان با 86 هزار نفرجمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.
خبرنگار-یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070

اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا با اجرای مشاعره و ترنم سروده های استاد شهریار، روز شعر و ادب فارسی را گرامی داشتند.

میترا پوربهرام مسئول مرکز شماره دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا، عصر شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این نشست ادبی با حضور جمعی از اعضای کانون و والدین آنها برگزار شد و بعد از مشاعره شرکت کنندگان با یکدیگر، از برترین ها تجلیل به عمل آمد.
وی افزود: کشف و پرورش استعدادهای هنری و ادبی در دوران کودکی و نوجوانی مهم است و از نهادهای فرهنگی انتظار داریم به بالندگی و رشد برگزیدگان جشنواره ها و مسابقات شعر کودک و نوجوان، توجه بیشتری داشته باشند.
وی اظهار کرد: مرکز شماره دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا حدود هزار و 300 نفر عضو دارد و از آنجاییکه شعر و ادب با گوشت، پوست و استخوان ایرانیان عجین است، استفاده از سروده ها و شعرهای مفید در ظهور قابلیت های نهفته کودکان و نوجوانان تاثیر زیادی دارد.
سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در سال 1285 خورشیدی در تبریز به دنیا آمد و در 1367 روی در نقاب خاک کشید و روز خاموشی وی را روز شعر و ادب فارسی نام گذاری کرده اند.
منظومه حیدربابایه سلام به عنوان یکی ازشاهکارهای استاد شهریار به بیش از 80 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.
خبرنگار-یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی
/6070/7105 / 7124

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مهندس سید یونس هاشمی ریس دفتر نماینده آستارا شد

تاریخ:شنبه 27 شهریور 1395-07:11 ب.ظ

مهندس سید یونس هاشمی بانظر اِجماعیِ  مشاورانِ نماینده مردم شریف شهرستان آستارابه عنوان رئیس دفتر مراجعات مردمی نماینده انتخاب و معرفی گردیدند.
امور رسانه و ارتباطاتِ دفتر مراجعات مردمی نماینده آستارا، ضمن تقدیر و تشکر از زحمات رئیس دفتر سابق، جناب آقای مهندس علی مهدوی برای مهندس سیدیونس هاشمی آرزوی توفیق و موفقیت روز افزون را دارد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

امام جمعه آستارا: وحدت ملت عامل پیروزی در جنگ بود / اجرای 68برنامه در هفته دفاع مقدس در آستارا

تاریخ:شنبه 27 شهریور 1395-07:04 ب.ظ

امام جمعه آستارا گفت: مهمترین عامل پیروزی ایران در هشت سال دفاع مقدس وحدت ملت زیر پرچم ولایت بود و این اتحاد ناگسستنی، جبهه کفر را به زانو درآورد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام کاظم حافظ نیا روز شنبه در جلسه هماهنگی برنامه های هفته دفاع مقدس در سپاه ناحیه آستارا افزود: در جنگ تحمیلی نیروهای نظامی، بسیج و مردم در کنار یکدیگر برای دستیابی به یک آرمان و هدف مشترک جنگیدند.
وی اظهار کرد: هفته دفاع مقدس یادآور هشت سال مقاومت و ایستادگی ملت آگاه و بصیر ایران در برابر ابر قدرت های دنیاست.
وی بیان کرد: آثار و برکات هشت سال دفاع مقدس برای ملت ایران اسلامی بی شمار است و شکوفایی استعدادها و خلاقیت ها، رشد باورها و اعتقادات دینی، تبلور تفکر بسیجی، تحول در صنایع دفاعی و تحکیم وحدت ملی از جمله برکات دفاع مقدس است.
حجت الاسلام حافظ نیا ادامه داد: تکیه بر سلاح ایمان و اعتقاد دینی پیروزی حق بر باطل را سبب می شود و امروز به برکت خون شهدا، خودباوری و اعتماد به نفس در برابر قدرت های بزرگ ایستاده ایم و عزت و استقلال را به معنای واقعی لمس می کنیم.
سرهنگ پاسدار جهانبخش آرمان فرمانده ناحیه سپاه آستارا نیز در این جلسه گفت: هفته دفاع مقدس فرصتی برای توجه به ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی است و باید با اجرای برنامه های مختلف ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، فرهنگ ناب دفاع مقدس را در جامعه اسلامی نهادینه کنیم.
وی افزود: باهدف تبیین و تشریح رشادت ها و مقاومت های رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی، 68 برنامه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در هفته دفاع مقدس در شهرستان آستارا برگزار خواهد شد.
وی اظهار کرد: ملت ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس ثابت کردند که با ایثار و مقاومت می توان در برابر قدرت های بزرگ دنیا ایستاد و این روحیه همچنان پشتوانه پیشرفت و توسعه کشور است.
وی برگزاری یادواره های شهدا در سطح مساجد و محلات، صبحگاه مشترک نیروهای مسلح، ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم و تجلیل از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را از برنامه های مهم هفته دفاع مقدس در شهرستان آستارا عنوان کرد.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و 160 شهید والامقام را به میهن اسلامی تقدیم کرده است.
خبرنگار- یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی


فعالان بخش اقتصادی گیلان در قالب هیات تجاری این استان، با هدف ارتقای مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان، امروز (شنبه) از مرز آستارا به باکو عازم شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا رئیس هیات تجاری بازرگانان گیلان در جمع خبرنگاران در آستارا گفت: در این سفر 25 نفر از فعالان بخش خصوصی از جمله رئیس اتاق اصناف، بازرگانان و تولیدکنندگان استان حضور دارند و ارتقای مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان و توجه به عملکرد مرکز تجاری آن کشور از هدف های عمده این سفر سه روزه است.
علی خودکار افزود: دولت در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بر تقویت صادرات تاکید دارد و این هیات تجاری پس از بازدید از مراکز تجاری جمهوری آذربایجان، نشست مشترکی با فعالان تجاری آن کشور خواهد داشت و امیدواریم با توافقات صورت گرفته، رونق تولیدات و صادرات را در منطقه شاهد باشیم.
وی اظهار کرد: استان هایی که در نوار مرزی کشور قرار دارند، از مرکز تجاری باکو بازدید کرده اند و گیلان سومین استان ایران است که هیات تجاری آن به جمهوری آذربایجان عازم می شود.
شهرستان بندر آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان با سالانه حدود 800 هزار تردد مسافر داخلی و خارجی، سومین مرز پرتردد کشور است.
اداره کل گمرک آستارا رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه اول صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد؛ در پنج ماه امسال 145 هزار تن کالا به ارزش اقتصادی 73 میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شده است.
*خبرنگار-یوسف هدایتی* دبیر - کبیری*


نمایشگاه آثار خوشنویسان استان اردبیل به مناسبت دهه امامت و ولایت با حضور جمعی از مسوولان و هنرمندان در گالری معراج اداره فرهنگ و ارشاداسلامی آستارا گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه آستارا، روز شنبه در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: خط خوش نشانگر ضمیر پاک است و تلاش استادان خوشنویسی، انگیزه فعالیت و بالندگی بیشتر را برای هنرجویان و هنرمندان جوان این رشته فراهم می کند.
وی افزود: هنرمندان روحیه لطیفی دارند و انتشار آثار هنری آنان موجی از احساسات ظریف و لطیف را در جامعه ایجاد می کند.
ابوطالب جوان رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی آستارا نیز همکاری هنری خوشنویسان این شهرستان با خطاطان استان اردبیل را موجب بالندگی و پیشرفت هنر خوشنویسی دانست.
وی گفت: نمایشگاه خوشنویسی آستارا با نمایش 40 اثر از خوشنویسان استان اردبیل با هدف ترویج فرهنگ دینی دایر شده است و تا پایان دهه امامت و ولایت، دایر است .
حسن معترض رئیس انجمن خوشنویسان استان اردبیل نیز در این مراسم گفت: اوج و فرود قلم در خوشنویسی منطبق بر روحیات ظریف ایرانیان است و رقص و سماع عارفان را تجلی می کند.
وی افزود: آثار نستعلیق، شکسته، خط نقاشی، نسخ، سیاه مشق، چلیپا و سطرنویسی خوشنویسان استان اردبیل در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است.
شهرستان آستارا در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070

رئیس اداره هواشناسی آستارا میزان بارش باران در 48 ساعت گذشته در این شهرستان را 86 میلیمتر اعلام کرد و از تداوم بارندگی ها تا فردا یکشنبه خبر داد.

فردین فرتوت نیا روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با ورود جریانات ناپایدار جوی به مناطق شمال غرب کشور، بارش های متناوب در شهرستان آستارا آغاز و غافلگیری مسافران را موجب شده است.
وی افزود: بارش های 48 ساعت گذشته در برخی از مناطق شهری و روستایی موجب آبگرفتگی شد؛ دمای فعلی هوای آستارا 20 درجه سانتیگراد است و نسبت به 48 ساعت گذشته، پنج درجه کاهش یافته است.
وی اظهار کرد: در پی بارش های اخیر میزان رطوبت فعلی هوای این شهرستان 94 درصد است و وضعیت جوی به همراه بارش متناوب باران تا فردا (یکشنبه) در منطقه ادامه خواهد داشت.
فرتوت نیا بیان کرد: وضعیت هوای آستارا برای فردا ابری و در برخی از ساعات توام با بارندگی خواهدبود اما برای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری، جوی آرام را پیش بینی می کنیم.
او ادامه داد: با شدت یافتن بارش ها برای امشب و فردا صبح، آبگرفتگی معابر و بالا آمدن آب رودخانه ها دور از انتظار نیست و دریا نیز امروز و فردا برای شنا و صید نامناسب است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با یک هزار و 200 میلیمتر بارش سالانه، جزو پرباران ترین مناطق ایران محسوب می شود.
آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار- یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی

پنجمین نشست کتابخوان آستارا با معرفی 20 اثر از شاعران و نویسندگان برجسته ایران و سایر کشورهای جهان در کتابخانه عمومی پیامبراعظم (ص) این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، رئیس نهاد کتابخانه های عمومی آستارا روز جمعه در این نشست گفت: عمل به طرح های جدید کتابخوانی در کتابخانه ها از الزامات توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه است.
قاسم خسروی افزود: برای دستیابی بیشتر به توسعه فکری و فرهنگی باید روز بروز به تعداد افراد کتابخوان در جامعه افزوده شود.
وی اظهار کرد: این نشست ها با مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با هدف به اشترک گذاری کتاب های خوانده شده، نیازسنجی ذائقه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه برگزار می شود.
وی بیان کرد: گفت و گو درباره کتاب به همراه نقد و تحلیل آن و معرفی آثار ادبی نویسندگان و شاعران آستارایی از جمله برنامه های جنبی این نشست هاست که با حضور کتابداران و اعضای فعال کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا برگزار می شود.
خسروی کتابخانه ها را نهادی فرهنگی و مجموعه ای پیشرفته توصیف کرد که برای هر فکر و قشری برنامه دارد و تشکیل انجمن های علمی و ادبی در سطح این نهادهای فرهنگی، گواه روشنی بر این ادعاست.
بگشای لب، ذهن و زبان حافظ، شرح حافظ ،راز فال ورق ،رامپا ،حافظ حافظه ی ماست، این زندگی پیامکی را دریاب ،دو واو ،تا...، در ایوان شب بوها ،درخت ها به خانه بخت می روند، قلعه سفید، سنگچین، تب نیلوفری، حافظ معنوی، سی قصه، سی شب، منتخب کلیله و دمنه، آن شرلی، دو کوچه بالاتر و دشتبان از جمله کتاب هایی ادبی بودند که برای شرکت کنندگان در پنجمین نشست کتابخوان آستارا معرفی شدند.
درچهار کتابخانه شهرستان آستارا با یک هزار و 500 مترمربع مساحت و 44 هزار جلد کتاب با بیش از 36 هزار عنوان، دو هزار نفر عضو فعالیت دارند.
خبرنگار - یوسف هدایتی دبیر - نصراله ابراهیمی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شاهین محتشم خواه كاندیدا دوره پنجم شورای آستارا

تاریخ:جمعه 26 شهریور 1395-06:21 ب.ظ

شاهین محتشم خواه  كاندیدا دوره پنجم شورای آستارا
astarali.ir

شاهین محتشم خواه  كاندیدا دوره پنجم شورای آستارا
astarali.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است

تاریخ:جمعه 26 شهریور 1395-06:18 ب.ظ

آیا نماینده‌ی آستارا با فرمان‌دار مشکل دارد؟!مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است ...  نوشته دكتر محمد علی هالو  astaraman.ir

هر گونه تغییر در سطح روسای  ادارات منوط به تغییر فرمان‌دار است. گویا این جمله منتسب به سیاست ولی داداشی نماینده‌ی آستارا هست که البته ایشان این نکته را رد یا تایید نکرده است اما شاهدان معتقدند که داداشی از ابتدای امر سر ِ‌ناسازگاری با فرمان‌دار آستارا دارد.فرماندار آستارا با داریت و سابقه كاری  كه دارد  از اولین روز انتخاب نماینده  تعامل كامل با نماینده داشته و دارد و بنابر نظر سنجی ها بیش هشتاددرصد مردم آستارا از مدیریت  و كارهای اجرایی فرماندار  رضایت دارنند و می گویند مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است كه یك فرماندار مدیر و با تعامل  باید تغییر كندو  مطرح‌کننده‌گان این نکته مسایلی مثل: “تبریک نگفتن فرمان‌دار در نوروز” یا عدم دعوت داداشی در اردی‌بهشت ماه به جلسات اداری” و...و برخی دیگر می گویند  داداشی به جلسات دعوت میشود اما خودش شركت نمی كند یا در بازدید از شهرداری ها و دهیاریها  یا شهرستان  فرماندار را با خود  نمی برد و از این مسایل .... را از جمله علت‌های این امر قرار داده‌اند که با توجه به شناختی که از داداشی داریم بعید است چنین بهانه‌های  برای تغییر فرمان‌دار یک شهرستان ، از سوی ایشان مطرح شود.
در روزهای اخیر چند گزینه برای جای‌گزینی فرمان‌دار فعلی مطرح شدو بنابر گفته ها افرادی را نماینده برای  فرمانداری  معرفی كرده  كه هیچ سابقه كار اجرایی یا دولتی یا مدیریتی نداشتند که البته بعید به نظر می‌رسد این اتفاق پیش از انتخابات ریاست جمهوری بیفتد. اگر این تغییر صورت بگیرد، به احتمال قریب به یقین آستارا از این تغییر ضرر خواهد کرد؛ چرا که سابقه‌ی اجرایی شفقی در استان‌داری، شهرداری و فرمان‌داری آستارا مبیّن این نکته است  و همه مردم معتقد هستند مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است و چه نیازی است فرمانداری  كه به كارش وارد است مدیر و مدبر و تعامل دارد تغییر كند .....  اما بنابر سیاست دولت تا انتخابات ریاست جمهوری بعید است  فرماندار آستارا تغییر كند  این خواسته تمام مردم آستارا است   اكثریت روسای ادارات تغییر كنند اما فرماندار همچنان ابقا شود تا آستارا به پیشرفت خود ادامه دهد ...   ادامه دارد


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گازرسانی به روستاهای صعب العبور آستارا به روش سی ان جی

تاریخ:جمعه 26 شهریور 1395-06:15 ب.ظ

آزمون سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای فعالان صنعت ساختمان با هدف ارتقای توان شغلی و ترویج مقاوم سازی، در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید اشجعی آستارا برگزار شد.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید اشجعی آستارا عصر جمعه در حاشیه این آزمون به خبرنگار ایرنا گفت: این آزمون کتبی با شرکت 294 داوطلب در نوبت های صبح و عصر در دو روز و در سه بخش مهارت سنجی، تفاهم نامه و هماهنگی برگزار شد.
بهبود معاشکار افزود: آزمون های سنجش مهارت ساختمان و تفاهم نامه در قالب هشت حرفه و آزمون هماهنگی نیز در 20 حرفه مرتبط برگزار شد.
وی اظهار کرد: پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، آزمون عملی نیز مطابق برنامه ریزی به عمل آمده از 10 تا 25 مهرماه سال جاری در مرکز آموزش فنی و حرفه ای آستارا و آموزشگاه های آزاد زیر نظر این مرکز برگزار خواهد شد.
وی با ابراز رضایت از شرکت پرشور داوطلبان آموزش های فنی و حرفه ای در دوره های مختلف مهارت سنجی، نسبت به افزایش حضور جوانان علاقمند به حرفه آموزی در مرکز آموزش فنی و حرفه ای آستارا ابراز امیدواری کرد.
معاشکار بیان کرد: یکی از مهمترین راهکارهای ایجاد اشتغال پایدار و مولد، برخورداری از آموزش های فنی و حرفه ای است و حضور جوانان در این دوره های آموزشی می تواند به رونق اشتغال و درآمدزایی آنان منجر شود.
در مرکز آموزش فنی و حرفه ای آستارا 340 کارآموز در رشته های تعمیر لوازم خانگی، برق، تراشکاری، مکانیک، تاسیسات، صنعت ساختمان، صنایع، بازرگانی و کارآفرینی آموزش می بینند.امام جمعه شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: تبیین زوایای واقعه غدیر مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های نماز جمعه شهرستان آستارا افزود: در مقابل پیام روشن غدیر دو جریان فکری به وجود آمده و در اولین جریان فکری، غدیر به اشتباه به عنوان عقیده شیعه معرفی می شود در صورتی که واقعه غدیر در منابع شیعه و سنی وجود دارد و مورد تایید علمای هر دو مذهب است.
وی اظهار کرد: دومین جریان فکری که در تقابل با واقعه غدیر قرار دارد، اسلام سکولار است که در این جریان، دین در چارچوب رفتارهای فردی تعریف می شود و با ماهیت اصلی خود سازگار نیست.
وی بیان کرد: تشکیل و حفظ حکومت اسلامی بزرگترین و مهمترین پیام غدیرخم است و این امر مهم باید به روشنی در جامعه تبیین شود و براساس پیام مهم غدیر، باید اسلام در سیاست، حکومت داری و وضع قوانین نقش داشته باشد.
خطیب جمعه آستارا در بخش دیگر سخنانش با اشاره به سالروز حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به اردوگاه های صبرا و شتیلا ادامه داد: در این حمله سه هزار و 297 نفر در یک روز به طرز فجیعی قتل عام شدند و آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی، در برابر آن سکوت کرده و به حمایت های مالی و نظامی خود از صهیونیست ها ادامه دادند.
او گفت: امروز تکفیری ها و سلفی ها به عنوان گروه های تحت حمایت صهیونیست ها از اقتدار و ایستادگی رزمندگان اسلام مستاصل شده اند.
حجت الاسلام حافظ نیا همچنین سالروز درگذشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی را گرامیداشت و پاسداشت زبان فارسی را ضروری دانست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک به مناسبت هفته دفاع مقدس، رشادت ها و جانفشانی های رزمندگان اسلام در آن دوران طلایی را مایه عزت و استقلال کشور اعلام کرد.
وی افزود: مطابق تاکیدات مقام معظم رهبری، هفته دفاع مقدس یک دستورالعمل برای تمام نیروهای مسلح است و تقویت تجهیزات نظامی و دفاعی باید همواره مورد توجه نیروهای مسلح کشور باشد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.رئیس اداره تعزیرات حکومتی آستارا از محکومیت هشت قاچاقچی یک پرونده قاچاق کالا به بیش از 74 میلیارد ریال جریمه خبر داد.

محمد احمدی مقدم روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: محموله قاچاق لوازم آرایشی بهداشتی، انواع بلور و کریستال در دو کامیون توسط قاچاقچیان به مقصد جمهوری آذربایجان بارگیری شده بود، که در گمرک آستارا متوقف و پرونده تخلف حاملان آن در اداره تعزیرات حکومتی این شهرستان تشکیل شد.
وی افزود: بنابراعتراف متهمین پرونده، کالاهای توقیف شده از دوبی به مقصد باکو بارگیری و به منظور عادی جلوه نمودن بار کامیون ها، در مسیر انتقال نسبت به جابجایی و تعویض پوشش های آنها با برخی از کالاهای داخلی نظیر پارچه و دستگاه آبمیوه گیری اقدام شده بود.
وی بیان کرد: پس از احراز قاچاق بودن کالاها به توقیف آنها اقدام شد و هشت متهم پرونده برابر قانون به پرداخت 74 میلیارد و 616 میلیون و 723 هزار و 47 ریال جریمه محکوم شدند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی دبیر : نصراله ابراهیمی


نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: روستاهای صعب العبور و کوهستانی این شهرستان که امکان اجرای خط انتقال گاز برای آنها وجود ندارد، با استفاده از سی ان جی از نعمت گاز طبیعی بهره مند خواهند شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ولی داداشی روز جمعه در دیدار با اهالی روستای مشند آستارا افزود: بسیاری از روستاهای صعب العبور و کوهستانی آستارا فاقد گاز طبیعی هستند و از این جهت اهالی با مشکل جدی تامین سوخت مواجه شده اند.
وی اظهار کرد: با توجه به رویکرد جدید شرکت ملی گاز ایران در گازرسانی به نقاط دوردست و کوهستانی، انتقال گاز به تعدادی از روستاهای صعب العبور آستارا در یک سال آتی با بهره گیری از روشهای جدید نظیر سی ان جی در دستور کار قرار می گیرد.
وی بیان کرد: هم اکنون گازرسانی به شش روستای شهرستان آستارا در قالب یک قرارداد در حال اجراست که با اتمام آن، 765 خانوار از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.
داداشی ادامه داد: تلاش می شود با برطرف شدن مشکلات جاده های روستایی، آب آشامیدنی، اجرای طرح های هادی و سایر طرح های عمرانی، خدماتی و آموزشی پیشرفت و توسعه بیشتر شهرستان را شاهد باشیم.
او گفت: پیشرفت و آبادانی آستارا در گرو توسعه روستاهای این شهرستان است و با مشارکت دستگاه های دولتی برای رسیدگی جدی به مشکلات اساسی روستاهای آستارا، کمیته های تخصصی تشکیل می شود.
نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی معضلات موجود در سطح روستاها جدی است و برای برطرف کردن بسیاری از آنها به اعتبارات ملی نیاز وجود دارد و با برنامه ریزی و تمام توان، قدم های موثری در این راستا برداشته شده است.
داداشی حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان فعال روستاها را باعث پویایی اقتصاد و کشاورزی شهرستان دانست و بر آغاز و اجرای بسیاری از زیرساخت های مهم شهرستان از روستاها تاکید کرد.
در ادامه این دیدار، تعدادی از اعضای شوراهای اسلامی روستاهای مشند، زره ژیه، شاغوله، بهارستان و صیادلر آستارا مشکلات راه و آب شرب روستاهای خود را بیان کردند.
در روش انتقال گاز به شیوه سی ان جی به روستاهای صعب العبور که امکان لوله گذاری در مسیر آنها وجود ندارد، در روستاها ایستگاه های فرعی گاز احداث و به منازل روستائیان لوله کشی می شود؛ پس از حمل و تخلیه گاز به ایستگاه های فرعی، روستائیان از نعمت گاز بهره مند می شوند.
آستارا با 34 هزار مشترک گاز در غرب استان گیلان قرار دارد و برای گاز رسانی به آن تعداد مشترک، 401 هزار و 260 متر لوله گذاری شده است.
درحال حاضر از هشت هزار و 625 خانوار روستایی آستارا، بیش از هفت هزار و 200 خانوار در 30 روستای این شهرستان با ضریب نفوذ 84 درصد از نعمت گاز برخوردارند.
خبرنگار-یوسف هدایتی دبیر : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070
مسئول روابط عمومی هیات فوتبال آستارا از مشخص شدن رقبای تیم شهرداری این شهر در لیگ دسته سوم کشور خبر داد.

شاهین شربیانی روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: مطابق قرعه کشی انجام شده در سازمان لیگ فوتبال کشور، تیم شهرداری آستارا در مرحله نخست رقابت های لیگ دسته سوم کشور در گروه دو با 12 تیم هم گروه است.
وی افزود: تیم شهرداری آستارا در این گروه با تیم های سبحان دارو رشت، کاوه شهرداری ورامین، فرید کرج، عمران شهرداری ساری، آریا سپاهان تهران، رزگان البرز، شهدای میانرود، قهرمان استان قزوین، شهرداری رودسر، شهرداری پارس آباد، امید حسن آباد تهران و اتحاد شاد قلی قم به رقابت خواهد پرداخت.
وی اظهار کرد: بازیهای مرحله نخست به صورت تک بازی برگزار خواهد شد و تیم باشگاه شهرداری آستارا در این مرحله در شش بازی میزبان و در شش بازی میهمان خواهد بود.
وی بیان کرد: این مسابقات از یازدهم مهرماه سال جاری آغاز می شود و مسابقات مرحله نخست لیگ دسته سوم کشور در پنج گروه 13 تیمی برگزار و در خاتمه از هر گروه دو تیم به مرحله دوم صعود خواهند کرد.
به گفته شربیانی پس از پایان مرحله نخست مسابقات، تیم های سوم و چهارم در لیگ دسته سوم، ماندگار و تیم های پنجم به پایین، به لیگ های استانی سقوط خواهند کرد.
تیم فوتبال شهرداری آستارا پیش از این یک دوره تجربه حضور در لیگ دسته سوم کشور را دارد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا با هفت هزار ورزشکار ساماندهی شده در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی دبیر : نصراله ابراهیمی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دیدار نماینده مردم شهرستان مرزی بندر آستارا

تاریخ:پنجشنبه 25 شهریور 1395-09:33 ب.ظ

دیدار نماینده مردم شهرستان مرزی بندر آستارا از روستای چَملَر و بررسی مشکلات منطقه ای روستاهای مِشند، دگیرمان کِشی و چملر با حضور مسئولین
روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۵/۶/۲۴
جلسه نماینده مردم شهرستان مرزی بندر آستارا با صنف آژانس داران و تاکسی تلفنی و بررسی مشکلات موجود این صنف
روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۵/۶/۲۴داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آستارا، دروازه تجاری ایران و اوراسیا

تاریخ:پنجشنبه 25 شهریور 1395-09:31 ب.ظ

بر اساس توافق مسئولان ایران و جمهوری آذربایجان، طرح اتصال راه آهن آستارا - آستارا بین این دو کشور به امتداد دو کیلومتر در خاک ایران و هشت کیلومتر در خاک آذربایجان در حال اجراست و با ساخت پل ریلی مشترک بر فراز رودخانه مرزی آستاراچای، اتصال آهنین دو کشور فراهم خواهد شد و همچنین با ایجاد بارانداز در سطحی بیش از40 هکتار در آستارای ایران، بخش مهمی از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب کشور تکمیل خواهد شد.
اجرای راه آهن قزوین - رشت به عنوان بخش دیگری از پازل کریدور یادشده نیز توسط مسئولان امر پیگیری می شود و مطابق برنامه زمانبندی شده، برای تکمیل این طرح تا پایان سالجاری جهت اتصال به راه آهن آستارا تلاش می شود.
اهمیت کریدور حمل و نقل بین المللی شمال - جنوب ایران به عنوان مسیر اتصال و ارتباط کشورهای حوزه خلیج فارس به خزر، آن گاه آشکارمی شود که بدانیم درحال حاضر مدت زمان رفت و آمد کشتی های تجاری از هند به آسیای میانه از مسیر مومبای - کانل سوئز- مسکو به طول 16 هزار و 129 کیلومتر، 40 روز طول می کشد، اما بعد از تکمیل کریدور شمال - جنوب فقط 14 روز زمان نیاز خواهد داشت و هزینه های حمل و نقل نیز به حد چشم گیری کاهش خواهد یافت.
با این اوصاف شهرستان مرزی بندر آستارا به لحاظ داشتن ویژگی هایی نظیر 18 و نیم کیلومتر مرز آبی و 38 و نیم کیلومتر مرز خاکی با جمهوری آذربایجان و اتصال ریلی با آن کشور، سومین مرز پر تردد کشوربا 750 هزار تردد مرزی در سال، رتبه نخست صدور محصولات کشاورزی کشور و مقام اول تجارت چمدانی با 22 میلیون دلار صادرات در سال به عنوان نقطه اتصال کریدور شمال - جنوب به اوراسیا بیش از این خواهد درخشید.
از یک سو روسیه بازار پرمنفعتی برای کالاهای غیرنفتی ایران محسوب می شود و از سوی دیگر بیشترین سهم تجارت آن کشور با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را انرژی تشکیل می دهد؛ بنابراین از ترانزیت کالا در کریدور حمل و نقل بین المللی شمال - جنوب ایران و صدور انرژی از کشورمان، سود سرشاری عاید خواهدشد و بندر آستارا نیز که از سابقه تجارت بین المللی در گذشته های دور برخوردار است به عنوان گلوگاه تغذیه آن کریدور، مسیر ترقی و توسعه را طی خواهد کرد.
هرچند از ایجاد بندر آستارا زمان زیادی نمی گذرد اما قابلیت آن برای تبادل و تجارت بین المللی باعث شد منطقه ویژه اقتصادی آستارا در سال 93 به تصویب هیات دولت برسد؛ جمهوری اسلامی ایران به لحاظ داشتن دریاهای خزر و خلیج فارس در شمال و جنوب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بهترین موقعیت را دارد و بندرآستارا نیز به مثابه گلوگاه تجارت خارجی در شمال ایران خواهدشد.
باتوجه به ارزش بالای مبادلات تجاری ایران و روسیه (نزدیک به یک میلیارد و 700 دلار در سال 2014) تکمیل خط آهن آستارا - آستارا و بارانداز بندر آستارا، سطح روابط تجاری ایران با کشورهای اوراسیا را افزایش داده و موقعیت های اقتصادی و تجاری استان گیلان را متحول خواهد کرد.
همچنین با گسترش مبادله کالا در کریدور حمل و نقل بین المللی شمال - جنوب، خون تازه ای در شاهرگ های اقتصادی و حیاتی کشور جریان خواهدیافت.
تقویت تجارت بین المللی در بندر آستارا با برنامه های اقتصاد مقاومتی نیز منطبق است و همچنین تدبیر و امید دولت در احیای آن، نشانگر لحاظ عدالت در توزیع ثروت و امکانات در کشور از سوی دولت است و اکنون که افق مناسبات اقتصادی ایران با جهان در پسابرجام روشن شده است، انتظار می رود بیش از این، برای تامین و تقویت زیرساخت های بندرآستارا با دورنگری لازم، برنامه ریزی و اقدام شود.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

یادواره شهید آبروی محله در آستارا برگزار شد

تاریخ:پنجشنبه 25 شهریور 1395-09:30 ب.ظ

یادواره شهید آبروی محله، گرامیداشت خاطره شهید غلامرضا مورخی با حضور خانواده های شاهد و ایثارگر، اقشارمختلف مردم و مسئولان در میدانی مزین به نام این شهید در آستارا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امام جمعه شهرستان انزلی عصر چهارشنبه در این آیین معنوی گفت: شهدا زینت بخش مجالس و محافل و مایه افتخار و سربلندی مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.
حجت الاسلام عبدالجواد شمس الدین افزود: به برکت خون شهدا پرتو انقلاب از ایران اسلامی صادر شده و ندای اسلام و مطالبه معارف نورانی این آئین آسمانی در سراسر دنیا طنین انداخته است و نباید نسبت به رشادت ها و جانفشانی های رزمندگان اسلام بی تفاوت باشیم.
وی با اشاره به شرارت های دنیای استکبار علیه نیروهای مبارز جهان اسلام اظهار کرد: توطئه های دنیای استکبار به این دلیل است که بیشتر ملت های آزاده جهان از انقلاب ما درس گرفته اند و این امر باعث هراس مستکبران شده است.
وی بیان کرد: هدف اصلی توطئه های شوم استکبار جهانی، القای اسلام هراسی است اما امروز ندای توحیدی اسلام قلب انسان های آزاده را در دنیا فتح کرده است.
حجت الاسلام شمس الدین ادامه داد: برغم جنایت های رژیم آل سعود در کشورهای یمن و بحرین، نور اسلام تمام مرزها را درنوردیده و ادامه مسیر نورانی انقلاب اسلامی و شهدا وظیفه مهم ماست.
او گفت: هجمه های ویرانگر فرهنگی زنگ خطر جدی برای خانواده و جامعه است و هدف دشمنان از هجوم به کانون خانواده تهی کردن انقلاب از درون است و دنیای استکبار می خواهد به هر شیوه ای، ملت ایران را از شهدا و آرمان اصیل انقلاب اسلامی دور کند.
طرح ملی آبروی محله از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کشور برگزار می شود و براساس آن یک شهید از هر شهرستان انتخاب شده و در ایام نزدیک به سالگرد شهادت آن، یادواره ای تحت عنوان آبروی محله در شهرستان مربوطه برگزار می شود.
شهید غلامرضا مورخی در سال 1341 در خانواده ای مذهبی در روستای دگرمانکشی آستارا متولد شد و تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در مدارس آستارا ادامه داد.
این شهید والامقام در پیروی از فرمان حضرت امام خمینی (ره) در چهار نوبت به جبهه های حق علیه باطل اعزام و در نهایت در سال 1361 در عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت نایل شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ساخت هزار واحدمسکن محرومان توسط سپاه قدس گیلان

تاریخ:پنجشنبه 25 شهریور 1395-09:30 ب.ظ

فرمانده سپاه قدس گیلان گفت: سپاه قدس ساخت یکهزار واحد مسکن برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) این استان را بر عهده گرفته و عملیات احداث 700 واحد آن آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سردار محمد عبدالله پور روز پنجشنبه در آیین افتتاح واحد مسکونی یک مددجو در روستای قره سو بخش لوندویل آستارا افزود: حمایت از مستضعفان جامعه جزو اهداف ارزشمند انقلاب اسلامی ایران است و سپاه نیز در این زمینه تلاش می کند.
وی اظهار کرد: تامین مسکن نیازمندان جزو دغدغه های سپاه است و عملیات احداث 700 واحد از یکهزار واحد مسکن پیش بینی شده برای محرومان گیلان آغاز، و 50 واحد آن تحویل داده شده است و 200 واحد دیگرنیز امسال در هفته دفاع مقدس به نیازمندان تحویل داده خواهد شد.
وی بیان کرد: سپاه پاسداران همواره در کنار دولت های مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی در راستای عمران و آبادانی کشور تلاش کرده است و به کارهای خود در این زمینه ادامه می دهد.
عبدالله پور ادامه داد: حرکت های جهادگونه سپاه برای ساخت واحدهای مسکونی مددجویان به پشتوانه بسیج نیروهای مردمی است، که با اخلاص و ایمان در جهت آسایش مردم اقدامات جهادی انجام می دهند.
او گفت: بسیج سازندگی سپاه فعالیت های جهادی و عمرانی خود را بر پایه کاهش هزینه ها، افزایش کیفیت و تسریع در اجرا ادامه می دهد و تلاش می شود تا دو سال آینده همه خانواده های تحت پوشش فاقد مسکن آستارا، صاحب مسکن شوند.
در این آئین یک باب مسکن مددجویی تحت پوشش به مساحت 50 متر مربع در روستای قره سو با بیش از 270 میلیون ریال اعتبار هزینه شده به بهره برداری رسید.
آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در 200 کیلومتری غرب استان گیلان قرار دارد و پنج هزار و 330 نفر در قالب دو هزار و 911 خانوار از جمعیت آن شهرستان، تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

درخشش عمه خورشید در ساحل آستارا

تاریخ:پنجشنبه 25 شهریور 1395-09:29 ب.ظ

زهرا خیرخواه، عمه خورشید برنامه های کودک شبکه باران چهارشنبه شب با اجرای برنامه های شاد هنری در محدوده طرح سالمسازی سفیر امید ساحل آستارا شب خاطره انگیزی را به تماشاگران هدیه کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این برنامه که با استقبال بیش از دوهزار نفر از مردم و گردشگران آستارا مواجه شد، با اجرای زنده سرود، ترانه خوانی، مسابقه هنری کودکان و نوجوانان و تجلیل از دختران محجبه برنامه ای شاد و مفرح ارایه و لبخند رضایت بر چهره حاضران شکوفا شد.
اجرای نمایش کمدی توسط بازیگران و هنرمندان آستارایی نیز از بخش های دیگر این برنامه بود که مورد توجه شهروندان و گردشگران قرار گرفت.
واحد فرهنگی و اجتماعی سپاه آستارا برای چهارمین سال متوالی برنامه های فرهنگی را در قالب جنگ شادی در محدوده طرح های سالمسازی سفیر امید و صدف در ساحل دریا برگزار می کند.
در قالب این برنامه ها نمایشگاه هایی با غرفه های عفاف و حجاب، ایستگاه ورزش و سلامت، غذاهای سنتی، هنرهای تجسمی، صنایع دستی، طب سنتی، سبک زندگی اسلامی، محصولات فرهنگی و کتاب دایر می شود.
شهرستان آستارا با 18 و نیم کیلومتر نوار ساحلی دارای سه طرح سالمسازی دریا است و با 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در مرز با جمهوری آذربایجان و مسیر تردد شمالغرب کشور، یکی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران محسوب می شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جشن گلریزان در آستارا برگزار شد/علمای شیعه و سنی پیشگام در یاری فقرا

تاریخ:پنجشنبه 25 شهریور 1395-09:26 ب.ظ

به منظور حمایت از دانشجویان و دانش آموزان بی بضاعت در آستانه بازگشایی مدارس، جشن گلریزان عاطفه ها با حضور جمعی از روحانیان شیعه و سنی، خیران و مسوولان آستارا در سالن اجتماعات اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئیس کمیته امدادامام (ره) آستارا روز پنجشنبه در این مراسم گفت: علمای شیعه و سنی در این شهرستان بدون حساسیت های مذهبی برای کمک به نیازمندان پیشگام هستند و اعتماد آنها و مردم به کمیته امداد امام (ره)، پشتوانه و افتخار این نهاد است.
رحمت الله رجبی افزود: پیروان تشیع و تسنن در این شهرستان هنگام ارایه کمک های نقدی و جنسی نسبت به نوع مذهب نیازمندان حساسیت نشان نمی دهند و وحدت میان آنها انگیزه خدمت رسانی به محرومان را افزایش می دهد.
وی اظهار کرد: 127 دانشجو و 624 دانش آموز تحت حمایت این نهاد هستند و امسال به منظور حمایت بیشتر از جامعه هدف، تعداد پایگاه های ثابت جمع آوری هدایای مردمی کاهش و شمار پایگاه های سیار افزایش یافته است.
وی بیان کرد: کمک های خیران در توسعه خدمات کمیته امدادامام (ره) به نیازمندان تاثیرمهمی دارد و 80 درصد از کل اعتبارات این نهاد از ناحیه دولت و 20 درصد از سوی خیران تامین می شود.
رجبی ادامه داد: امسال با پرداخت سه هزار و 300 میلیون ریال تسهیلات برای 28 نفر از افراد تحت پوشش، شغل ایجاد و برای تعمیر و تامین مسکن مددجویان 400 میلیون ریال هزینه شده است.
او گفت: در سال جاری با صرف 300 میلیون ریال کمک هزینه، جهیزیه 28 نوعروس تحت حمایت تهیه شده است و برای تامین کمک هزینه جهیزیه 85 نوعروس دیگر تلاش می شود.
رئیس کمیته امدادامام (ره) آستارا با اشاره به تحت حمایت قرار گرفتن 650 یتیم در این نهاد، میزان وجوه جمع آوری شده از صندوق های صدقات این شهرستان را در سال گذشته سه هزار و 400 میلیون ریال اعلام کرد.
حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه آستارا ، دستگیری از فقرا و نیازمندان را فرصت و افتخاری دانست که ثمره ارزشمند آن، ذخیره آخرت انسان های نیکوکار و خیر خواهد بود.
وی گفت: مردم آستارا همواره در کارهای خیر پیشگام بوده اند و امسال نیز با مساعدت های خود، گرد فقر و محرومیت را از چهره نیازمندان این شهرستان خواهند زدود.
وی محبت اولیای الهی نسبت به محرومان جامعه را الگویی برای نیکوکاران دانست و بر ترویج فرهنگ دستگیری از نیازمندان با امید به تامین زندگانی آبرومند برای آنان تاکید کرد.
پخش کلیپ نقش خیران در بهبود زندگانی فقرا و اجرای برنامه های هنری از بخش های قابل توجه این مراسم بود.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان قرار دارد و بیش از دوهزار و 500 خانوار از جمعیت آن، تحت پوشش کمیته امدادامام (ره) هستند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معاون فرماندار آستارا: مدیران دستگاه‌های اجرایی آستارا مردم را به سرشماری دقیق ترغیب کنند

تاریخ:چهارشنبه 24 شهریور 1395-06:32 ب.ظ

وحید پورحضرت بعد از ظهر امروز در نشست مشترک با دستگاه‌های اجرایی این شهرستان درباره سرشماری نفوس و مسکن سال 95، اظهار کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی آستارا ملزم به ثبت‌نام اینترنتی در طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن هستند.

وی با بیان اینکه مشارکت در سرشماری لازمه پیشرفت ایران اسلامی است، افزود: سرشماری نفوس و مسکن سال 95 هشتمین سرشماری در کشور است که مرحله اینترنتی آن از سوم مهرماه آغاز می‌شود.

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار آستارا با اشاره به اینکه سرشماری به روش اینترنتی تا 24 مهر ادامه دارد، تصریح کرد: این نوع از سرشماری برای نخستین بار در کشور به مرحله اجرا در می‌آید.

وی گفت: با افزایش مشارکت در سرشماری نفوس و مسکن به صورت اینترنتی موجبات ارتقای جایگاه نظام آماری کشور در عرصه‌های بین‌المللی فراهم می‌شود.

پورحضرت یادآور شد: مردم با شرکت در سرشماری به روش اینترنتی می‌توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه‌های مصرفی نقش ایفا کنند.

به گفته وی پس از انجام سرشماری اطلاعات جمع‌آوری شده به صورت گزارش‌های آماری در اختیار برنامه‌ریزان و پژوهشگران کشور قرار می‌گیرد.

این مسؤول خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی شهرستان باید مردم را به انجام یک سرشماری صحیح و دقیق ترغیب و تشویق کنند.

وی آمار را پایه و اساس برنامه‌ریزی‌های یک کشور دانست و متذکر شد: ارائه اطلاعات درست و دقیق نقش تأثیرگذاری در اجرای هر چه بهتر سرشماری نفوس و مسکن سال 95 و انجام برنامه‌ریزی‌های بهتر برای آینده کشور دارد.

پورحضرت از مدیران دستگاه‌های اجرایی آستارا خواست تا درج شعار سرشماری نفوس و مسکن سال 95 بر سربرگ نامه‌های اداری و لزوم انجام تبلیغات اینترنتی در محیط ورودی دستگاه‌های اجرایی را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا: 4 کشاورز متخلف آستارایی تحویل مراجع قضایی شدند

تاریخ:چهارشنبه 24 شهریور 1395-06:32 ب.ظ

محمدرضا روشنی ظهر امروز در نشست کارگروه پسماند این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری آستارا اظهار کرد: آتش زدن کاه و کلش در زمین‌های کشاورزی توسط شالیکاران جرم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه برخورد قانونی و سخت با آلوده‌کنندگان محیط زیست در دستور کار اداره حفاظت از محیط زیست آستارا قرار دارد افزود: کشاورزان بخش مرکزی و لوندویل با حضور در کلاس‌ها و جلسات توجیهی با عواقب آتش زدن کاه و کلش و اثرات منفی آن در حاصلخیز شدن خاک آشنا شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: در سال جاری با توجه به شرایط مساعد جوی با فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته در زمینه مدیریت پسماندهای کشاورزی، وقوع جرم و آلودگی محیط زیست در این شهرستان به صورت چشمگیری کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: از مجموع 15 روستای حوزه استحفاظی و بخش لوندویل که در امر کشت برنج فعالیت دارند، چهار کشاورز اقدام به آتش زدن کاه و کلش کردند که این افراد متخلف پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی و قانونی معرفی شدند.

روشنی در ادامه به بحث تفکیک زباله از مبدأ اشاره کرد و یادآور شد: در ماه‌های آینده فاز دوم شهرک عباس‌آباد و بخشی از محدوده شهری خیابان‌های کشاورز و شالیزار، کوی نجاتی و کوی نهانی زیر پوشش خدمات تفکیک زباله از مبدأ قرار می‌گیرد.

وی بر اهمیت موضوع تفکیک زباله از مبدأ و تسریع در اجرای آن تأکید کرد و یادآور شد: با توجه به گزارش‌های مردمی از مناطق زیر پوشش طرح تفکیک زباله از مبدأ، از شرکت‌های خصوصی فعال در این بخش انتظار می‌رود بیشترین انرژی خود را برای مرکز شهر و منطقه‌‌هایی که فعالیت داشته‌اند صرف کنند.

این مسؤول به استقرار غیراصولی جایگاه دفن زباله در آستارا اشاره کرد و متذکر شد: عدم مدیریت صحیح در نحوه دفن، استتار و کنترل شیرابه و تفکیک غیراصولی و غیربهداشتی زباله در محل دفن عوارض نامطلوبی از جمله آلودگی شدید آب‌های سطحی و زیرزمینی، آلودگی هوا و انتشار انواع بیماری ها را به دنبال دارد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آستارا بر لزوم اجرای صحیح در مدیریت جایگاه دفن و لزوم کاهش حجم زباله تأکید کرد و یادآور شد: این مهم با اجرای اصولی طرح تفکیک از مبدأ زباله‌های شهری و روستایی امکانپذیر است.

وی بر لزوم حمایت همگانی از پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو توسط ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط تأکید کرد و متذکر شد: شهرداری‌های آستارا و لوندویل برای نهادینه کردن این حرکت و جنبش اجتماعی باید با اعضای کارگروه و عوامل آن همکاری لازم را داشته باشند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ولی داداشی بیو گرافی

تاریخ:چهارشنبه 24 شهریور 1395-06:23 ب.ظ

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/%D9%88%D9%84%DB%8C_%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B4%DB%8C.jpg/220px-%D9%88%D9%84%DB%8C_%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B4%DB%8C.jpg

astaranews1.ir
ولی داداشی   نماینده آستارا  مشهور به حامد (زاده ۱۳۶۰ در آستارا) مدرس حوزه، دانشگاه و سیاستمدار ایرانی می‌باشد. وی نماینده حوزه انتخابیه آستارا در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با گرایش مستقل سیاسی می‌باشد.
 وی یکی از اعضای کمیسیون اصل نودم
 با سمت دبیر این کمیسیون خانه ملت می‌باشد.[
]


زندگی‌نامه

ولی داداشی فرزند اسکندر در سال ۱۳۶۰ در محله‌ای به نام قنبرمحله در شهر مرزی بندر آستارا متولد شده است.[۵] وی از سال ۱۳۷۸ تاکنون طلبه (غیر ملبس) حوزه علمیه بوده که دارای کارشناس ارشد فقه و حقوق اسلامی و در حال اتمام دوره درس خارج معادل دکتری در رشته فقه و اصول از حوزه علمیه قم و همچنین دارای کارشناسی ارشد الهیات از دانشگاه شهید بهشتی تهران می‌باشد؛ ولی داداشی قبل از انتخابات نمایندگی دوره دهم مجلس شورای اسلامی به کار تدریس در حوزه و دانشگاه مشغول بود؛ از جمله مکان‌های محل تدریس وی می‌توان به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران،[۶] دانشگاه آزاد آستارا و حوزه‌های علمیه آستارا و تالش با درجه استادی از طرف مرکز مدیریت حوزه علمیه قم اشاره کرد. از داداشی به عنوان جوان‌ترین نماینده منتخب استان گیلان یاد می‌شود.[۵]
پیشینه سیاسی

ولی داداشی در یازدهین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از اعضای ستاد انتخابات حسن روحانی در آستارا بود[۷] ولی در انتخابات مجلس بدون وابستگی به احزاب و تشکل‌های سیاسی و به صورت مستقل وارد عرصه انتخابات شده بود[۷] که توانست بر نامزد مورد حمایت ائتلاف اصولگرایان گیلان،[۸][۹][۱۰] غلامرضا مرحبا نفر دوم[۱۱] با حمایت نامزد سابق اصولگرای آستارا شاپور مرحبا و ائتلاف اصلاح طلبان[۱۲] و اعتدالگرایان،[۱۳] بختیار حیدرنیا نفر چهارم[۱۱] با حمایت نامزد سابق اصلاح طلب آستارا حسن زحمتکش از مجموع ۵۰٬۸۶۶ رأی مأخوذه (۴۹٬۷۲۹ رأی صحیح نامزدهای انتخاباتی) با کسب ۱۴۱۷۳ رأی به عنوان نماینده مردم شهرستان آستارا برگزیده شود.[۱۴] پس از انتخابات، داداشی بنا بر اظهارات خودش مبنی بر مستقل سیاسی بودن توسط خبرگزاری‌های مطرح کشور نظیر ایسنا،[۱] تسنیم،[۱۴] انتخاب[۱۵] و خبرآنلاین[۱۶] در فهرست نمایندگان مستقل دسته‌بندی شد. با این حال وی توسط خبرگزاری فارس و خبرگزاری مهر فردی از حزب اصولگرایان قلمداد شد.[۱۷][۱۸] در صورتی که نام ولی داداشی در فهرست منتشر شده از سوی خبرگزاری فارس در سی ام بهمن ۹۴ در فهرست کاندیداهای مورد حمایت ائتلاف اصولگرایان گیلان تا قبل از انتخابات ۷ اسفند نبود.[۱۹] همچنین خبرگزاری مهر علاوه بر شتاب زدگی در اعلام وابستگی داداشی به حزبی خاص، نتیجه انتخابات در آستارا را قبل از اعلام رسمی فرمانداری، از زبان فرماندار منتشر کرده بود که با اعلام سیروس شفقی فرماندار آستارا خبر مربوطه تکذیب شد.[۲۰] داداشی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه خود را مستقل دانسته اما از طرف برخی خبرگزاری‌ها اصولگرا نامیده شده، گفت: ما در عالم سیاست، انحصار نداریم. این‌طوری نیست که یک نماینده‌ای یا اصول‌گرا باشد یا اصلاح‌طلب. یک شق سومی هم می‌تواند این وسط باشد که می‌توانند اظهار نظر بکنند و آن‌ها مستقل‌ها هستند. امروز مستقل‌ها در مجلس با آمار ۷۹ نماینده وارد مجلس شده‌اند که رقم قابل توجهی است و پیش‌بینی من این است که این تعداد در انتخابات دور دوم به عدد ۹۰ برسد.[۲۱]
انتخابات مجلس دهم
انتخابات مجلس شورای اسلامی ۹۵–۱۳۹۴
#     نامزد     وابستگی حزبی (ائتلاف)     رای     %
۱     ولی داداشی         مستقل سیاسی     ۱۴٬۱۷۳     ۲۷٫۹
۲     غلامرضا مرحبا         ائتلاف بزرگ اصولگرایان     ۱۰٬۶۰۸     ۲۰٫۸۵
۳     جلیل کریمی‌نژاد         اصولگرای مستقل     ۶٬۶۲۵     ۱۳٫۰۲
۴     بختیار حیدرنیا         حامیان دولت     ۵٬۷۸۶     ۱۱٫۳۷
۵     میثم ضارب نیا         اصلاح طلب مستقل     ۳٬۱۶۰     ۶٫۲۱
۶     علیرضا نعمتی         جبهه پایداری     ۲٬۹۳۱     ۵٫۷۶
...     سایر نامزدها     ۶٬۴۴۶     <۱۳
آرای غیرصحیح مأخوذه     ۱٬۱۳۷     ۲٫۲۳
آرای مأخوذه     ۵۰٬۸۶۶
مجلس

ولی داداشی در نخستین نطق خود در تیرماه ۹۵ خواستار حل مشکل بیکاری جوانان، پرداخت حق مرزنشینی به فرهنگیان آموزش و پرورش آستارا، رفع مشکلات موجود در گمرک آستارا و نهایتا در خطاب به وزیر راه خواستار حضور دوباره دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته در سازمان نظام مهندسی شد که سبب بیکاری ۵۰۰۰ جوان تحصیل کرده شده است.[۲۲]
مواضع و دیدگاه‌های سیاسی

وی با انتشار ویدئو در وبسایت شخصی خود مواضع و دیدگاه‌های خود را در معرض دید عموم مردم گذاشت.[۲۳]
حمایت از دولت

بنده معتقدم تا زمانی که دولت در مسیر مردم، قانون و انقلاب حرکت کند باید از دولت حمایت کرد مگر اینکه از مسیر خود خارج گردد. داداشی گفت که می‌بایست از حقوق مردم دفاع کرد؛ ولی نظر بنده این است که تا به امروز دولت فعلی خوب بوده و امیدواریم بهتر از این شود و مجلسی هماهنگ با دولت تشکیل گردد.[۲۴]
برجام

به گفته داداشی، مذاکرات هسته‌ای در واقع یک پیروزی برای نظام به حساب می‌آید، این پیروزی به دست فرزندان انقلابی این کشور صورت گرفت، که این پیروزی را به دولت، نظام و انقلاب ایران تبریک عرض می‌کنم.[۲۵]


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است

تاریخ:چهارشنبه 24 شهریور 1395-06:21 ب.ظ

آیا نماینده‌ی آستارا با فرمان‌دار مشکل دارد؟!مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است ...  نوشته دكتر محمد علی هالو  astaraman.ir

هر گونه تغییر در سطح روسای  ادارات منوط به تغییر فرمان‌دار است. گویا این جمله منتسب به سیاست ولی داداشی نماینده‌ی آستارا هست که البته ایشان این نکته را رد یا تایید نکرده است اما شاهدان معتقدند که داداشی از ابتدای امر سر ِ‌ناسازگاری با فرمان‌دار آستارا دارد.فرماندار آستارا با داریت و سابقه كاری  كه دارد  از اولین روز انتخاب نماینده  تعامل كامل با نماینده داشته و دارد و بنابر نظر سنجی ها بیش هشتاددرصد مردم آستارا از مدیریت  و كارهای اجرایی فرماندار  رضایت دارنند و می گویند مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است كه یك فرماندار مدیر و با تعامل  باید تغییر كندو  مطرح‌کننده‌گان این نکته مسایلی مثل: “تبریک نگفتن فرمان‌دار در نوروز” یا “عدم دعوت داداشی در اردی‌بهشت ماه به جلسات اداری” و...و برخی دیگر می گویند  داداشی به جلسات دعوت میشود اما خودش شركت نمی كند یا در بازدید از شهرداری ها و دهیاریها  یا شهرستان  فرماندار را با خود  نمی برد و از این مسایل .... را از جمله علت‌های این امر قرار داده‌اند که با توجه به شناختی که از داداشی داریم بعید است چنین بهانه‌های  برای تغییر فرمان‌دار یک شهرستان ، از سوی ایشان مطرح شود.
در روزهای اخیر چند گزینه برای جای‌گزینی فرمان‌دار فعلی مطرح شدو بنابر گفته ها افرادی را نماینده برای  فرمانداری  معرفی كرده  كه هیچ سابقه كار اجرایی یا دولتی یا مدیریتی نداشتند که البته بعید به نظر می‌رسد این اتفاق پیش از انتخابات ریاست جمهوری بیفتد. اگر این تغییر صورت بگیرد، به احتمال قریب به یقین آستارا از این تغییر ضرر خواهد کرد؛ چرا که سابقه‌ی اجرایی شفقی در استان‌داری، شهرداری و فرمان‌داری آستارا مبیّن این نکته است  و همه مردم معتقد هستند مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است و چه نیازی است فرمانداری  كه به كارش وارد است مدیر و مدبر و تعامل دارد تغییر كند .....  اما بنابر سیاست دولت تا انتخابات ریاست جمهوری بعید است  فرماندار آستارا تغییر كند  این خواسته تمام مردم آستارا است   اكثریت روسای ادارات تغییر كنند اما فرماندار همچنان ابقا شود تا آستارا به پیشرفت خود ادامه دهد ...   ادامه دارد


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

همایش ازدواج آسان، سالم و پایدار در آستارا برگزار شد

تاریخ:چهارشنبه 24 شهریور 1395-06:16 ب.ظ

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آستارا روز سه شنبه در این آیین گفت: حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بهترین الگوهای زندگی هستند و اخلاص و سادگی مهم ترین ویژگی آن بزرگواران بود.
حجت الاسلام ابراهیم حاتمی افزود: جوانان با الگو پذیری از سیره ائمه اطهار (ع) می توانند طعم خوشبختی را احساس کنند و ازدواج آسان و بادوام با تکیه به روش زندگانی بزرگان دین، در جامعه قابل ترویج است.
وی اظهار کرد: ازدواج از دیدگاه پیشوایان دین مبین اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بزرگان دین، امت اسلامی را به اجرای این سنت حسنه و تلاش برای استحکام بنیان خانواده ترغیب می کردند.
وی بیان کرد: مهریه های سنگین در ازدواج نادرست است و پیوند زناشویی دو زوج در جامعه اسلامی باید بر عقلانیت، آموزه های دینی و قرآنی استوار باشد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستارا نیز در این آئین گفت: پرداختن به مقوله ازدواج یکی از ارکان اجرایی نظام مقدس جمهوری اسلامی است و بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری و با حمایت دولت و مجلس، طرح تحول نظام سلامت به منظور تامین بهداشت و سلامت خانواده ها به اجرا در آمد.
حسین احمدی افزود: بهداشت خانواده، نظام مراقبت از مادران باردار، ارتباط با جوانان، مشاوره های قبل از ازداوج، حمایت از سالمندان، میانسالان و نوزادان در طرح تحول نظام سلامت با هدف دوام و بقای خانواده تعریف شده است و و ازدواج سالم در تامین بهداشت روان نیز نقش مهمی دارد.
در ادامه این آیین از اعضای کارگروه تحکیم بنیان خانواده اداره تبلیغات اسلامی آستارا و همچنین تعدادی از زوج های فرهنگی فعال، با اهدای هدایایی تجلیل شد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا روز سه شنبه در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه شامل 60 غرفه در زمینی به مساحت 800 متر مربع با همکاری اتاق اصناف این شهرستان گشایش یافته و تا 28 شهریور ماه دایر خواهد بود.
بیژن خالق وردی پور افزود: در این نمایشگاه واحدهای صنفی و تولیدی مختلفی از ساعت 9 صبح تا 21 شب محصولات خود را با هدف کنترل قیمت اجناس و تنظیم بازار عرضه می کنند.
وی اظهار کرد: بیشتر اجناس و کالاهای موجود، تولید داخل است و با 15 درصد تخفیف و زیر قیمت بازار عرضه می شود و غرفه های نمایشگاه با الویت متقاضیان بومی واگذار شده است.
وی بیان کرد: انواع نوشت افزار، کیف، کفش، پوشاک، لوازم خانگی و مواد غذایی و پروتئینی نظیر برنج، روغن جامد و مایع، خشکبار، گوشت و مرغ در این نمایشگاه عرضه می شود.
خالق وردی پور ادامه داد: بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت و عوامل اتاق اصناف شهرستان آستارا از نزدیک بر روند عرضه کالا نظارت در این نمایشگاه ، نظارت دارند .
او گفت: در اجرای طرح نظارتی بازگشایی مدارس، بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و آموزش و پرورش آستارا تا 15 مهرماه سال جاری بر واحدهای عرضه کننده اقلام پرمصرف این ایام نظیر نوشت افزار و پوشاک نظارت خواهند کرد.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی، مراتب را با شماره تلفن 124 به اداره صنعت، معدن و تجارت و یا با شماره ثابت 01344819767 به واحد بازرسی اتاق اصناف گزارش دهند.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در 200 کیلومتری غرب رشت، مرکز استان گیلان واقع شده و با حدود پنج هزار واحد تجاری که بیشتر در بازارچه ساحلی آن متمرکز شده است، به عنوان یکی از 20 شهر گردشگرپذیر کشور، همه ساله پذیرای میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.


رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا گفت: با استقبال روسیه از شیرخشک تولید شده در ایران، پنجمین محموله از این محصول از مرز استارا به آن کشور صادر شد.

بهرام پورضرب روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: 40 تن شیر خشک پاستوریزه و بدون چربی به ارزش 73 هزار و 600 دلار به عنوان پنجمین محموله از این محصول، از مبدا استان مازندران با مجوز اداره کل دامپزشکی آن استان و نظارت شبکه دامپزشکی آستارا به روسیه صادر شد.
وی اظهار کرد: صادرات لبنیات به روسیه با توجه به تقاضای بازار این کشور و دیگر اعضای اتحادیه اوراسیا از جمله قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس می تواند در ارزآوری، جهانی شدن برندهای تولید کننده محصولات لبنی ایرانی و ایجاد تعادل در بازار داخلی موثرباشد.
وی بیان کرد: برای حضور موثر در بازار پر رقیب روسیه تلاش می کنیم و دستیابی به آن، ارتقای کیفیت تولید داخلی و بازاریابی مناسب را می طلبد.
پورضرب ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 240 تن شیر خشک به ارزش 368 هزار دلار از مرز زمینی آستارا به کشور روسیه صادر شده است.
گمرک آستارا به عنوان اداره کل، در امور واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

داداشی خواستار شد: الزام راه اندازی شعبات ادارات در بخش لوندویل آستارا

تاریخ:یکشنبه 21 شهریور 1395-04:58 ب.ظ

نماینده شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی بر الزام راه اندازی شعبات ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی در بخش لوندویل تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه گیلان، «ولی داداشی» در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان مرزی بندر آستارا که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: با ارزیابی مستندات موجود، باید بر مناسب بودن اعتبارات تخصیصی در سالجاری برای عمران و آبادانی شهرستان آستارا اذعان کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکلاتی در بخش های مختلف شهری و روستایی وجود دارد که باید با برنامه ریزی درصدد رفع کاستی ها باشیم، افزود: ضعف شبکه مخابرات روستایی یکی از این مشکلات می باشد که دسترسی به اینترنت را در عصر ارتباطات با مشکل مواجه کرده است.

وی از کاستی در ارائه خدمات بهداشت روستاها سخن گفت و افزود: پزشکان خانواده و بهورزان مستقر در روستا کار خود را باید به شکل صحیح انجام دهند.

داداشی با بیان اینکه با تصویب طرح هادی روستای حیران، مشکلات این منطقه به شکل کامل مرتفع خواهد شد، تأکید کرد: موضوع جنجالی حیران که صدماتی را به توسعه و عمران این منطقه زد، یک پروژه تبلیعاتی برای رسانه ها بود و در حال حاضر بنیاد مسکن با اجرای طرح هادی می تواند مشکلات معیشتی اهالی این منطقه را مرتفع کند.

وی مشکل سوخت روستاهای شهرستان در فصل سرما را از دیگر مسایل پیش رو برشمرد و خاطر نشان کرد: شرکت نفت باید در توزیع فرآورده های نفتی به شکل کارشناسی ورود نماید.

وی از کد دار شدن ایستگاه تحقیقات کشاورزی شهرستان خبر داد و افزود: برخی پروژه ها بودجه ملی می خواهند که به شکل مجدانه از مرکز پیگیر آن می باشم.

نماینده شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی از اختصاص بودجه به آب های روستایی خبر داد و با بیان اینکه 800 میلیارد ریال برای این منظور در استان گیلان اختصاص یافته است، افزود: از این مبلغ 10 درصد به شهرستان آستارا اختصاص یافته است.

وی از درخواست 5 هزار تن قیر رایگان برای عمران راه های روستایی خبر داد و تصریح کرد: فاضلاب شهری پیشرفت کند دارد و نبود کار کارشناسی صحیح، سبب شده است تا 5 میلیارد ریال بودجه در چاه فلمن توسط آبفا به هدر برود.

ولی داداشی نبود شعبات ادارات، بانک ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی را در بخش لوندویل از معضلات مهم شهرستان دانست و یادآور شد: ایجاد شعبه بانک کشاورزی با توجه به کشاورز بودن اکثر اهالی این منطقه، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سایر ادارات باید در برنامه قرار گیرد.

وی در پایان از اجرای سه پروژه خوب توسط سپاه در بخش لوندویل خبر داد و گفت: دو سالن سرپوشیده و یک استخر شنای سرپوشیده از اقداماتی می باشد که با همکاری سپاه در این منطقه محروم ایجاد خواهد شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نماینده مردم آستارا در مجلس خبر داد اجرای 3 پروژه عمرانی توسط سپاه در لوندویل آستارا

تاریخ:یکشنبه 21 شهریور 1395-04:58 ب.ظ

نماینده مردم آستارا در مجلس خبر داد

اجرای 3 پروژه عمرانی توسط سپاه در لوندویل آستارا

خبرگزاری فارس: اجرای 3 پروژه عمرانی توسط سپاه در لوندویل آستارا

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از اجرای سه پروژه عمرانی توسط سپاه در بخش لوندویل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، ولی داداشی ظهر امروز در جلسه کمیته برنامه‌ریزی این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری آستارا اظهار کرد: امسال اختصاص اعتباری خوبی برای شهرستان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه شبکه مخابرات روستایی آستارا در زمینه ارائه خدمات اینترنتی به روستانشینان ضعیف ظاهر شده است، افزود: مردم در برخی از روستاها به اینترنت دسترسی ندارند.

عضو اصل 90 مجلس شورای اسلامی به مشکل کمبود آب شرب در روستاها به‌ویژه در فصل گرما اشاره کرد و گفت: با توجه به بودجه خوبی که در این زمینه به شهرستان اختصاص یافته، می‌توان به راحتی مشکل کمبود آب شرب را در سال‌های آینده برطرف کرد.

وی بر ضرورت تقویت ایستگاه تحقیقات کشاورزی شهرستان تأکید کرد و یادآور شد: در بخش کشاورزی اقدام‌های خوبی انجام شده که یکی از آن، کددار شدن ایستگاه تحقیقات کشاورزی شهرستان بوده و امیدواریم در سال‌های آینده انجام تحقیقات علمی کشاورزی در دستور کار قرار گیرد.

داداشی با بیان اینکه در آستانه فصل سرما قرار داریم، ادامه داد: در برخی از روستاها مردم به دلیل نداشتن گاز مجبور به استفاده از نفت هستند و شرکت نفت در توزیع فرآورده‌های نفتی باید با روستانشینان همکاری تنگاتنگ داشته باشد.

وی به پیگیری بودجه ملی آب و فاضلاب روستایی اشاره کرد و گفت: در این زمینه 800 میلیارد ریال برای گیلان بودجه در نظر گرفته شده که حدود 10 درصد آن به شهرستان آستارا اختصاص می‌یابد.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد آب و فاضلاب شهری متذکر شد: تصفیه‌خانه فاضلاب شهری پیشرفت بسیار کندی دارد.

وی با اشاره به اینکه آب و فاضلاب شهری در زمینه پروژه چاه فلمن با شکست مواجه شده است، افزود: آب و فاضلاب شهری با انجام یک مطالعه بسیار بد، بودجه و بیت‌المال را در ماجرای چاه فملن به هدر داده است.

داداشی کار بیشتر مردم لوندویل را کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: برخی از اداره‌ها نظیر بانک کشاورزی و کمیته امداد امام خمینی(ره) در بخش لوندویل شعبه ندارند و باید در این زمینه  تصمیم جدی اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه سپاه در بخش لوندویل آستارا سه پروژه خوب در دست اجرا دارد، یادآور شد: سپاه در بحران بودجه به احداث دو سالن ورزشی و یک استخر در بخش لوندویل اقدام کرده و بخشداری لونودیل باید در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشد.

عضو اصل نود مجلس شورای اسلامی به کمبود خدمات درمانی در روستاها اشاره کرد و متذکر شد: پزشکان و بهورزان مستقر در روستاهای بخش مرکزی و بخش لوندویل باید با جدیت به روستاییان خدمات درمانی و بهداشتی ارائه دهند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاکید نماینده آستارا بر تقویت زیرساخت های مخابراتی این شهرستان

تاریخ:یکشنبه 21 شهریور 1395-04:56 ب.ظ

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از روستاهای آستارا به اینترنت دسترسی ندارند و باید به منظور توسعه خدمات اینترنتی، زیرساخت های مخابراتی شهرستان تقویت شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ولی داداشی روز شنبه در جمع مسئولان و مدیران اداره های آستارا افزود: برخی از خدمات دولت در فضای مجازی و به واسطه دولت الکترونیک ارایه می شود و باید روستاهای شهرستان نیز از خدمات قابل ارایه در آن فضا بهره مند شوند.
وی همچنین با اشاره به اهمیت سلامت شهروندان، بر ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی مراکز و خانه های بهداشت و درمان روستاهای آستارا و همچنین همت بیشتر پزشکان و بهورزان در تامین بهداشت و سلامت روستائیان تاکید کرد.
وی اظهار کرد: روستاها با قرار گرفتن در مسیر توسعه، می توانند زمینه آبادانی بیش از پیش شهرستان و استان را فراهم کنند و از آنجائیکه ارایه برخی از خدمات در روستاها به تصویب طرح هادی بستگی دارد، باید اجرای طرح هادی روستای گردشگری حیران تسریع یابد.
داداشی از اختصاص 800 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آب و فاضلاب استان گیلان خبر داد و 10 درصد از آن را سهم شهرستان آستارا اعلام کرد.
او در خصوص چاه فلمن آستارا که حفر آن به علت برخورد به سنگ متوقف شده ، گفت: باید پیش از اجرای طرح تامین آب، کارشناسی و مطالعه لازم بر محل حفر چاه انجام می گرفت تا با تکمیل آن، تقویت آب شرب شهرستان آستارا را شاهد می شدیم.
نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی راه اندازی نمایندگی اداره ها در شهر لوندویل را از مطالبات اهالی این بخش عنوان کرد و از تلاش برای دریافت پنج هزار تن قیر جهت آسفالت راه های روستایی بخش های مرکزی و لوندویل شهرستان آستارا خبر داد.
داداشی بیان کرد: ایستگاه تحقیقات کشاورزی آستارا فعال است و باتوجه به ضرورت کار علمی و فنی در بخش کشاورزی این شهرستان، تقویت آن ایستگاه ضرورت دارد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

داوود ملک زاده صاحب امتیاز و مدیر مسوول نشریه آستارای فردا شد

تاریخ:یکشنبه 21 شهریور 1395-04:55 ب.ظ

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا از اخذ مجوز انتشار نشریه آستارای فردا و افزوده شدن آن به خانواده مطبوعات استان گیلان خبر داد.

ابوطالب جوان روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: با اضافه شدن این نشریه، تعداد نشریات شهرستان آستارا به 10 نشریه افزایش یافت.
وی افزود: شهرستان آستارا به لحاظ سابقه غنی فرهنگی از موقعیت ممتازی در حوزه مطبوعات برخوردار است و هم اینک 243 نشریه در سطح استان گیلان منتشر می شود و سهم شهرستان آستارا 10 نشریه است.
وی اظهار کرد: نشریات پیام آستارا، تارک خزر، طریقت نو، بهار گیلان، آوای آستارا، خط آخر، گلین، آفتاب آستارا، یاشام و آستارای فردا به عنوان نشریات محلی در قالب هفته نامه، دو هفته نامه و ماهنامه و نمایندگی نشریات استانی پگاه، گیلان امروز و ندای کشاورز در شهرستان آستارا فعال هستند.
جوان بیان کرد: فعالیت 10 نشریه در شهرستان آستارا یک شاخص فرهنگی ممتازی برای این شهرستان است و رسانه ها منبع مطمئن و قابل استناد برای مردم و مسوولان محسوب می شوند و فعالان این حوزه باید حساسیت کاری خود را درک کنند.
او ادامه داد: دو هفته نامه آستارای فردا به صاحب امتیازی و مدیر مسوولی داوود ملک زاده از اول پاییز در شهرستان آستارا منتشر می شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی آستارا گفت: امید داریم نشریه آستارای فردا نیز نظیر سایر نشریات فعال این شهرستان بتواند پل ارتباطی مطمئنی برای شناسایی و برطرف کردن مشکلات جامعه باشد.
داوود ملک زاده صاحب امتیاز و مدیر مسوول نشریه آستارای فردا پیش از این به مدت 9 سال سردبیری دوهفته نامه خط آخر را بر عهده داشت و آن نشریه را تا شماره 255 منتشر کرد.
وی متولد 1361 شهرستان آستارا و دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی است و پیش از این، سردبیری نشریه ترلان (نشریه داخلی انجمن شعر شهریار آستارا در سال 81) و مدیرمسوولی و سردبیری مجله ادبی بلم بین سال های 83 تا 86 را در کارنامه خود دارد.
وی علاوه بر روزنامه نگاری در حوزه شعر و پژوهشگری نیز فعالیت دارد و تاکنون شش کتاب منتشر کرده است.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در 200 کیلومتری غرب شهر رشت مرکز استان گیلان واقع شده و به لحاظ شرایط ویژه فرهنگی جزو شهرستان های پیشتاز رسانه ای محسوب می شود به طوری که خبرگزاری های فعالی در این شهرستان حضور دارند و هم اکنون10 نشریه محلی و نمایندگی چند نشریه استانی در آستارا فعال است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سرهنگ رسول عزیزی به عنوان فرمانده جدید نیروی انتظامی این شهرستان مرزی معرفی شد.

تاریخ:یکشنبه 21 شهریور 1395-04:53 ب.ظ

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان گفت: مردم به عنوان پشتوانه اصلی نظام، نقش اساسی را در برقراری امنیت ایفا می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سرتیپ دوم پاسدار محمد رضا میرحیدری روز یکشنبه در آیین تکریم و معارفه فرمانده نیروی انتظامی شهرستان آستارا افزود: برقراری امنیت زمینه توسعه و آبادانی کشور را فراهم می کند.
وی افزود: با قرار گرفتن زیر پرچم ولایت و جانفشانی های شهدا امنیت خوبی در نظام جمهوری اسلامی حاکم است و پلیس با خدمتگزاری صادقانه خود برای جلب بیشتر رضایت مردم تلاش می کند.
وی خواستار همکاری تمام دستگاه های دولتی در جهت حفظ امنیت و ارتقای آن شد و اظهار کرد: با تکیه بر ایمان، ولایتمداری و وحدت می توان در راستای تقویت امنیت تلاش کرد.
وی با اشاره به کاهش 20 درصدی جرایم در پنج ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در شهرستان آستارا گفت: مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری نیروی انتظامی توفیقات خوبی را در بحث مبارزه با قاچاق کالا، کشف سلاح غیر مجاز و کشف مواد مخدر کسب کرده است.
او با بیان اینکه شرایط تجاری و اقتصادی خوبی در آستارا حاکم است، خاطرنشان کرد: رونق صحیح تجارت و نیز دفاع از حقوق مردم از جمله دغدغه های نیروی انتظامی در این شهرستان مرزی و توریستی است.
به گفته سرتیپ میرحیدری کاهش 80 درصدی سرقت خودرو و 60 درصدی سرقت منزل در پنج ماه سال جاری در مقایسه با سال قبل در سایه تعامل مردم با پلیس در شهرستان آستارا به دست آمده است.
وی هدف دشمنان را عفت زدایی و تبدیل هنجار به ناهنجار در اجتماع عنوان کرد و گفت: در چنین شرایطی ارتقای سطح امنیت اخلاقی جامعه ضرورت پیدا می کند.
وی با تقدیر از زحمات پلیس در راستای مبارزه با مواد مخدر، خواستار ایجاد مرکزی برای نگهداری از معتادان متجاهر در شهرستان آستارا شد و ادامه داد: باید فرصت برگشت به زندگی به معتادان داده شود.
در این آیین با تقدیر از زحمات سرهنگ رحیم مهدی زاده فرمانده سابق نیروی انتظامی شهرستان آستارا، سرهنگ رسول عزیزی به عنوان فرمانده جدید نیروی انتظامی این شهرستان مرزی معرفی شد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع است.
7105 /7124/6070
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاکید فرماندار آستارا برهمکاری عمومی دراجرای سرشماری نفوس ومسکن در این شهرستان

تاریخ:یکشنبه 21 شهریور 1395-04:50 ب.ظ

فرماندار بندر آستارا سرشماری عمومی نفوس و مسکن را زمینه ساز توسعه پایدار دانست و همکاری مردم و دستگاه های اداری این شهرستان را در اجرای دقیق آن خواستارشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیروس شفقی عصر شنبه در نشست با مسوولان دستگاههای اداری آستارا گفت: مرحله نخست سرشماری نفوس و مسکن سال جاری از سوم تا 24 مهرماه برای اولین بار به صورت الکترونیکی، بدون استفاده از کاغذ و به روش خود تکمیلی انجام خواهدشد و خانوارها اطلاعات خود را به صورت اینترنتی ثبت خواهند کرد.
وی افزود: در مرحله دوم، ماموران سرشماری از 25 مهر تا 25 آبان ماه با مراجعه به مردم و با استفاده از تبلت هایی که به همراه خواهند داشت، به دریافت و ثبت اطلاعات افراد اقدام خواهند کرد.
وی اظهار کرد: سرشماری، آمارگیری جامع و ملی است و به شناخت دقیق افراد جامعه و ویژگی های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آنها ختم می شود و برای برنامه ریزان کشور در تصمیم گیری جهت اداره امور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
شفقی بیان کرد: سرشماری، کامل ترین و موثرترین شیوه جمع آوری اطلاعات مورد نیاز کشوراست و تصمیم های متکی بر نتایج آن به سود همه ملت خواهد بود.
او ادامه داد: سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95، هشتمین سرشماری کشور محسوب می شود و همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی آستارا جهت پشتیبانی و اجرای دقیق آن در شهرستان ضروری است.
فرماندار آستارا از مسوولان این شهرستان خواست با تامین تجهیزات مورد نیاز ستادمرکزی سرشماری در آمارگیری از حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با آنها همکاری کنند.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و مطابق سرشماری سال 90، جمعیت این شهرستان 86 هزار و 757 نفر است.
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان آستارا از آغاز توزیع گوشت قربانی در بین یکهزار خانوار تحت پوشش این نهاد به مناسبت عید قربان خبر داد.

رحمت الله رجبی روز شنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا گفت: گوشت ها از نوع گوشت گاو و مرغ به ارزش 90 میلیون ریال با مشارکت خیران تهیه شده است و توزیع آنها تا روز عید قربان ادامه خواهد داشت.
وی افزود: در اعیاد و مناسبت ها، خیران نیک اندیش آستارایی با اهدای کمک های نقدی و غیرنقدی خود به کمیته امدادامام (ره) ما را در خدمت بیشتر به محرومان یاری می کنند و هرچه همت انسان های نیکوکار بیشتر باشد، دست این نهاد در دستگیری از فقرا بازتر خواهد بود.
وی اظهار کرد: جشن گلریزان در شهرستان آستارا برای یاری رساندن به دانش آموزان نیازمند در روز 25 شهریور ماه برگزار خواهد شد و در سال گذشته مردم این شهرستان در آن جشن، 275 میلیون ریال به دانش آموزان بی بضاعت کمک کرده بودند.
پنج هزار و 330 نفر در قالب دو هزار و 911 خانوار در آستارا تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.
این شهرستان با 86 هزار نفرجمعیت در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان قرار دارد.


فرماندار شهرستان آستارا گفت: در سایه تلاش نیروهای انتظامی و نظامی، امنیت پایدار در آستارا حاکم است و این موهبت، در سرعت گرفتن چرخ های توسعه شهرستان نقش مهمی ایفا می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا سیروس شفقی روز یکشنبه در جمع کارکنان نیروی انتظامی شهرستان آستارا افزود: تامین امنیت از دغدغه های اصلی مردم و مسئولان است و پلیس به عنوان ضامن آن در حفظ آرامش عمومی نقش حیاتی دارد.
وی اظهار کرد: قرآن کریم امنیت را یکی از هدف های بزرگ حاکمیت الله و ثمره حکومت صالحان دانسته و در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه از امنیت برخوردار نیستند، ایران اسلامی به برکت خون شهدا دارای عزت وامنیت کامل است.
شفقی بیان کرد: مردم داری از رموز موفقیت ناجاست و با اعتماد و اطمینان مردم به پلیس، موفقیت های بزرگی برای این نهاد حاصل می شود.
شفقی ادامه داد: اگر امروز شاهد توسعه زیرساخت های عمرانی و برگزاری موفقیت آمیز اجلاس بین المللی در آستارا هستیم، در بستری از آرامش و امنیت حاصل شده و نیروی انتظامی در به دست آوردن آن نقش کلیدی دارد.
امام جمعه شهرستان مرزی بندر آستارا نیز در این نشست گفت: اهمیت مقوله امنیت در آیات و روایات بر هیچ کس پوشیده نیست و به لحاظ ارتباط نیروی انتظامی با مردم، انتظار داریم در کنار رافت اسلامی در برخورد با هنجارشکنان بدون اغماض عمل کنند.
حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: تقویت بنیه های اخلاقی و اعتقادی نیروی انتظامی اهمیت دارد و خوشبختانه نیروهای مومن، متعهد و اخلاقی در نیروی انتظامی مشغول خدمات رسانی هستند و بستر تامین امنیت را فراهم آورده اند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بندر آستارا گفت: با توجه به حجم بالای تردد در محور آستارا - اردبیل در روزهای پایانی شهریورماه، امدادگران پایگاه جاده ای امداد و نجات صیادلر در مسیر یادشده در آماده باش کامل قرار دارند.

حسین خورشیدی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: پنج امدادگر دوره دیده، دو خودرو و یک دستگاه آمبولانس در پایگاه امداد و نجات جاده ای صیادلر برای ارایه کمک به حادثه دیدگان احتمالی آماده هستند.
وی همچنین از واژگون شدن یک دستگاه موتورسیکلت در منطقه گیلده محور آستارا - اردبیل به علت ناتوانی راکب آن در حفظ تعادل و انتقال او به بیمارستان شهیدبهشتی آستارا توسط امدادگران پایگاه صیادلر جمعیت هلال احمر این شهرستان خبر داد.
وی همچنین از فعال بودن یک پایگاه امدادونجات دیگر جمعیت هلال احمر آستارا در نوارساحلی این شهرستان خبر داد.
محور آستارا - اردبیل به علت واقع شدن در مسیر تردد شمال غرب کشور، از پرتردد ترین و حادثه خیزترین جاده های ایران است و توجه بیشتری را در رانندگی می طلبد.


فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: 181 میلیارد و 42 میلیون ریال اعتبار برای تکمیل طرح های نیمه تمام و توسعه شهرستان آستارا اختصاص یافته و نسبت به سال گذشته 44 درصد افزایش دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا سیروس شفقی روز شنبه در جلسه کمیته برنامه ریزی آستارا افزود: این اعتبار در 23 فصل و 59برنامه از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان گیلان برای شهرستان اختصاص یافته و برای تکمیل 165 طرح نیمه تمام، بین 40 دستگاه اجرایی این آستارا توزیع می شود.
وی اظهار کرد: تکمیل طرح های نیمه تمام شهرستان آستارا در اولویت قرار دارد و امسال تلاش می کنیم با جذب کامل اعتبارات اختصاص یافته، طرح های نیمه تمام به بهره برداری برسند.
شفقی بیان کرد: اعتبار یادشده با اولویت اجرا و تکمیل طرح های نیمه تمام آب شرب روستاها، طرح هادی، احداث و تکمیل راه های روستایی، حوزه میراث فرهنگی، نوسازی و تجهیز اداری و عمران شهری و روستایی توزیع می شود.
وی ادامه داد: در سال جاری دستگاه های اجرایی قدم های موثری را برای تکمیل طرح های مختلف برداشته اند و تلاش مضاعف مدیران دستگاه ها برای ارائه گزارش از وضعیت اعتباری و پیشرفت فیزیکی طرح ها، انجام به موقع مبادلات موافقتنامه ها و هماهنگی با مدیران کل استان ها ضروری است.
او گفت: مسئولان دستگاه های اجرایی آستارا باید بر روند اجرای طرح ها به منظور تکمیل و بهره برداری به موقع آنها نظارت لازم را داشته باشند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان آستارا از آغاز توزیع گوشت قربانی در بین یکهزار خانوار تحت پوشش این نهاد به مناسبت عید قربان خبر داد.

رحمت الله رجبی روز شنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا گفت: گوشت ها از نوع گوشت گاو و مرغ به ارزش 90 میلیون ریال با مشارکت خیران تهیه شده است و توزیع آنها تا روز عید قربان ادامه خواهد داشت.
وی افزود: در اعیاد و مناسبت ها، خیران نیک اندیش آستارایی با اهدای کمک های نقدی و غیرنقدی خود به کمیته امدادامام (ره) ما را در خدمت بیشتر به محرومان یاری می کنند و هرچه همت انسان های نیکوکار بیشتر باشد، دست این نهاد در دستگیری از فقرا بازتر خواهد بود.
وی اظهار کرد: جشن گلریزان در شهرستان آستارا برای یاری رساندن به دانش آموزان نیازمند در روز 25 شهریور ماه برگزار خواهد شد و در سال گذشته مردم این شهرستان در آن جشن، 275 میلیون ریال به دانش آموزان بی بضاعت کمک کرده بودند.
پنج هزار و 330 نفر در قالب دو هزار و 911 خانوار در آستارا تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است

تاریخ:سه شنبه 16 شهریور 1395-03:59 ب.ظ

آیا نماینده‌ی آستارا با فرمان‌دار مشکل دارد؟!مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است ...  نوشته دكتر محمد علی هالو  astaraman.ir

هر گونه تغییر در سطح روسای  ادارات منوط به تغییر فرمان‌دار است. گویا این جمله منتسب به سیاست ولی داداشی نماینده‌ی آستارا هست که البته ایشان این نکته را رد یا تایید نکرده است اما شاهدان معتقدند که داداشی از ابتدای امر سر ِ‌ناسازگاری با فرمان‌دار آستارا دارد.فرماندار آستارا با داریت و سابقه كاری  كه دارد  از اولین روز انتخاب نماینده  تعامل كامل با نماینده داشته و دارد و بنابر نظر سنجی ها بیش هشتاددرصد مردم آستارا از مدیریت  و كارهای اجرایی فرماندار  رضایت دارنند و می گویند مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است كه یك فرماندار مدیر و با تعامل  باید تغییر كندو  مطرح‌کننده‌گان این نکته مسایلی مثل: “تبریک نگفتن فرمان‌دار در نوروز” یا عدم دعوت داداشی در اردی‌بهشت ماه به جلسات اداری” و...و برخی دیگر می گویند  داداشی به جلسات دعوت میشود اما خودش شركت نمی كند یا در بازدید از شهرداری ها و دهیاریها  یا شهرستان  فرماندار را با خود  نمی برد و از این مسایل .... را از جمله علت‌های این امر قرار داده‌اند که با توجه به شناختی که از داداشی داریم بعید است چنین بهانه‌های  برای تغییر فرمان‌دار یک شهرستان ، از سوی ایشان مطرح شود.
در روزهای اخیر چند گزینه برای جای‌گزینی فرمان‌دار فعلی مطرح شدو بنابر گفته ها افرادی را نماینده برای  فرمانداری  معرفی كرده  كه هیچ سابقه كار اجرایی یا دولتی یا مدیریتی نداشتند که البته بعید به نظر می‌رسد این اتفاق پیش از انتخابات ریاست جمهوری بیفتد. اگر این تغییر صورت بگیرد، به احتمال قریب به یقین آستارا از این تغییر ضرر خواهد کرد؛ چرا که سابقه‌ی اجرایی شفقی در استان‌داری، شهرداری و فرمان‌داری آستارا مبیّن این نکته است  و همه مردم معتقد هستند مگر آستارا آزمایشگاه مدیریت است و چه نیازی است فرمانداری  كه به كارش وارد است مدیر و مدبر و تعامل دارد تغییر كند .....  اما بنابر سیاست دولت تا انتخابات ریاست جمهوری بعید است  فرماندار آستارا تغییر كند  این خواسته تمام مردم آستارا است   اكثریت روسای ادارات تغییر كنند اما فرماندار همچنان ابقا شود تا آستارا به پیشرفت خود ادامه دهد ...   ادامه دارد


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فرماندار آستارا : حفظ آرامش لازمه توسعه شهرستان است

تاریخ:سه شنبه 16 شهریور 1395-03:56 ب.ظ

فرماندار آستارا گفت: حفظ فضای آرام و پرهیز از هرگونه تنش، لازمه توسعه و جذب سرمایه گذار است و از همه ظرفیت های شهرستان برای ایجاد بستری مناسب جهت فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی در آستارا استفاده می شود.

سیروس شفقی، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امید بخشی در جامعه رویکرد اصلی و اساسی دستگاه های اداری این شهرستان است و رسانه ها نیز از این منظر می توانند نقش مهمی ایفا کنند.
وی اظهار کرد: آستارا در ترانزیت کریدور شمال - جنوب نقش اساسی دارد و جایگاه بین المللی آن باید بیش از پیش توسط اصحاب خبر و مطبوعات تبیین و تشریح شود.
وی بیان کرد: وجود 750 هزار تردد مرزی سالانه در آستارا نشانگر قابلیت های اقتصادی و بین المللی این شهر مرزی است و ظرفیت های تجاری و اقتصادی آن می تواند بیش از این احیا و فعال شود.
شفقی از حمایت فرمانداری آستارا از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در این شهرستان خبر داد و بر استقبال همه جانبه از سرمایه گذاران و کارآفرینان برای فعالیت اقتصادی تاکید کرد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان واقع شده است و بندر آستارا در مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای همسایه نقش مهمی دارد.
پیشتر در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان برای رایزنی در زمینه فعال شدن کریدور شمال - جنوب تاکید شده بود و طرح خط آهن اتصال آستارای ایران به آستارای جمهوری آذربایجان 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.فرمانده نیروی انتظامی آستارا از کشف 150 کیلوگرم زغال قاچاق در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ رحیم مهدی زاده روز دوشنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا گفت: ماموران ایستگاه بازرسی سه راه قلعه واقع در محور مواصلاتی اردبیل- آستارا حین اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی به یک دستگاه کامیون مشکوک و آن را متوقف کردند.
وی افزود: ماموران در بازرسی از اتاق بار کامیون 150 کیلوگرم زغال غیرمجاز و قاچاق جنگلی را کشف و ضبط کردند.
وی با بیان اینکه در این راستا یک نفر قاچاقچی 33 ساله دستگیر شد ، اضافه کرد: خودروی مورد نظر توقیف و زغال قاچاق تحویل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آستارا شد.
فرمانده انتظامی آستارا در ادامه از شهروندان خواست تا در جهت حفظ انفال همت کرده و از هرگونه قطع درختان جنگلی خودداری کنند و در صورت مشاهده این موارد از طریق تماس با 110اطلاع دهند.
پیش از این نیز پلیس آستارا یکهزار و 300 کیلوگرم زغال غیرمجاز جنگلی را از منزل شخصی یک شهروند در آستارا کشف کرده بودند.
اراضی ملی آستارا 40 هزار هکتار است که در این میان 32 هزار هکتار از اراضی را مناطق جنگلی تشکیل می دهد که در آن انواع گونه های جنگلی از قبیل بلوط ، راش ، توسکا ، ممرز ، نمدار ، ملج ، لیلکی ، انجیلی ، آزاد ، افرا ، گردو ، شیردار ، گیلاس وحشی ، فندق ، شمشاد جنگلی و ون وجود دارد.فرمانده سپاه ناحیه آستارا گفت: برنامه های فرهنگی در پایگاه های مقاومت بسیج از اهمیت خاصی برخوردار است و بسیجیان در راستای کیفی بخشی به این برنامه ها باید همت کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ جهانبخش آرمان روز دوشنبه در نشستی با بسیجیان شهرستان آستارا افزود: پایگاه های فرهنگی در جهت رونق بخشی به فضای معنوی محلات نقش ویژه ای دارند.
وی با اشاره به اینکه در این راستا بایستی از ظرفیت مساجد به نحو شایسته ای استفاده شود ، اضافه کرد: پایگاه های مقاومت و اعضای هیات امنای مساجد در جهت ترویج مبانی اصیل اسلامی و انقلابی باید همت کنند.
وی جریان یافتن خون شهدا را باعث رویش انقلاب اسلامی در هر زمانی عنوان کرد و ادامه داد: امروز تمام دشمنان در جنگ نرم به مبارزه با فکر و عقیده ملت ایران برخاسته اند ولی ملت ایران برای رسیدن به قله موفقیت به عنوان پشتیبانان اصلی نظام جمهوری اسلامی با بصیرت و آگاهی حرکت می کنند.
مسئول حوزه نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه آستارا در این آیین گفت: بسیجیان کسانی هستند که همواره حافظ و دوستدار نظام و انقلاب هستند.
حجت الاسلام یحیی عبادیان افزود: بسیجیان در همه حال با موقعیت شناسی دقیق ، بصیرت حقیقی خودشان را اثبات کرده اند.
وی اضافه کرد: شهدا بسیجیانی بودند که با اخلاص و ایمان بالا برای حفاظت از این خاک جان خود را فدا کردند.
وی با اشاره به وحدت و همگرایی بسیجیان در تمامی صحنه ها اظهار کرد: بسیجیان با تبعیت از ولایت فقیه تا آخرین نفس یکدل و یکنوا در خط مقدم دفاع از ارزش های ناب انقلاب ایستاده اند.
حجت الاسلام عبادیان عمل به وصیت و خواسته شهدا را وظیفه تک تک مردم و مسئولان نظام جمهوری اسلامی عنوان کرد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.امام جمعه شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: از ظرفیت جوانان و نخبگان برای تقویت برنامه های فرهنگی مساجد باید استفاده شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام کاظم حافظ نیا عصر دوشنبه در همایش مشترک ائمه جماعت ، هیات امنای مساجد ، فرماندهان پایگاه های مقاومت بسیج و مسئولان کانون های فرهنگی و هنری مساجد آستارا گفت: مساجد پایگاه های بصیرت افزایی و انسان سازی هستند.
وی تقویت برنامه های مساجد را برابر با عمران و آبادانی کشور دانست و افزود: مساجد خاکریز فرهنگی در جبهه جنگ نرم هستند که تمام همت فعالان فرهنگی باید حفظ این خاکریزها باشد.
وی گفت: دشمن از اسلام مقتدر می ترسد و ما باید بتوانیم با اجرای برنامه های ارزشمند فرهنگی مساجد را آیینه تمام نمای مبانی اسلام قرار بدهیم.
وی با اشاره به اینکه مساجد نباید از وجود جوانان مومن انقلابی خالی باشد، خاطرنشان کرد: هر چه قدر بتوانیم از مشارکت مردم در امور مساجد استفاده کنیم به همان اندازه موفق عمل خواهیم کرد.
حجت الاسلام حافظ نیا عبادت خداوند و انجام فعالیت های دینی و فرهنگی را در مساجد بسیار با اهمیت و ارزشمند ذکر کرد و افزود: در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس قیام و نهضت بسیجیان و رزمندگان به رهبری امام خمینی (ره) با محوریت مساجد آغاز شد.
وی آبادانی معنوی و بالا بردن سطح کیفی مساجد را به عنوان یک اصل عنوان کرد و ادامه داد: علما و روحانیان می توانند با در نظر گرفتن نقشه راه ، کار نظارتی خود را بر برنامه های مساجد انجام بدهند و اجرای تمامی برنامه ها را به بسیجیان پایگاه های مقاومت ، کانون های فرهنگی و هنری مساجد و اعضای هیات امنا واگذار کنند.


حسین احمدی روز دوشنبه در نشست شورای سالمندان شهرستان آستارا افزود: تامین ، حفظ و ارتقای سلامت سالمندان از جمله اهداف وزارت بهداشت و درمان است.
وی افزود: سالخوردگی جمعیت در واقع یک موفقیت بهداشتی است که در صورت عدم برنامه ریزی مناسب ، به یک چالش بزرگ تبدیل خواهد شد.
احمدی با اشاره به اینکه برنامه های شبکه بهداشت و درمان آستارا برای جمعیت سالمند در سطح شش مرکز بهداشتی درمانی و 23 خانه بهداشت به شکل مدونی پیگیری می شود ، اضافه کرد: اقدامات پیشگیرانه در سالمندان همواره مورد توجه کارکنان مراکز و خانه های بهداشت است که این امر، مشتمل بر اقدامات مثبتی است که سبک ناسالم زندگی را تغییر داده و مانع بروز عوامل خطر ساز می شود.
وی با اشاره به اینکه در راستای انجام این اقدامات توصیه های معمول به منظور تغذیه سالم و ورزش انجام می شود ، اظهار کرد: در این راستا مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه از دهان، دندان و ایمن سازی برای پرهیز از ابتلا به بیماری های عفونی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی اظهار کرد: بسیاری از سالمندان دارای بیماری خفیف یا ناتوانی زودرس می باشند که در ادامه برنامه های پیشگیری عوامل خطر را سریع تشخیص داده و برای آن ها اقدامات مناسب و خاص انجام می گیرد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا در ادامه با بیان اینکه در سال این مراقبت های اولیه با یک برنامه ریزی اصولی انجام می شود ، گفت: هشت هزار و 587 نفر از جمعیت شهرستان آستارا بالای 60 سال هستند که در ردیف افراد سالمند قرار گرفته اند که از این تعداد دو هزار و 759 نفر در سطح روستاها و پنج هزار و 828 نفر در شهر آستارا زندگی می کنند.
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) آستارا نیز در ادامه این نشست گفت: سالمندان باید همواره مورد تکریم قرار بگیرند.
رحمت الله رجبی با اشاره به اینکه سالمندان در هر جامعه ای نیازمند عطوفت و همدلی هستند ، خاطرنشان کرد: سالمند به افراد بالای 60 سال اطلاق می شود که حدود 10 درصد جمعیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.
وی استفاده از تجربه ارزشمند سالمندان را در تمامی بخش ها لازم خواند و اظهار کرد: در حوزه جمعیتی اگر ترکیب مناسب و همگونی بین سنین افراد وجود داشته باشد مطمئنا جامعه حالت پویایی را به خود خواهد گرفت.
وی ادامه داد: شش میلیون سالمند بالای 60 سال در کشور داریم که قریب به یک میلیون و 500 هزار نفر آن تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.یکی از مدیران ارشد سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در گذر از روستای کانرود شهرستان آستارا متوجه طرح هادی نیمه تمام و مشکلات اهالی شده و بررسی آن را از مسوولان خواستارشده بود که با حضور مسوولان محل، برنامه های توسعه کانرود پیگیری شد.

کانرود روستایی از توابع بخش لوندویل شهرستان آستاراست که نامش از رودخانه ای گرفته شده که در مسیر گذرش کان یا معدنی از آهک وجود دارد.
این روستا در هشت کیلومتری جاده آستارا - تالش همچون نقاشی آبرنگ در دل محیطی جنگلی خودنمایی می کند و از شرق به دریای خزر و از غرب به جنگل های دیله و کوهستان اسپیناس منتهی می شود.
بعد از بررسی خدمات دولت در کانرود و مشکلات موجود در روستا از زبان اهالی، با بخشدار و دهیار این روستا مصاحبه ای ترتیب داده شد شرح آن را در زیر می خوانید.
از توکل مافی بخشدار بخش مرکزی لوندویل پرسیدیم باتوجه به نیمه کاره ماندن طرح هادی و بهسازی معابر روستای کانرود چه برنامه ای برای تکمیل آنها دارد؟
وی گفت : کانرود به عنوان آزمون اجرای بهسازی معابر در بخش لوندویل تعریف شده و دو میلیارد ریال اعتبار برای بهسازی معابر این روستا از محل اعتبارات شهرستانی منظور شده است.
وی در مورد زمان آغاز عملیات بهسازی معابر کانرود نیز گفت : منتظر تخصیص اعتبار مصوب هستیم و امید بسیار داریم که در همین فصل کاری آغاز اجرای بهسازی معابر را شاهد باشیم، البته علاوه بربخشداری، بنیادمسکن انقلاب اسلامی نیز در اجرای طرح هادی روستای کانرود از اعتبارات خود هزینه می کند.
مافی در مورد اقدامات انجام شده برای جبران کمبود فشار آب این روستا نیز افزود : کانرود و برخی دیگر از روستاهای بخش لوندویل از نظر کمیت و کیفیت آب دچار مشکل هستند اما بزودی با وصل آب دو چاه به شبکه توزیع، این مشکل برطرف خواهد شد؛ شبکه توزیع آب ساکنان اطراف خانه بهداشت کانرود سال ها پیش بر اساس آب مورد نیاز 10 خانوار اجرا شده است و اکنون به دنبال احداث ویلا و خانه های متعدد، جوابگوی نیاز فعلی نیست.
وی گفت : بخش لوندویل 18 روستا را شامل می شود که 99 درصد آنها از نعمت گاز، برق و راه آسفالت و 100 درصد آنها از تلفن ثابت بهره مند هستند و هدف از تلاش های من و همکارانم جز خدمت به مردم چیز دیگری نیست و هر اندازه در تامین نیازمندی های روستائیان کوشا و موثر باشیم در عمل به وظایف خود موفق خواهیم بود.
رحیم نصرتی دهیار کانرود، نیز در مورد علت نیمه کاره ماندن جدول گذاری این روستا در برخی از محله ها گفت :
از سال 93 برای جدول گذاری معابر این روستا هشت تا 9 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات دولتی و سایر منابع هزینه شده است و همچنان به تناسب تامین اعتبار، جدول گذاری، اجرای طرح هادی و ارایه سایر خدمات ادامه می یابد.
وی افزود : این روستا حدود 16 خیابان دارد و خیابان اصلی آن با پنج کیلومتر امتداد در سال های گذشته آسفالت شده است و همچنان به لکه گیری و ترمیم نیازدارد و برای آسفالت کل مسیر به 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.
نصرتی در مورد آسفالت نشدن برخی از خیابانهای روستا نیز گفت : 800 متر از امتداد یک کیلومتری هر یک از خیابان های شونده کش و شهید اصغرمکانی روستای کانرود نیز از دوسال قبل توسط اداره راه و شهرسازی، زیرسازی و آماده آسفالت شده است و در صورت تامین اعتبار نسبت به آسفالت آنها اقدام خواهد شد.
وی گفت : نبود تصفیه خانه و فرسودگی شبکه توزیع آب، خاموشی بخش هایی از معابر و نامناسب بودن قسمت هایی از راه ارتباطی کانرود به ترتیب از مشکل های مهم این روستاست و امیدواریم با پیگیری از ناحیه دهیاری و تلاش بی وقفه ای که مسوولان دارند در آینده شاهد برطرف شدن مشکلات باشیم.
وی در مورد تامین وضعیت آب شرب این روستا نیز گفت : روستای کانرود با سه هزار و 570 نفر جمعیت در قالب هزار و 70 خانوار به عنوان بزرگ ترین روستای شهرستان آستارا محسوب می شود، ظرفیت آب روستا کافی است و منبع آب نیز دارد اما باتوجه به وجود 15 تا 16 محله در کانرود، فرسودگی شبکه توزیع و نرسیدن آب به برخی از محله ها برای اهالی مشکل ایجاد می کند و در صورت تامین اعتبار نسبت به ترمیم و اصلاح شبکه توزیع آب اقدام خواهیم کرد.
وی در مورد بروز خاموشی در بخش هایی از معابر روستا نیز گفت : زیرساخت برق کانرود مربوطه به سال های گذشته است و به تناسب افزایش خانوار، توسعه لازم را نیافته است و در برخی از معابر با خاموشی برق مواجه هستیم.
نصرتی یاد آور شد : شورای اسلامی ظرفیتی قابل اتکاست و به عنوان اراده جمعی روستائیان می تواند در تامین نیازمندی ها موثر باشد و هر اندازه اختلاف نظر و سلیقه بین اعضای شورای اسلامی روستا کم باشد به یقین در دستیابی به هدف های خود و محقق ساختن مطالبات اهالی موفق خواهند بود.
وی افزود : کانرود از گاز و تلفن ثابت برخوردار است اما از نظر پوشش تلفن همراه نارسایی هایی وجود دارد که برای جبران آن برنامه ریزی و تلاش می شود، خانه بهداشت روستا فعال است و همچنین هفت مسجد کانرود در مناسبت های مختلف مورد استفاده مردم قرار می گیرد و مدارس ابتدایی، راهنمایی و پایه اول متوسطه نیز داریم، علاوه بر آنها به همت دولت در این روستا سالن ورزشی نیز احداث شده است و نوجوانان و جوانان روستا اغلب اوقات فراغت خود را با ورزش و تفریح های سالم سپری می کنند.
شهرستان آستارا در غرب استان گیلان واقع شده است و در دو بخش مرکزی و لوندویل آن روستاهای جلگه ای، کوهستانی، کوهپایه ای و ساحلی متعددی وجود دارد.
7105/7124/6070
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  


Admin Logo
themebox Logo